NB 1080v12
 
9 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nasi żołnierze powalczą o medale Wojskowych Mistrzostw Świata w maratonie


W niedzielę (12 października) w Eindhoven kilku naszych czołowych maratończyków powalczy o medale Wojskowych Mistrzostw Świata. Z dystansem maratońskim kolejny raz zmierzą się Marcin Chabowski, Mariusz Giżyński, Michał Kaczmarek, Olga Kalendarowa-Ochal, Iwona Lewandowska i Henryk Szost.

1.jpg
fot. profil Błażeja Brzezińskiego na Facebook.com

Od kilku lat polscy maratończycy z powodzeniem startują na Wojskowych Mistrzostwach Świata. Zdobywają medale na stadionie, w biegach przełajowych oraz maratonie. W tym roku także są faworytami do zajęcia wysokich miejsc.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w maratonie polska drużyna zdobyła złoty medal. W Holandii nasi zawodnicy będą więc bronić tytułu wywalczonego w Surinamie.

Z grona aktualnych mistrzów świata w Eindhoven pobiegną Mariusz Giżyński i Michał Kaczmarek. Błażeja Brzezińskiego i Arkadiusza Gardzielewskiego zastąpią natomiast Marcin Chabowski i Henryk Szost. Niestety forma wszystkich zawodników wydaje się dużą niewiadomą.

– Po Mistrzostwach Europy mój organizm nie zdążył się zregenerować, dlatego nie liczę na dobry wynik, ale skupię się na walce dla drużyny. Postaram się pomóc moim kolegom w zdobyciu medalu – napisał na swojej stronie na facebooku Henryk Szost. 

Po nieudanych dla siebie Mistrzostwach Europy jest także Marcin Chabowski, który w ostatnim czasie nie startował zbyt często. W podobnej sytuacji są Mariusz Giżyński i Michał Kaczmarek.

Więcej możemy napisać o formie Iwony Lewandowskiej, która w ubiegłym tygodniu zajęła drugie miejsce w Biegnij Warszawo. Polka 10-kilometrową trasę pokonała w czasie 33:17, co jest dobrym wynikiem dającym nadzieję na dobry czas w Holandii. 

Leonard Komen faworytem całego biegu

Tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w ramach znanego maratonu w Eindhoven. Bieg ten od lat należy do jednych z najszybszych w Europie. Rekord trasy mężczyzn, który wynosi 2:05:46 i został ustanowiony dwa lata temu przez Kenijczyka Dickson Kiptolo Chumba.

W tym roku rekordowy czas atakować będzie kilku znanych biegaczy. Jednym z nich jest Leonard Komon. Rekordzista świata w biegach ulicznych na 10 i 15 km w Eindhoven zadebiutuje w biegu maratońskim. Jego głównymi rywalami będą Jonathan Maiyo (rekord życiowy 2:04:56), Jafred Chirchir Kipchumba (były rekordzista trasy) oraz dwójka Etiopczyków Tilahum Regassa (2:05:27) i Deriba Merga (2:06:38).

Jako ciekawostkę dodajmy, że w przeszłości maraton w Eindhoven wygrał Grzegorz Gajdus. Aktualny trener kilku naszych czołowych maratończyków najszybszy w tym holenderskim mieście był w 1998 roku, natomiast swój najlepszy czas w tej imprezie i zarazem rekord Polski (2:09:23) ustanowił pięć lat później.

Dotychczasowy dorobek Polaków
Polacy największy sukces na Wojskowych Mistrzostwach Świata w maratonie odnieśli w 2010 roku w Atenach. Wówczas reprezentacja Polski wróciła do kraju z dorobkiem aż 4 medali wywalczonych przez: Henryka Szosta (złoto indywidualnie), Monikę Drybulską i Arkadiusza Gardzielewskiego (oboje srebro) oraz drużynę mężczyzn w składzie Szost, Gardzielewski i Michał Kaczmarek.
Niewiele gorzej poszło naszym zawodnikom dwa lata wcześniej we włoskim Carpi, gdzie złote medale wywalczyli Adam Draczyński oraz męska drużyna reprezentowana przez Draczyńskiego, Michała Kaczmarka, Jana Zakrzewskiego i Zbigniewa Murawskiego.
Złoto w klasyfikacji zespołowej polscy żołnierze wywalczyli także przed rokiem w Surinamie (skład: Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Michał Kaczmarek), a srebrne medale w klasyfikacji indywidualnej odebrali wówczas Błażej Brzeziński i Olga Kalendarowa-Ochal.

Medale na Mistrzostwach Świata Wojskowych w biegu na dystansie 42,195 km Polacy wywalczyli również w 2009 roku w Belgradzie – srebro męskiej drużyny i brąz Michała Kaczmarka. 

Transmisja z maratonu w Eindhoven dostępna będzie prawdopodobnie na stronie:
http://www.omroepbrabant.nl/marathon

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl