New Balance 1080v12
 
8 listopada 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nocny CZAT z Galenem RuppemCzołowe miejsca na większości najważniejszych biegowych zawodów na Świecie zdominowane są przez czarnych biegaczy z Afryki. Galen Rupp wydaje się przeczyć tezie, że z "czarnymi nie da się walczyć". Na listach ALL-TIME na 10 tys m jest pierwszym nieafrykańczykiem. W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zajął drugie miejsce w finale na 10 tys m.

Wczoraj w nocy na Facebooku NikeRunning przez godzinę odpowiadał na pytania biegaczy i fanów biegania z całego świata.

***


Jak Ci idzie trening? I jakiej możesz mi udzielić rady pierwszoroczniakowi, który śledzi Twoje postępy?
Trening idzie dobrze, wracam do ciężkiego trenowania i szykuję się pod przyszły sezon. Trenuj stopniowo, nie próbuj robić zbyt wiele zbyt szybko.

Jakie treningi lubisz najbardziej a jakich nie?
Najbardziej powtórzenia 1 mili lub 200tki. Najmniej – na pewno tempo run.

W jakim wieku zacząłeś bieganie?
Biegałem z mamą po parku kiedy byłem dzieckiem, na Górę Tabor. Startować zacząłem dopiero w szkole średniej.

Rozciągasz się przed bieganiem czy od razu biegniesz?
Od razu biegnę. Uważam, że rozciąganie jest ważniejsze po biegu, kiedy jesteś rozgrzany, wtedy korzyści są większe.

Co jest wg Ciebie najlepszym treningiem pod 1 milę?
Interwały, 1000metrów na krótkich przerwach.

Co robisz żeby zapobiec powszechnym kontuzjom?
Myślę, że trzeba być przezornym. Jeśli czujesz, że coś się dzieje lepiej nie przeginać. Rób ćwiczenia siłowe cały rok, aby pozostać w dobrej formie zanim coś Ci się przytrafi.

Co myślisz w trakcie naprawdę trudnego wyścigu lub treningu? Czy jest coś co Cię napędza?
Zawsze staramy się osiągnąć coś poprzez każdy trening. Nigdy nie powinien być wykonany w taki sposób, żeby "tylko ukończyć". Możemy próbować skończyć każdy interwał nieco szybciej lub skoncentrować się na zachowaniu energii w trakcie biegu. Zawsze mamy cel.

Czy siła jest ważna dla długasa?
Tak, siła jest często lekceważona w bieganiu długodystansowyym. Możesz zrobić naprawdę dużo w oparciu o masę własnego ciała. Jeśli Twoim celem jest bycie mocniejszym musisz naprawdę używać dużych obciążeń. Trenujemy tak 2-3 razy w tygodniu.

Kiedy wiedziałeś, że będziesz wyczynowcem i pojedziesz kiedyś na Igrzyska?
Kiedy zacząłem pierwszy rok w szkole średniej. Zawsze to było moim celem i miałem szczęście że miałem trenera w którego wierzyłem. Kiedy powiedział mi, że mam potencjał aby być mocnym od razu to kupiłem.

Jaki miałeś udział w nowym Nike Zoom Structure Triax?
structurePodoba mi się, że zrobili go dużo lżejszym. Jednocześnie to co zawsze było w nim najważniejsze to wsparcie. Pronuję mocno więc jest to dla mnie ważne. To mój jedyny but treningowy w jakim kiedykolwiek trenowałem. (na zdjęciu but Galena)

Masz jakieś cele wynikowe w 2013 roku?
Co jakiś czas biegasz w szybkim wyścigu i to jest fajne. Ale koncentrujemy się na Mistrzostwach i zwycięstwie lub wysokich pozycjach.

