7 czerwca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nowy sezon w bazie PumaPro i konkurs z wiedzy o lekkoatletyce


Cel powstania bazy zawodników wyczynowych PumaPro od początku był jasny: pokazać jak najszerzej aktualny stan polskich biegów, nie pomijając kontekstu historycznego. Zaprojektowaliśmy ją od początku do końca sami, oprogramowaniem zajął się nasz webmaster – Grzegorz. Baza istnieje już drugi rok, jest cały czas poszerzana, aktualizowana i poprawiana. Za aktualność bazy odpowiada Piotr Łudzik, czyli forumowy Remus. To głównie on po każdym mitingu wprowadza kolejne wyniki, aktualizuje rankingi, nanosi poprawki.

W bazie znajdziecie najbardziej kompletną informację dotyczącą aktualnego stanu polskich biegów: są tam rankingi wszechczasów w każdej konkurencji, są rankingi roczne oraz ranking bieganie.pl, czyli nasza autorska, matematyczna formuła, mająca na celu jak najbardziej „suche” przedstawienie wyników biegaczy – po porównaniu do rekordu świata każdemu wynikowi przypisywana jest wartość punktowa. Trzy najwartościowsze wyniki każdego zawodnika są podstawą do określenia jego miejsca w rankingu bieganie.pl – rozbitego na cztery grupy konkurencji:

sprinty
biegi średnie
biegi długie
biegi uliczne.

Wartość punktową można porównać pomiędzy różnymi blokami konkurencji (np. wartość najlepszego wyniku sprintera biegającego 100m z wartością wyniku maratończyka) oraz pomiędzy mężczyznami i kobietami (np. czy w biegach średnich mamy mocniejsze kobiety czy mocniejszych mężczyzn). Jest to oczywiście pewne przybliżenie, bo bieg to nie matematyka i zawsze są jakieś różnice – w pogodzie, nawierzchni, randze zawodów itd. Tym niemniej – cały czas kontrolujemy nasz ranking, porównujemy go z innymi tego typu zestawieniami (np. dokonywanymi przez Światowe Zrzeszenie Federacji Lekkoatletycznych) i dbamy, aby był jak najbardziej miarodajny.

W stosunku do zeszłego roku już dla wszystkich biegowych konkurencji technicznych (płotki, przeszkody) zastosowaliśmy tę sama metodę, którą w ubiegłym sezonie testowo wprowadziliśmy tylko na 3000 m p prz. Otóż jakkolwiek bardzo gratulujemy naszym płotkarzom i cieszymy się z ich sukcesów to jednak porównywanie ich w ten sam sposób liczonych wyników z wynikami dla konkurencji stricte biegowych było niemożliwe. Na tle zawodników biegających dystanse płaskie prezentowali się jak bogowie (możecie to w tym momencie porównać oglądając podsumowania za lata 2007 i 2008 – za 2007 roku nie zastosowaliśmy zmian, za 2008 zastosowaliśmy). Jest to oczywiście efekt mniejszej konkurencyjności dyscypliny, ze względu na aspekt techniczny mniejszej liczby zawodników tam startujących. Tymczasem nasz ranking ma być uniwersalny, ma nam odpowiedzieć na pytanie – jak dobrym sportowcem jest dany zawodnik bez względu na dyscyplinę jaką uprawia. Po przeprowadzeniu analizy, wyniki zawodników w konkurencjach technicznych porównujemy do rekordów świata polepszonych przez nas o pewien czynnik czasowy, różny dla każdej konkurencji.

Konkurencja Kobiety Mężczyźni
100 m ppł/110 m ppł – 0.5 s – 0.3 s
400 m ppł – 2 s -0.9 s
3000 m pprz – 14 s – 8 s

Mamy już czerwiec, sezon startów na bieżni w pełnej krasie, sezon startów ulicznych już na półmetku. Chociaż nie każdy zawodnik zaczął już starty, nie wszyscy są w najwyższej formie – to nasz tegoroczny ranking nabiera coraz pełniejszych kształtów. Nasi zawodnicy startują na całym świecie: od biegów średnich w USA do maratonów w Japonii. Baza PumaPro to zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu. Nie znasz polskich zawodników, nie masz pojęcia, na jakim poziomie jest nasz sport, gdzie startują nasi najlepsi? W Bazie znajdziesz nie tylko suche wyniki, ale również karty zawodnicze poszczególnych sportowców, z zebranymi w jednym miejscu ich rekordami życiowymi, progresją wyników na przestrzeni lat, zdjęciami, życiorysami, najnowszymi wynikami.

