11 lipca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Najtrudniejszy maraton w Polsce


maraton1

Najtrudniejszy maraton w Polsce
autor: Salomon Trail Running


Trzydziestostopniowy upał mocno dał się we znaki zawodnikom siódmej edycji cyklu Salomon Trail Running – Maratonu Gór Stołowych. Bezchmurne niebo na starcie pod schroniskiem Pasterka wróżyło, że nie tylko trudna technicznie trasa będzie wyzwaniem dla biegaczy. I tak się stało – już na pierwszych kilometrach stawka bardzo się rozciągnęła, a pierwszy bufet z napojami i owocami był oblegany bez wyjątku przez wszystkich.

Trasa po 10 km wchodziła w bardziej zacienioną część po stronie czeskiej – Kovarową Dolinę z monumentalnymi, nawet 70 metrowymi skałami. Ten odcinek należał do jednych z bardziej wyczerpujących: cały czas pod górę, po skałkach i korzeniach, a czasem także kamiennych schodach wykutych w przejściach prowizorycznych jaskiń.

maraton4

Walkę ze słońcem kilka osób już na półmetku przypłaciło wycofaniem się z trasy, ale pozostali mieli okazję dotrzeć do urokliwych Błędnych Skał, a na wycieńczającym finiszu pokonać słynne 665 (sic!) schodów z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego. Tam czekała upragniona meta i… termometr wskazujący 32 stopnie Celsjusza.

W zawodach, które możemy nazwać najtrudniejszym maratonem w Polsce, wystartowały 102 osoby, 9 nie ukończyło trasy. Ale gratulujemy absolutnie wszystkim – Wasza walka z temperaturą, technicznymi zbiegami, pragnieniem i samym sobą była pasjonująca.

Bieg gwiazd
Gdy zawodnicy Maratonu walczyli w Polsce i Czechach, w Austrii podczas eventu sportowo-medialnego Polskie Dni, rozegrano Salomon Trail Running Special Edition – Kaprun 2010. W krótkim biegu u podnóża Alp wystartowały gwiazdy (m.in. Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo), dziennikarze oraz turyści, a nasz cykl zdobył status właściwie międzynarodowy…

Wyniki Maratonu Gór Stołowych
Na stronie znajdziecie pełne wyniki i nowy ranking. Zapraszamy też do galerii zdjęć – jest ich ponad 600 i każdy powinien znaleźć siebie. Nie zapomnijcie też o kolejnych biegach z cyklu Salomona: 15 sierpnia Biegu o Złote Kierpce i 4 września o Gorce Maraton.

maraton2

Kobiety:
1. Anna Świerczek (Byledobiec Anin) 5h 15min
2. Magda  Bartoszewicz 5h 23min
3. Anna Dobkowska (KB Galeria Warszawa) 6h 24min 

maraton3

Mężczyźni:
1. Piotr Karolczak (Beh muze zabijet) 4h 18 min
2. Artur Kurek (Salomon Trail) 4h 54min
3. Michał Jędroszkowiak (Inov -8) 4h 56min

Przejrzyj  pełne wyniki i ranking na stronie trailrunning.pl/wyniki

Najbliższe zawody:

Bieg o Złote Kierpce
Data biegu: 15/08/2010 Miejsce: Szczyrk  Dystans: 8,5 km

Możliwość komentowania została wyłączona.