att.Ryiw5cLJI34i H8wreOOvFCkqTsNZkOuiFghzxODfek
10 czerwca 2024 Redakcja Bieganie.pl Sport

Natalia Kaczmarek triumfuje w mistrzostwach Europy i ustanawia nowy rekord Polski na 400 m


Natalia Kaczmarek odniosła spektakularne zwycięstwo w mistrzostwach Europy w Rzymie zdobywając złoty medal w biegu na 400 metrów. Polka osiągnęła czas 48.98 sekundy, ustanawiając nowy rekord Polski oraz notując trzeci najszybszy wynik na świecie w tym roku.

Kaczmarek przyjechała do Rzymu z jasnym celem – zdobyć swój pierwszy złoty medal na mistrzostwach Europy. Dwa lata temu zabrakło jej złota do sukcesu, gdy musiała uznać wyższość fenomenalnej Holenderki Femke Bol. Tym razem również miała silną konkurencję w postaci młodej Irlandki – Rhasidat Adeleke, która prezentowała znakomitą formę. Jednak to Polka wyciągnęła wnioski z poprzednich biegów i zaskoczyła taktyką, która dała jej zwycięstwo.

Nietypowo, Natalia Kaczmarek otworzyła pierwsze 200 m szybciej niż zwyczajowo fenomenalna w tej części dystansu – Lieke Klaver. Tak mocne tempo przyniosło w końcu rekord Polski należący do dzisiaj do Ireny Szewińskiej.

W półfinale zarówno Kaczmarek, jak i Adeleke, pobiegły taktycznie, oszczędzając siły na decydujący bieg. W finale Irlandka miała teoretycznie bardziej korzystny, szósty tor, podczas gdy Kaczmarek startowała z siódmego, przez co musiała od początku narzucić swoje tempo. Polka jednak doskonale poradziła sobie z presją, kontrolując bieg od startu do mety.

To wyjątkowe osiągnięcie Kaczmarek jest kontynuacją sukcesów polskich lekkoatletek na dystansie 400 metrów. Sześć lat temu w Monachium złoto zdobyła Justyna Święty-Ersetic, a dwa lata temu w mistrzostwach Europy Polki również stanęły na podium z dwoma medalami – srebrem Kaczmarek i brązem Anny Kiełbasińskiej.

Wyniki finałowego biegu na 400 metrów:

  1. Natalia Kaczmarek (Polska) – 48.98 s
  2. Rhasidat Adeleke (Irlandia) – 49.07 s
  3. Lieke Klaver (Holandia) – 50.08 s
  4. Lurdes Gloria Manuel (Czechy) – 50.52 s
  5. Andrea Miklós (Rumunia) – 50.71 s
  6. Laviai Nielsen (Wielka Brytania) – 50.71 s
  7. Susanne Gogl-Walli (Austria) – 51.23 s
  8. Sharlene Mawdsley (Irlandia) – 51.59 s

Gratulacje dla Natalii Kaczmarek za jej niesamowite osiągnięcie i za to, że po raz kolejny Polska ma powód do dumy na arenie międzynarodowej!

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zibi
Zibi
6 dni temu

Brawo, wielkie gratulacje, to jest bieganie na światowym poziomie. Teraz czekamy na IO

Tomasz
Tomasz
6 dni temu

Serdecznie gratuluję. Mega forma, mega wynik . Pani Irena była by dumna , że ma taką następczynię. Petarda 🔥

Woszkowaty
Woszkowaty
6 dni temu

Wielkie gratulacje, mega wyczyn !

Frederyk
Frederyk
6 dni temu

Piękny wzorcowy bieg i bdb trener co umie z talentu zrobić diament. Szkoda , że w biegach długich i średnich nie ma takich trenerów. Talenty się pojawiają ale szybko gasną po jednorazowych strzałach. Daleko nie trzeba sięgać . Inna dyskusja na innym forum..

Frederyk
Frederyk
5 dni temu
Reply to  Frederyk

Co🤣 idioci z biegania wam nie pasuje. Prawda wam dupę włazi . Szkoda że nie kiszki .

P R
P R
6 dni temu

Natalia Kaczmarek jest jak na razie najlepszą sprinterką ME z 1247 pkt. W łącznej klasyfikacji wszystkich dyscyplin zajmuje drugie miejsce za Miltiadisem Tentoglou 1281 pkt (8,65 m w skoku w dal).

bart
bart
6 dni temu
Reply to  P R

Femke Bol niestety prawdopodobnie zgarnie premię za najlepszy wynik w sprintach. A szkoda, Natalia zasłużyła jak mało kto. Nie to co nasi kopacze.

bart
bart
6 dni temu

Natalia powinna podziękować Adeleke. Przez to że ta ją tak napierała, Natalia wykrzesała z siebie maksimum na ostatniej prostej. Bez tego na pewno nie byłoby sub 49 a może nawet rekordu Polski. Nic jej to oczywiście nie ujmuje, Natalia zrobiła kosmiczny wynik.

Anonim
Anonim
6 dni temu
Reply to  bart

Obie zawodniczki skorzystały na bezpośrednej rywalizacji (pewnie podziękowały i pogratulowały sobie nawzajem po biegu), a Natalia po prostu była w tym biegu lepsza. I Brawa dla Natalii.

Ale zgadzam się, że rywalizacja pomaga napędzać lepsze wyniki 🙂

szung
szung
6 dni temu

Ostatni rekord naszej królowej biegów wymazany z list czekał 50 lat ale jest nowa królowa tabeli

Frederyk
Frederyk
5 dni temu
Reply to  szung

Ciekawe czy to były wyniki na czysto. Lata gdzie ogień anabolików szedł w obieg.

Piotr
Piotr
4 dni temu
Reply to  szung

Królowa koksu. Bawi mnie przyjmowanie do wiadomości, że w tamtych czasach najlepsi jechali na grubym wspomaganiu z jednoczesną wiarą, że Szewińska na czysto zrobiła wynik, który utrzymał się na szczycie przez 48 lat.