W tym roku Baza PumaPro przeszła spory lifting. Dzięki temu możemy Wam zaprezentować nowości: przede wszystkim strzałki, pokazujące zmiany pozycji w rankingu bieganie.pl. Aktualizujemy nasz ranking co tydzień, a dzięki strzałkom widzicie od razu, czy na czele list pojawił się ktoś nowy, kto idzie w górę, a kto spada w rankingu. Kiedy podświetlicie kursorem wartość punktową każdego zawodnika, otworzy się menu, pokazujące, co składa się na ten wynik, jakie starty braliśmy pod uwagę.

Druga nowość to zmiany w menu „ostatnio odwiedzani”. W tym miejscu możecie zobaczyć, którzy zawodnicy/zawodniczki są najbardziej popularni/popularne. Być może najczęściej odwiedzany w zeszłym tygodniu był ten, kto pobiegł jakiś fantastyczny wynik? A może ta zawodniczka, która ma najwierniejszych kibiców? Dzięki tej funkcji już po pierwszym rzucie oka na Bazę PumaPro wiesz, którzy biegacze przyciągają aktualnie największą uwagę kibiców.

Poza tym nadal te same, stare dobre funkcje bazy: potężne galerie zdjęć wysokiej jakości z największych zawodów w Polsce, z najszybszych biegów, najbardziej prestiżowych imprez. Hall of Fame – profile najlepszych zawodników z całego świata. Ranking best time – najlepsze wyniki w każdej konkurencji w danym roku, również obecnym. Ranking Alltime – to zebranie wszystkich wyników polskich biegaczy z całej historii lekkoatletyki w Polsce, łatwo dzięki niemu porównać „siłę” poszczególnych zawodników na tle Historii. Progresje rekordów świata i Polski – jak zmieniały się na przestrzeni lat? Jak szybko biegano 10km w 1955, a jak szybko w 1990? No i wreszcie Karty Zawodnicze i Trenerskie – wszelkie informacje na temat byłych i obecnych zawodników, jakie udało się nam znaleźć. I tu nadal prośba – jeśli czegoś brakuje, zauważacie dziury, brakujące wyniki, brak zdjęcia w profilu (a sami takowe posiadacie) – wysyłajcie te dane przy pomocy specjalnego formularza, dostępnego w bazie – a my postaramy się jak najszybciej je zweryfikować i zaktualizować.

Pamiętajcie zawodnicy, że baza PumaPro jest o was i dla was. Dla was, dla kibiców, dla sponsorów, dla fanów lekkoatletyki. Już teraz wpisując wasze imię i nazwisko choćby w google często na pierwszym miejscy wyjdzie wynik właśnie z naszej bazy. Jeśli widzicie, że w waszym profilu brakuje waszego zdjęcia lub jesteście w posiadaniu jakichś niezwykle ciekawych zdjęć archiwalnych – przyślijcie je nam.

Zależy nam na tym aby lekkoatletyka (oczywiście skupiamy się głównie na bieganiu) była dziedzina popularną. Jednak bez rozpoznawalności zawodników nie można mówić o popularności. Dlatego – postanowiliśmy, że poczynając od najbliższego wtorku raz a może i dwa razy na tydzień będziemy organizowali konkursy z wiedzy o lekkoatletyce, bieganiu, zawodnikach, trenerach, zawodach rozgrywanych w Polsce i zagranicą, bieżących i historycznych. Wszystkie informacje znajdziecie w naszej Bazie PumaPro.
Zwycięzca każdego konkursu otrzyma od nas techniczną, biegową koszulkę Bieganie.pl wyprodukowaną przez sponsora bazy, firmę PUMA.

Możliwość komentowania została wyłączona.