11 listopada 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Niepodległościowe Biegi w Warszawie i Goleniowie

Tegoroczny Dzień Niepodległości obfitował w wiele biegowych emocji. W Warszawie na dystansie 10 km wśród prawie 4 tysięcy biegaczy zwyciężyli Henryk Szost i Edyta Lewandowska – obydwoje z mBank Maraton team. W Goleniowie odbyły się wyścigi na dwóch dystansach: 1 mili i 10 km. Wielkie brawa dla Michała Breszki, który na dłuższym dystansie uzyskując wynik 29:59 zanotował fantastyczny postęp.

WARSZAWA

Na starcie pojawiło się w końcu niecałe 4 tysiące biegaczy plus wózkarze oraz „walkerzy”. Wśród faworytów wymieniani byli: ekipa mBank Maraton Teamu czyli Henryk Szost, Arek Sowa i Paweł Ochal oraz Rafał Wójcik i Michał Smalec. Wśród pań natomiast: Edyta Lewandowska i Monika Drybulska.

Henryk Szost przed Michałem Smalcem i Rafałem Wójcikiem

Bieg panów od początku do końca rozgrywał się pod dyktando Henryka Szosta, który prowadził od startu do mety. Najpierw dosyć szybko z czołowej grupki odpadł Arek Sowa, za nim Paweł Ochal. Dosyć długo na czele utrzymywała się trójka: Szost, Wójcik, Smalec. Henryk Szost oglądał sie momentami szukając zmiany, ale nie było chętnych, więc w okolicach piątego kilometra zaczał powoli oddalać się od pozostałej dwójki. Przez kolejne kilometry zawodnicy biegli w takim samym szeregu w jakim wpadli później na metę, a na ostatnich kilometrach dystans pomiędzy nimi utrzymywał się już na niezmienionym poziomie. Co ciekawe ci sami zawodnicy którzy zajęli w tym roku 2 i 3 miejsce rok temu zajęli dokładnie te same miejsca. Zmienił się tylko zwycięzca, zamiast Radka Dudycza był to tym razem Henryk Szost.

Edyta Lewandowska

U pań sytuacja była od początku jasna, żadna z kobiet nie była gotowa nawiązać bezpośredniej rywalizacji z Edytą Lewandowską (która szczęśliwie wyszła z kontuzji, która odnowiła się jej podczas półmaratonu w Pile). Na uwagę zasługuje fakt, że ze stratą niecałych 50 sekund, zajmując drugie miejsce, przybiegła Maria Cześnik na co dzień uprawiająca triatlon. Wygrała tym samym z zawodniczkami specjalizującymi się w biegach.

GOLENIÓW

W Goleniowe mogliśmy obserwować rywalizację pań i panów na dystansach 1 mili i 10 km. Zdecydowanie bardziej zacięta była walka na 1 milę w gronie mężczyzn. W końcu wygrał już po raz dziwiąty Leszek Zblewski (rozmowa z zawodnikiem niedługo na bieganie.pl). Reprezentant Remusa Kościerzyna pokonał Marcina Lewandowskiego i Marcina Nagórka (naszego redakcyjnego kolegę), który z kolei wygrał z Tomaszem Szymkowiakiem.

Marcin Lewandowski, Leszek Zblewski i Tomasz Szymkowiak

Wśród Pań wygrała Aleksandra Jakubczak (trenowana właśnie przez Marcina Nagórka) z dużą przewagą nad kolejną zawodniczką.

Na dystansie 10 km trzy pierwsza miejsca w gronie panów zajęli Ukrainiec Shafar, Biełorusin Teterukow i Kenijczyk Kosgei. Wśród pań tryumfowała Ukrainka Burkovska przed Olgą Ochal, żoną Pawła Ochala.

949_4.jpgNa wielką uwagę zasługuje występ Michała Breszki (na zdjęciu obok), 24 letniego zawodnika z Lęborka trenowanego przez Piotra Pobłockiego. Michał pobiegł 10km w czasie 29:59 co oznacza, że w stosunku do tegorocznych Mistrzostw Polski bieganych na bieżni poprawił się o półtorej minuty.

Trzymamy kciuki za Michała i jego trenera i mamy nadzieję, że uda mu się utrzymać ten progres w nadchodzącycm sezonie. Wielkie gratulacje.

BORZYTUCHOM

Dzień Niepodległości na sportowo czczono także w Borzytuchomiu, gdzie po raz trzynasty rozegrano niepodległościowy bieg przełajowy zaliczany do cyk;u Cross Festiwal 2008/09. Najszybszymi zawodnikami w tym roku okazali się Michał Rolbiecki (poprawił rekord trasy) i Dominika Nowakowska (z domu Główczewska).

Wyniki 13. Biegu Niepodległości w Borzytuchomiu

Mężczyźni
1. Michał Rolbiecki (Talex Borzytuchom)
2. Tadeusz Zblewski (Talex Borzytuchom)
3. Grzegorz Dorszyński (Talex Borzytuchom)

Kobiety
1. Dominika Nowakowska (SKLA Sopot)
2. Angelika Cichocka (Talex Borzytuchom)
3. Marlena Żeleźnik (Lechia Gdańsk)

GDYNIA

1500 osób uczestniczyło w imprezie zorganizowanej na gdyńskim bulwarze. Bieg na 10-kilometrowej trasie był nie tylko okazją do uczczenia Dnia Niepodległości, ale także ostatnią imprezą z cyklu Grand Prix Gdyni, w którym zwycięzcami okazali się Przemysław Rojewski i Maria Maj-Roksz.