Co jesz?
gofryWszystkiego po trochę. Przed zawodami najbardziej lubię gofry z cebulą.(na zdjęciu ulubione danie Galena przed zawodami – gofry z cebulą)

Co daje Ci siłę na długich biegach?
Kiedy chcesz odpuścić i poddać się, pamiętaj, że zawsze jest gdzieś ktoś na świecie kto się nie podda i będzie biegł dalej. To zawsze był dla mnie wielki czynnik motywujący w treningu.

Ile mil biegasz tygodniowo w przygotowaniach do 10k?
Z tym jest różnie ale zazwyczaj ponad 100 (160 km) ale przygotowywałem się do tego przez wiele lat.

Jeśli miałbyś pobiec w życiu jeszcze tylko jeden wyścig, zdobyć ostatnie osiągnięcie, co by to było? Rekord Świata, Mistrzostwo Olimpijskie? Na jakim dystansie?
Pewnie olimpijskie złoto w maratonie. To jest dystans z wielkimi tradycjami. Rekord w końcu zawsze ktoś Ci odbierze a złoty medal pozostaje.

Byłem na trybunach w trakcie finału na 5 tys m w Londynie i nie spodziewałem się takiej taktyki w biegu. Na początku było strasznie powoli mimo, że widać było że wszyscy są w stanie biec lepiej. Nie spodziewam się Rekordu Świata na Igrzyskach ale szybszego biegu. Jakiś komentarz?
W biegach Mistrzowskich jak ten, każdy jest trochę zdenerwowany i ocenia szanse innych. Zdecydowanie Ci, którzy prowadzą wyścig stawiają się w niekorzystnej sytuacji od początku. Jest bardzo trudno prowadzić bieg od początku do końca. Wszyscy myślą o zwycięstwie a to się często przekłada na wolny początek.

Wierzysz w ciężką pracę? Talent? Czy obydwa elementy?
Na światowym poziomie potrzebujesz obydwu. Jest wielu utalentowanych ludzi i w końcu sprowadza się to do ciężkiej pracy i mądrzejszego treningu. Na pewnym poziomie talenty się równoważą i decyduje ciężka praca.

Jak to jest być członkiem amerykańskiej drużyny olimpijskiej i jaki jest Alberto Salazar?
To jest wielki honor reprezentować kraj na Igrzyskach. To jest to o czym marzy każdy lekkoatleta. Alberto jest bardzo skoncentrowany kiedy chodzi o wykonanie zadań ale dużo z nami żartuje. (na zdjęciu na treningu w Font Romeu, lato 2012, z prawej Alberto Salazar, foto: Ola Szmigiel)

salazar1 3


Jak sobie radzisz z taperingiem (odpoczynek i przygotowanie na krótko przed zawodami – 1 tydzień, dwa, trzy)

Zawsze jest ważne aby wypocząć przed ważnym wyścigiem. Możesz odpocząć tylko do dwóch lub trzech wyścigów w ciągu roku, w innym razie poświęcasz swój trening. Nie powinieneś obawiać się zmniejszenia objętości o całkiem solidną wielkość. Wiele razy, kiedy "taperingujesz" Twoje nogi czuje się źle ale ufasz, że to jest to czego Twoje ciało potrzebuje. Pobiegniesz znacznie lepiej jeśli odpocząłeś.

Co byś zasugerował osobie, która przechodzi z przełajów na bieżnię?
Trening jest podobny w obydwu przypadkach.

Miałeś kiedyś wątpliwości wobec swoich umiejętności w szkole średniej?
Tak, każdy biegacz ma czasem wątpliwości. Nigdy nie jesteś pewny, że osiągniesz to co zaplanowałeś. Musisz mieć po prostu wiarę w to co robisz. Żaden wyścig nie powinien Cię zdołować, masz jeszcze wiele wyścigów przed sobą.

Co Mo Farah wniósł do grupy i jak Alberto poprawił waszą szybkość?
Mo jest zrelaksowany, wszystkich uspokaja. Wszyscy się od niego nauczyliśmy żeby zachować trochę luzu. Dużo pracujemy nad mechaniką, robimy dużo pracy sprinterskiej. To chyba największy powód poprawienia prędkości

Jaki jest największy powód Twoich sukcesów?
Zawsze miałem dużo szczęścia do ludzi wokół  mnie, dobry zespół jest naprawdę ważny.

