9 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nasza młodzież powalczy na Mistrzostwach Świata i Europy


Lipiec jest zarezerwowany dla młodych lekkoatletów. To właśnie w tym miesiącu odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych (do 17 lat) oraz Mistrzostwa Europy dla Juniorów (18-19 lat) i Młodzieżowców (zawodnicy do lat 23). We wszystkich trzech wydarzeniach zobaczymy Polaków, którzy w kilku konkurencjach mają szanse na medale. Odsłaniamy menu!

Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych

Obok Mistrzostw Świata w Moskwie i Przełajowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych, które w marcu odbyły się w Bydgoszczy, Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych to najważniejsza impreza lekkoatletyczna tego sezonu. Ósma edycja tych zawodów rozpocznie się już w środę, 10 lipca i zakończy w niedzielę (14.07.). Areną zmagań młodych lekkoatletów będzie stadion RSC Olimpiyskiy w Doniecku.

Najsilniejszym puntem naszej reprezentacji będzie kulomiot Konrad Bukowiecki, który jest liderem tabel światowych w pchnięciu kulą o wadze 5 kilogramów (22.33). Nie bez szans w walce o czołowe lokaty są także biegacze. Polscy kibice szczególną uwagę powinni zwrócić przede wszystkim na Ewę Swobodę, która trzykrotnie poprawiała rekord Polski w biegu na 100 m (jej rekordowy bieg z Bydgoszczy można obejrzeć na filmie powyżej), Dawida Żebrowskiego, który na 110 metrów przez płotki może pochwalić się rekordem życiowym 13.77 oraz Mateusza Kaczmarka, który w biegu przeszkodowym na 2000 m uzyskał już czas 5:49.55.
Zarówno Swoboda, jak i Żebrowski i Kaczmarek plasują się w pierwszych dziesiątkach wstępnych list zgłoszonych zawodników. Zawodniczka z Żor z wynikiem 11.55 zajmuje 5 miejsce, natomiast płotkarz z Raciborza i biegacz z Powodowa plasują się na 10 pozycjach. 

Faworytami zawodów będą Jamajczycy: Michael O’Hara (najszybszy na 100 m – 10.39 i wicelider na 200 m – 20.75) i Devaughn Baker (lider na 400 m – 46.64), Erytrejczyk Tsegay Tesfamariam (800 m – 1:47.89) oraz Kenijczycy: Biwott i Kibiego (najszybsi na 1500 m, obaj z rekordami poniżej 3:40.00), Cheruiyot i Mutiso (najlepsi na 3000 m, z rekordami poniżej 8 minut), a także Bett i Lagat (2000 m pprz.).

Wśród dziewcząt w walce o medale powinny się liczyć Szwedka Iréne Ekelund (druga na 100 m – 11.35 i pierwsza na 200 m – 23.15), Amerykanka Olivia Baker (400 m – 52.71), Islandka Aníta Hinriksdottir (zdecydowanie najszybsza na 800 m – 2:00.49) oraz zawodniczki z Afryki: Gashaw (1500 m), Rengruk i Chebwogen (3000 m) oraz Chepngetich (2000 m pprz.).

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Starsi lekkoatleci rywalizację o medale imprezy mistrzowskiej rozpoczną 11 lipca (10 lipca wystartują chodziarze). Zawody potrwają do niedzieli (14) i odbywać się będą na stadionie w fińskim Tampere.

