polska
19 stycznia 2023 Jakub Jelonek Sport

Najważniejsze imprezy mistrzowskie 2023 roku. Gdzie kibicować naszym lekkoatletom?


W kalendarzu europejskiej i światowej federacji lekkoatletycznej znalazło się w tym roku kilka ważnych wydarzeń, podczas których będziemy mogli śledzić zmagania czołowych biegaczy świata, a do walki o medale miejmy nadzieję włączą się również reprezentanci Polski. W wielu przypadkach będzie można już powalczyć o przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio. Sprawdźcie, co będzie się działo w najbliższym czasie na poszczególnych arenach zmagań.

Światowe przełaje nie dla Polaków?

Już 18 lutego w dalekiej Australii odbędą się 44. Przełajowe Mistrzostwa Świata. Impreza przekładana była już dwukrotnie z powodu pandemii – pierwotnie miała odbyć się w terminie 20 marca 2021 r., a następnie 19 lutego 2022 r. Obecnie wszystko wskazuje na to, że czempionat globu zaplanowany w Bathurst dojdzie w końcu do skutku, choć bez reprezentantów Polski. Krajowy związek nie jest zainteresowany wysyłaniem naszych rodaków na tę imprezę, nie mamy więc nawet zasad kwalifikacji na te zawody. Poprzednie zawody tej rangi odbyły się w Aarhus w 2019 r.

Ściganie pod dachem

Sezon halowy na dobre już się rozpoczął, a jego zwieńczeniem będą 37. Halowe Mistrzostwa Europy w Stambule, które odbędą się w terminie 2–5 marca. Zawody potrwają łącznie 4 dni, choć 2 marca odbędą się tylko kwalifikacje w kilku konkurencjach. W hali Ataköy Atletizm Salonu odbyły się w 2012 r. Halowe Mistrzostwa Świata, a jedyny brązowy medal zdobył tam w pchnięciu kulą Tomasz Majewski. Poprzednia edycja HME odbyła się w Toruniu 2021 r., gdzie więcej medali od naszych reprezentantów zdobyła tylko Wielka Brytania. Dało nam to jednak dopiero dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej, bo po jedyne złoto sięgnął Patryk Dobek na 800 m. Wcześniej, w Glasgow 2017 i Belgradzie 2019 Polacy wygrywali klasyfikację medalową. Szczegółowy program stambulskiej imprezy znajduje się poniżej.

program HME

Na przełomie marca i kwietnia (26.03–01.04) w Toruniu odbędą się 9. Halowe Mistrzostwa Świata Masters. Część konkurencji odbędzie się poza toruńską halą, m.in. półmaraton czy bieg przełajowy. Zapisy na tę imprezę trwają do 31.01.2023 na stronie wmaci2023.com.

Sezon na otwartym stadionie

Zwykle z początkiem maja rozpoczynają się w naszym kraju starty na stadionie, a ich zwieńczeniem będą Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce, które zawitają w tym roku do Budapesztu (19-27 sierpnia).

Wcześniej, w terminie 23–25.06 w Chorzowie w ramach Igrzysk Europejskich rozegrane zostaną 10. Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Reprezentacja Polski bronić będzie złotego medalu tej imprezy rozegranej poprzednio również w Chorzowie.

Natalia Kaczmarek

3 czerwca odbędzie się również 26. Puchar Europy na 10000 m w Pacé. W kategorii U23 młodzieżowcy powalczą o medale mistrzostw Europy w Fińskim Espoo (13–16 lipca 2023 r.), a juniorzy w kategorii U20 powalczą na 27. Mistrzostwach Europy w Jerozolimie (7–10.08.2023). W dniach 23–29 lipca w Mariborze w Słowenii zaplanowano także 17. Olimpijski Festiwal Młodzieży, w którym po zmianie regulaminu będą mogli startować juniorzy do 18 lat. W Chińskim Chengdu w dniach 8–28.08 odbędzie się 31. Letnia Uniwersjada, dwukrotnie przekładana z powodu pandemii.

