new york
6 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

NY Marathon – nieudana ucieczka Brazylijczyka i zwycięstwo Kenijczyków

Niesamowitą dawkę emocji dostarczył dzisiejszy New York City Marathon. Do historii przejdzie próba szaleńczej ucieczki Brazylijczyka Daniela Do Nascimento, który prowadząc bieg zaliczył również 20 sekundowy postój w … toalecie. Ostatecznie wygrała para Kenijczyków Evans Chebet i Sharon Lokedi.

Evans Chebet wygrał nowojorski bieg dorzucając wygraną do swojego triumfu w maratonie bostońskim na początku tego roku. Czas zwycięzcy to 2 godziny, 8 minut i 41 sekund. Drugi na mecie z 13-sekundową stratą zameldował się Etiopczyk Shura Kitata. Trzeci dobiegł Abdi Nageeye z Holandii, który pokonał królewski dystans w 2:10.31. Najwięcej emocji dostarczył jednak Daniel Do Nascimento, który wystartował bardzo szybko w wyjątkowo ciepły dzień i prowadził z prawie dwu minutową przewagą nad resztą stawki. Półmaraton Brazylijczyk pokonał w 1:01.22, podczas gdy ścigająca grupa miała 1:03.35. Do Nascimento upadł po 34 kilometrach biegu, tuż przed powrotem na Manhattan, gdzie potrzebował opieki lekarzy. Kilka kilometrów wcześniej zrobił jeszcze krótką, 20-sekundową przerwę w łazience. 33-letni Chebet odłączył się jeszcze od peletonu ścigającego Do Nascimento. Po upadku Do Nascimento Chebet objął prowadzenie i do samej mety biegł z bezpieczną przewagą.

8. Daniele Meucci (ITA) – 2:13:29

Lokedi ukończyła swój pierwszy w historii maraton w czasie 2:23:23, finiszując tuż przed Lonah Chemtai Salpeter z Izraela. 28-letnia Lokedi biegła w grupie, zanim uciekła razem z Chemtai Salpeter na ostatnich trzech kilometrach, aby potem wygrać z rywalką o siedem sekund na samym finiszu. Do rekordu trasy zabrakło jedynie 50 sekund. Podium uzupełniła ubiegłoroczna zwyciężczyni Etiopka Gotytom Gebreslase. Szósta w swoim debiucie maratońskim ukończyła Hellen Obiri.

8. Emma Bates (USA) – 2:26:53

Godzinę wcześniej wyścigi mężczyzn i kobiet na wózkach zakończyły się pobiciem rekordów trasy. Marcel Hug ze Szwajcarii zwyciężył w wyścigu mężczyzn na wózku inwalidzkim po raz piąty, bijąc rekord trasy w 1:25:26. Poprzedni rekord 1:29:22 ustalony przez Fearnley z Australii ustanowiony został w 2006 roku. Hug, który również wygrał wyścig w zeszłym roku, zarobił 50000$ za pobicie rekordu trasy. Linię mety przekroczył ponad dwie minuty przed zdobywcą drugiego miejsca Danielem Romanczukiem z Illinois. Susannah Scaroni również pobiła rekord trasy w wyścigu kobiet na wózkach, kończąc z czasem 1:42,43. Był to wynik o 21 sekund lepszy od starego rekordu, który należał do Tatiany McFadden.

new york marathon

To był wyjątkowo ciepły dzień, a temperatura ponad 20 stopni była jedną z najcieplejszych odkąd rozgrywany jest maraton. To był pierwszy raz, kiedy maraton był na pełnych obrotach od początku pandemii koronawirusa, a w biegu wystartowało 50000 zawodników.

Maraton w Nowym Jorku zakończył cykl Abott World Marathon Majors w tym roku, w ramach którego rozegrano maratony w Tokio, Berlinie, Londynie, Chicago, Nowym Jorku oraz Bostonie.