Polacy do Finlandii wysłali 57-osobową reprezentację. Na podstawie analizy tegorocznych list europejskich U23 przypuszczać można, że największe szanse na wysokie pozycje w Tampere – z grona biegaczy – mają: Karol Zalewski i Grzegorz Zimniewicz w biegu na 100 m (4 i 7 miejsce w tym roku w Europie), Zalewski na 200 m (7 miejsce), Dawid Żebrowski na 3000 m pprz. (7 miejsce), Justyna Święty i Małgorzata Hołub na 400 m (3 i 4 miejsce), Joanna Jóźwik na 800 m (10 miejsce), Karolina Kołeczek (4 miejsce) oraz Joanna Banach i Agnieszka Karczmarczyk na 400 m ppł. (7 i 10 miejsce).

swiety holub
Justyna Święty (161) i Małgorzata Hołub (474)

Potencjalnymi gwiazdami zawodów będą lekkoatleci, którzy doskonale radzą już sobie w rywalizacji z seniorami: Adam Gemili na 100 i 200 m, Pierre-Ambroise Bosse na 800 m, Henrik Ingebrigtsen na 1500 m, Pascal Martinot Lagarde na 110 m ppł. i Emir Bekrić na 400 m ppł..

W gronie kobiet szanse na pewne zwycięstwa mają Dafne Schippers na 100 m i 200 m, Ayvika Malanova na 800 m, Isabelle Pedersen na 100 m ppł. i Vera Rudakova na 400 m ppł..

Mistrzostwa Europy Juniorów

Ostatnie lipcowe zawody, czyli mistrzostwa Starego Kontynentu dla zawodników w wieku od 18 od 19 lat odbędą się w dniach od 18 do 21 lipca we włoskim Rieti. Nasz kraj na tych zawodach reprezentowany będzie przez 60 zawodników. 

Gwiazdami naszej drużyny będą Patrycja Wyciszkiewicz i Sofia Ennauoi (na zdjęciu poniżej). Pierwsza to faworytka dystansu 400 m (pierwszy wynik w Europy), natomiast druga to kandydatka do wywalczenia medali w biegach na 1500 (1 w Europie) i 3000 m (2). 

Wśród mężczyzn duże szanse na medal ma Patryk Dobek (drugi na listach europejskich na dystansie 400 m), 

sofia ennaoui 1

Pełny skład reprezentacji Polski

100 m i sztafeta 4 x 100 m – Hubert Kalandyk
100 i 200 m oraz sztafeta 4 x 100 m – Dominik Kopeć
100 m i sztafeta 4 x 100 m – Jacek Kabaciński
200 m i sztafeta 4 x 100 m – Adam Jabłoński
sztafeta 4 x 100 m – Tomasz Mudlaff
400 m i sztafeta 4 x 400 m – Rafał Smoleń
400 m i sztafeta 4 x 400 m – Patryk Dobek
sztafeta 4 x 400 m – Paweł Walczuk
sztafeta 4 x 400 m – Przemysław Waściński
sztafeta 4 x 400 m – Łukasz Ozdarski
sztafeta 4 x 400 m – Piotr Kuśnierz
1500 m – Mateusz Bak
1500 m – Dominik Czaja
1500 m – Damian Rudnik
110 m ppł. – Kamil Frączek
110 m ppł. – Kacper Schubert
110 m ppł. – Tomasz Kołodzejski
400 m ppł. – Patryk Adamczyk
400 m ppł. – Marcin Jabłoński
400 m ppł. – Piotr Szewczyk
Skok wzwyż – Piotr Sawczyński
Skok wzwyż – Damian Nowicki
Trójskok – Sławomir Glapiński
Skok o tyczce – Mateusz Jerzy
Skok o tyczce – Karol Pawlik
Skok o tyczce – Filip Cybulski
Pchnięcie kulą – Artur Gorlewski
Pchnięcie kulą – Dawid Krzyżan
Pchnięcie kulą – Andrzej Regin
Rzut dyskiem – Robert Załoga
Rzut dyskiem – Patryk Łabieniec
Rzut młotem – Sebastian Nowicki
Rzut oszczepem – Kacper Oleszczuk
Rzut oszczepem – Bartosz Kogut
Rzut oszczepem – Maciej Śniatkowski
Dziesięciobój – Kacper Chłond
100 i 200 m – Kamila Ciba
400 m i sztafeta 4 x 400 m – Patrycja Wyciszkiewicz
400 m i sztafeta 4 x 400 m – Małgorzata Curyło
400 m i sztafeta 4 x 400 m – Adrianna Janowicz
sztafeta 4 x 400 m – Martyna Dąbrowska
sztafeta 4 x 400 m – Weronika Podlaszczak
sztafeta 4 x 400 m – Katarzyna Chmielewska
1500 m – Natalia Wiera
1500 i 3000 m – Sofia Ennaoui
3000 i 5000 m – Anna Wójcik
3000 m pprz. – Alicja Konieczek
3000 m pprz. – Daria Gawłowska
Skok wzwyż – Aneta Rydz
Skok o tyczce – Kamila Przybyła
Skok o tyczce – Paulina Hnida
Skok w dal – Natalia Chacińska
Skok w dal – Ewa Korniluk
Rzut dyskiem – Karolina Makul
Rzut dyskiem – Monika Nowak
Rzut młotem – Katarzyna Furmanek
Rzut młotem – Malwina Kopron
Rzut oszczepem – Aleksandra Mickiewicz
Rzut oszczepem – Marcelina Witek
Siedmiobój – Marika Marlicka
Kierownik Organizacyjny – Paweł Olszański
Kierownik Szkoleniowy – Krzysztof Kęcki
Trener – Piotr Borysewicz
Trener – Roman Dakiniewicz
Trener – Witold Kopron
Trener – Czesław Kotwica
Trener – Sławomir Landyszkowski
Trener – Edward Motyl
Trener – Robert Nazarkiewicz
Trener – Radosław Olszewski
Trener – Marek Rożej
Trener – Lech Salamonowicz
Trener – Tadeusz Szablewski
Trener – Krzysztof Szałach
Trener – Wojciech Szymaniak
Lekarz – Zbigniew Pijarczyk
Fizjoterapeuta – Radosław Drapała
Fizjoterapeuta – Romuald Giegiel