Mistrzostwa Świata w biegach górskich i ulicznych

W kalendarzu znalazły się też niedawno utworzone imprezy, takie jak 2. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Terenowych zaplanowane na początek czerwca (6–10.06.2023) w austriackim Innsbrucku–Stubaju. Pierwsze tego typu zawody odbyły się w 2022 r. w Chiang Mai w Tajlandii. Polki w składzie Katarzyna Wilk, Katarzyna Solińska i Dominka Stelmach wywalczyły piątą lokatę. Mężczyźni w składzie Kamil Leśniak, Paweł Czerniak i Tomasz Skupień zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu.

Na przełomie września i października odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata w Biegach Ulicznych w Rydze na Łotwie (30.09–1.10.2023). W programie imprezy zaplanowano półmaraton i bieg na dystansie 5 kilometrów. Oprócz Łotyszy chęć organizacji zawodów wyrażało jeszcze jedenaście miast z całego świata. W przeszłości dwukrotnie odbyły się już mistrzostwa świata w biegach ulicznych, bo taką nazwę nadano w 2006 i 2007 roku obecnym mistrzostwom świata w półmaratonie. W Debreczynie i w Udine rywalizowano wówczas na dystansie 20 kilometrów. Natomiast od 1983 do 1991 roku odbywały się mistrzostwa świata kobiet w biegach ulicznych na dystansach 10 i 15 kilometrów. Inauguracyjna impreza w stolicy Łotwy to kolejny pomysł na dodanie rangi mistrzostw świata biegom rozgrywanym na ulicach miast.

Na koniec sezonu, w grudniu, czekają nas jeszcze dwie duże imprezy. W dniach 2–3 grudnia w Taipei w Tajwanie rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Biegu 24-godzinnym. Niespełna tydzień później w kalendarzu widnieją 29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych w Brukseli. Tutaj możemy liczyć na reprezentantów Polski, zarówno w kategoriach młodzieżowych, jak i w seniorskich. Kwalifikacjami do nich będą mistrzostwa Polski w biegach przełajowych w Zielonej Górze/Drzonkowie.

Przedolimpijski sezon

W imprezach pod patronatem World Athletics i European Athletics jak zwykle odbędzie się kilka ciekawie zapowiadających się wydarzeń. Część z nich będziemy mogli śledzić w naszym kraju, jak Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu czy Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie. Będzie można więc poczuć atmosferę tych wydarzeń na własnej skórze. W kalendarzu jak grzyby po deszczu pojawiają się również nowe imprezy, walczące stopniowo o swoją renomę i prestiż. Miejmy nadzieję, że przedolimpijski sezon przyniesie wiele emocji, a dla wielu zawodników będzie to już przecież możliwość uzyskiwania kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Dlatego też powinni potraktować ten sezon bardzo poważnie. Dzięki temu możemy liczyć na wiele niezapomnianych pojedynków, kolejnych medali naszych reprezentantów i (miejmy nadzieję) wielu przepustek do Paryża.

Kalendarz najważniejszych imprez lekkoatletycznych

DataZawodyMiejsce
18.02.44. Przełajowe Mistrzostwa ŚwiataBathurst
02-05.03.37. Halowe Mistrzostwa Europy Stambuł
26.03–01.04.9. Halowe Mistrzostwa Świata MastersToruń
03.06.26. Puchar Europy na 10000 m w PacéPacé
6-10.06.2. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i TerenowychInnsbruck
23–25.06 10. Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce
Igrzyska Europejskie
Stadion Śląski
13–16.07.Mistrzostwa Europy U23Espoo
23–29.07. 17. Olimpijski Festiwal MłodzieżyMaribor
7–10.08Mistrzostwach Europy U20Jerozolima
8-28.08.31. Letnia UniwersjadaChengdu
19-27.08.Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyceBudapeszt
30.09–1.10.1. Mistrzostwa Świata w Biegach UlicznychRyga
2-3.12.Mistrzostwa Świata w Biegu 24-godzinnymTaipei
10.12.29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych Bruksela

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.