9 listopada 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Inga Abitova, kolejna zdyskwalifikowana Rosjanka

Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zawodnikach ukaranych dyskwalifikacją w związku z wynikami badań w ramach paszportu biologicznego (Jak działa paszport? Przeczytaj tutaj). W ostatnich dniach w świat popłynęła wiadomość o dwuletniej dyskwalifikacji jednej z najlepszych w ostatnich latach rosyjskich biegaczek długodystansowych, Ingi Abitovej.
Rosyjska federacja lekkoatletyczna podała do publicznej wiadomości w środę, iż Abitova – złota medalistka Mistrzostw Europy w Goteborgu – została zdyskwalifikowana w związku z „nienormalnym” poziomem hemoglobiny w swoim paszporcie biologicznym. Federacja anulowała jej wyniki od 2010 roku.

W ostatnich miesiącach inne zawodniczki rosyjskie również zostały zdyskwalifikowane, w tym Nailiya Yulamanova. Yulamanova zdobyła w 2010 roku drugie miejsce w maratonie podczas Mistrzostw Europy w Barcelonie, ale po dyskwalifikacji pierwszej na mecie Litwinki Balciunaite (która stosowała sterydy) otrzymała złoty medal. (pisaliśmy o tym tutaj)

Dyskwalifikacje rosyjskich zawodniczek są o tyle ciekawsze, iż występują między nimi bliskie powiązania jeśli chodzi o osoby trenerów i agentów.

Poniżej – zmiany jakie nastąpią w tabelach po dyskwalifikacji Abitovej:

Data Zawody, zmiana klasyfikacji Wynik Miejsce
2009
11-Październik: IAAF Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, Birmingham, GBR; 01:09:53 9