Uniwersjada

Warto wspomnieć także o tym, że od niedzieli w Kazaniu o medale 27. Uniwersjady rywalizują lekkoatleci. Pierwszy dobry start ma za sobą już Rafał Omelko (na zdjęciu poniżej), który we wtorek w biegu na 400 m uzyskał świetny czas – 45.94 (nowy rekord życiowy). Rezultat ten dał mu awans do dzisiejszego finału.

rafal omelko

Poniżej skład naszej lekkoatletycznej reprezentacji.

Kobiety

Marika Popowicz (WKS Zawisza Bydgoszcz/UKW) 4x100m
Weronika Wedler (AZS AWF Wrocław/AWF) 100m, 4x100m
Marta Jeschke (SKLA Sopot/WSS Łódź) 200m, 4x100m
Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław/Uniwersytet) 200m, 4x100m, 4x400m
Agata Bednarek (AZS Łódź/Uniwersytet) 400m, 4x400m
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław/ AWF) 400m pł, 4x400m
Danuta Urbanik (Victoria Stalowa Wola/KUL Lublin) 800m, 4x400m
Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków/UR) 1500m
Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław/AWF) wzwyż
Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok/WSWFiT) wzwyż
Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo/ UP Poznań) w dal/trójskok
Małgorzata Kołdej (Agros Zamość/UMCS Lublin) 4x100m
Mężczyźni
Dariusz Kuć (WKS Zawisza Bydgoszcz/ UKW) 100m, 4x100m
Artur Zaczek (AZS Poznań/WSEiT) 100m, 4x100m
Kamil Kryński (Podlasie Białystok/WSFiZ) 200m, 4x100m
Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław/AWF) 400m, 4x100m
Wojciech Theiner (AZS AWF Katowice/Politechnika Śląska Gliwice) wzwyż
Przemysław Czajkowski (WWF Biała Podlaska/AWF Warszawa) dysk
Paweł Fajdek (Agros Zamość/WSEwS Warszawa) młot
Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok/Politechnika) młot
Łukasz Grzeszczuk (Skra Warszawa/Wsz. PSW) oszczep
Jakub Adamski (AZS Poznań/Politechnika) 4x100m
Redakcja Bieganie.pl