22 marca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Napieraj, Gardzielewski i Osmulski mistrzami Polski w biegach przełajowych


Dominika Napieraj, Tomasz Osmulski i Arkadiusz Gardzielewski wywalczyli złote medale 87. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych. W sumie, uwzględniając niedzielne biegi seniorów oraz sobotnie starty juniorów i juniorów młodszych, na odbywających się w Iławie zawodach wystartowało ponad pół tysiąca biegaczy.

pmp 2012
Przełajowe Mistrzostwa Polski 2012

Na malowniczo położonej trasie przy Grand Hotelu Tiffi w Iławie o medale rywalizowali zawodnicy z trzech kategorii wiekowych. Juniorzy i juniorzy młodsi w sobotę (21 marca), natomiast w niedzielę seniorzy.

Złotymi medalistami w biegach najstarszych zawodników zostali Dominika Napieraj, Tomasz Osmulski i Arkadiusz Gardzielewski.

Napieraj na dystanse 5 km niespodziewanie okazała się lepsza od dwóch faworytek tego biegu – Dominiki Nowakowskiej (2 miejsce) i Katarzyny Kowalskiej (4). Osmulski – triumfator na 4 km – pokonał Miłosza Borowskiego i Artura Olejarza, natomiast powracający po kontuzji Gardzielewski na 10 km wyprzedził Adama Nowickiego i Tomasza Szymkowiaka.

W kategorii juniorów młodszych złote medale wywalczyli Beata Topka z Talexu Borzytuchom (2 km), Anna Szyjka z Victorii Racibórz (3 km), Patryk Sieradzki z Zawiszy Bydgoszcz (3 km) i Radosław Jankowski z Baszty Bytów (5 km, zaś wśród juniorów triumfowali Paulina Górak z MLUKS Tarnów (2 km), Agnieszka Stachowiak z ZLKLu Zielona (4 km), Mateusz Kaczmarek z Nadodrza Powodowo (3 km) i Dominik Nowak z AZS-AWF Warszawa (6 km).

Coraz mniej młodzieży

Niestety Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych tracą w ostatnich latach na zainteresowaniu. O ile do skromnej liczby seniorów zdążyliśmy się już przyzwyczaić o tyle niezbyt imponująca liczba młodszych zawodników może nas martwić.

Wszyscy cieszymy się z rekordów frekwencji, które padają na biegach ulicznych, tymczasem notujemy regres jeżeli chodzi o liczbę dzieciaków startujących na najważniejszych imprezach krajowych. Na dowód tego przestawiamy jak kształtowała się frekwencja na przełajowych mistrzostwach Polski w trzech kategoriach wiekowych.

frekwencja przelaj

Spadek frekwencji wśród juniorów młodszych związany jest z wycofaniem dyscypliny biegów przełajowych z programu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Pełne wyniki: http://live.domtel-sport.pl/wyniki/?bieg=10&co=50

Możliwość komentowania została wyłączona.