Jak skupiasz się w trakcie topowych zawodów i jak sugerujesz innym skupiać się przed ważnym wyścigiem?

Robimy wiele wizualizacji przed zawodami. Chcemy być pewni, że mamy plan na każdą sytuację. Nie chcesz być nieprzygotowany. Kiedy podchodzimy do linii startu  mamy wiare w nasz trening i w to że pójdzie nam dobrze.

Czy maratony to Twoja przyszłość?
Na pewno ale raczej jeszcze nie przez najbliższe cztery lata.

Jak Nike Oregon Project wpłynęło na Twoje osiągnięcia?
Ogromnie. Waga jaką przywiązujemy nauce i danym jest naprawdę ważna przy rozwijaniu strategii treningowych.  Dzięki całemu zespołowi wspomagającemu i Alberto jesteśmy zdrowi i w dobrej formie.

Trenując do półmaratonu lepiej robić sprinty czy długie biegi?
Długie oczywiście.

Jak się czułeś na ostatnich okrążeniach biegu na 10k na Igrzyskach (Galen zajął tam drugie miejsce)?
Cztery okrążenia do końca zaczynało boleć. Zastanawiałem się czy odpadnę z prowadzącej grupy ale powiedziałem sobie że mam się tam utrzymać i pokonywać okrążenie po okrążeniu. Na dwa okrążenia do końca dostałem duży zastrzyk adrenaliny (metaforycznie oczywiście) i pamiętałem co mówili mi trenerzy o trzymaniu dobrej sylwetki i utrzymaniu jej do mety.

Ulubiony kolor?

Zielony

Czy bieganie na bieżni jest wg Ciebie równie efektywne jak bieganie na zewnątrz?
Tak. Biegam na bieżni przynajmniej raz dziennie.

Od czego zależy sukces w szkole średniej kiedy musisz radzić sobie także z nauką?
Zarządzanie czasem.

Ulubiona pogoda do biegania?
21 stopni C i słonecznie.

Jak regenerujesz się po długich biegach? W kąpieli lodowej?
Nigdy tego naprawdę nie stosowałem. Po naprawdę intensywnych treningach są dobre ale nie codziennie.Każdego dnia robię sobie drzemkę, i staram się spać i nie stać na nogach jeśli to tylko możliwe.

Dlaczego biegasz w butach stabilizujących? Masz świetny krok biegowy.
Pronuję mocno i czasem kiedy nie biegam w butach stabilizujących miewam naprawdę zmęczone zewnętrzne części moich nóg bo wywieram wtedy na nich zbyt duży nacisk.

Czy bieganie to Twój jedyny sport lub czy uprawiałeś kiedyś inny?
Grałem w piłkę nożną kiedy dorastałem, to był mój pierwszy sport. .

Kto lepiej gra w piłkę – Ty czy Mo?
Pokonałbym go łatwo.

Jakie sporty najchętniej oglądasz?
Ulubiona footbolowa drużyna GalenaNaszą (Oregońską) drużynę Footbolową, NFL i pewnie piłkę nożną lub koszykówkę.(z prawej: ulubiona footbolowa drużyna Galena 🙂 )

Gdzie najchętniej lubisz biegać w Portalnd?
Na Mount Tabor.

tabor

Jak śpisz w noc przed zawodami? Ile najmniej sypiasz przed zawodami?
Czasem 4 czy 5 godzin w noc przed zawodami i to jest  ok.

Co jadasz w dni treningowe?
Tost i herbatę rano, kanapkę na lunch ale to się zmienia.

Co robisz przed zawodami żeby opanować nerwy? A może się nie denerwujesz?
Wszyscy się denerwujemy. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że to jest naturalne i zazwyczaj się to obraca na Twoją korzyść kiedy wyścig się zaczyna.

Jaki jest Twój najważniejszy trening?
Często robię 6-8 x 1 mila. Myślę, że to ważne posiadać takie treningi rok w rok, sezon w sezon podczas których możesz obserwować swoje postępy.

Co oznacza Twój naszyjnik i jak to się dzieje, że jesteś taki skromny?
Dała mi go moja mama w szkole średniej. Tak naprawdę zgubiłem ten oryginalny ale moja żona kupiła mi następny rok temu. Dobzi ludzie okół mnie sprawiają, że jestem skromny, daliby mi popalić jeśli by odbiła mi woda sodowa.

Jak to jest pracować przy projektowaniu Zoom Structure?
Praca z projektantami przy nowym bucie zawsze jest niesamowita. To co w Nike jest świetne to jest to, że oni się naprawdę dostosowują do tego czego chce zawodnik i zawsze stawiają cechy sportowe na pierwszym miejscu. To co pomaga mi może pomóc także każdemu biegaczowi.

Jakie kolce polecasz na milę lub dwie? I czy w treningu na progu mleczanowym przerwa powinna być taka sama jak poprzedni interwał?
Zawsze używam Matumbos. Jeśli chodzi o trening słucham się trenera.

Czy mógłbyś powiedzieć coś co było by inspiracja dla młodych zawodników dla których jesteś idolem ?

Rób wszystko w jakimś celu. Zawsze powinieneś chcieć coś z treningu wynieść. Pracuj nad sobą i stawaj się lepszym każdego dnia.

Wiem, że masz astmę, alergię. Biegnę w styczniu mój pierwszy maraton. Jak przygotowujesz się jesienią kiedy jest wysokie pylenie? Na bieżni mechanicznej?
Staram się minimalizować ekspozycję na pyłki. Bieżna jest ok. Kiedy biegam w Eugene jest ciężko, mieszkam na wybrzeżu nad wodą i przyjeżdżam dopiero ostatniego dnia.

Czy trening wysokościowy dużo Ci pomógł?
Trening wysokościowy to wielka pomoc dla długodystansowca. Prawie wszyscy czołowi zawodnicy stosują dużą wysokość w treningu.Zazwyczaj jeździmy na obóz wysokogórski przed zawodami dwa razy w roku.

Czułeś się trochę winny łamiąc rekord Steva Prefontainea (chodzi o rekord kwalifikacji olimpijskich do drużyny USA na 5 tys m 13:22.67 ) ?

To był dla mnie honor.

Jakie masz najważniejsze wspomnienia reprezentując University of Oregon?
Pewnie przełaje w seniorskim roku. Wygrałem wyścig indywidualny i wygraliśmy w drużynie. Na bieżni poprawiliśmy rekord 4x1600m.

Co robisz kiedy nie biegasz?
Staram się spędzić ze znajomymi i rodziną. Jesienią jeździmy na wiele zawodów.

Dziękujemy Galen
To ja dziękuję.

Życiówki Galena:

Konkurencja Wynik Miejsce Data
800m 1:50.00 Palo Alto (USA) 2.05.2009
800m hala 1:50.64 Seattle (USA) 6.03.2010
1500m 3:34.75 Los Angeles (USA) 18.05.2012
1500m hala 3:43.39 Istanbul (TUR) 9.03.2012
1 mila 3:57.72 Eugene (USA) 3.07.2010
1 mila hala 3:57.10 Boston (USA) 4.02.2012
3000m 7:43.24 London (GBR) 13.08.2010
3000m hala 7:42.40 Doha (QAT) 14.03.2010
5000m 12:58.90 Eugene (USA) 2.06.2012
5000m hala 13:11.44 Birmingham (GBR) 19.02.2011
10,000m 26:48.00 Bruxelles (BEL) 16.09.2011
5 km 13:39:00 San José (USA) 25.11.2010
Półmaraton 01:00:30 New York (USA) 20.03.2011