Minął pierwszy miesiąc przygotowań Asi Jóźwik i Oli Guzik do maratonu w Londynie, który odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku. Nasze zawodniczki mają za sobą spokojne wprowadzenie w trening, a poważne bieganie jeszcze przed nami! Jak wyglądał styczeń w przygotowaniach do maratonu, przeczytacie poniżej.
Jak już wspominaliśmy, Asia i Ola startują z zupełnie różnych poziomów startowych, dlatego realizują dwa różne plany treningowe. Dla Asi Jóźwik styczeń był miesiącem totalnego wprowadzenia się w treningi po przerwie i powrotu do regularności. Z tego właśnie powodu dwa pierwsze tygodnie stycznia to spokojne rozbiegania, do których później dokładaliśmy pierwsze szybsze odcinki w postaci zabaw biegowych oraz podbiegów. Na jednym z takich podbiegów byliśmy z kamerą.
Podbiegi w naszych treningach będą na długościach od 100 do 200 metrów i na pewno będą one biegane w dość spokojnych, niesprinterskim tempie. Zdarzali się maratończycy, którzy biegali do 1000 metrów podbiegu, jednak w naszym przypadku odcinki 200-metrowe są maksymalną długością jaką będziemy stosowali.
Trening Oli Guzik był dużo bardziej regularny i większy objętościowo. Tygodniowy kilometraż oscylował wokół 50 kilometrów, a sam trening wyglądał następująco:
Tydzień 1 1) BC1 6km 2) BC1 7km + bpg 10 x 100m + easy 2km 3) BC1 3km + WT 2 x (6 x 300m) – tempo 3.40-3.50, przerwa 200m w truchcie + easy 2km 4) BC1 20km
Tydzień 2 1) BC1 10km + R 10 x 100m 2) BC1 7km + bpg 10 x 120m + easy 2km 3) badania wydolnościowe 4) BNP 22km (od tempa 5.00-5.10 do 4.20-4.30/km)
BC1 – spokojne rozbieganie BC2 – bieg podprogowy BC2/3 – bieg okołoprogowy easy – schłodzenie organizmu WT – wytrzymałość tempowa ZB – zabawa biegowa bpg – bieg pod górę (podbiegi), przerwa trucht w dół
Szczególnie ten ostatni trening był bardzo interesujący i odnoszący się do wykonanych wcześniej badań wydolnościowych. W naszych oznaczeniach BC2 jest biegiem podprogowym, a więc należało go wykonać poniżej strefy progu beztlenowego, wyznaczonego podczas badań w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym na poziomie 176-178. Na naszym treningu tętno mieściło się w granicach 165-168, więc zarówno w prędkości, jak i tętnie mamy spory zapas, ale wraz ze zbliżającym się maratonem biegi podprogowe będziemy biegali coraz szybciej.
Bądźcie z nami i śledźcie przygotowania Asi i Oli do Maratonu w Londynie!
kieRUNek Londyn realizujemy wspólnie z marką New Balance
bpg to bieg pod górę, czyli podbiegi – już uzupełniłem we wpisie
Silveradam
10 miesięcy temu
Dzięki za rady i filmik,mój ostatni problem,to słodycze i naciągnięcie mięśnia trójgłowego.muszę trochę odpuścić,pozdrawiam i życzę wytrwałości ,a także zdrowia.
Michal
10 miesięcy temu
Jakie założenia czasowe mają dziewczyny na maraton?
Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl
Cześć,
co oznacza ten skrót : bpg 10 x 100m ?
bpg to bieg pod górę, czyli podbiegi – już uzupełniłem we wpisie
Dzięki za rady i filmik,mój ostatni problem,to słodycze i naciągnięcie mięśnia trójgłowego.muszę trochę odpuścić,pozdrawiam i życzę wytrwałości ,a także zdrowia.
Jakie założenia czasowe mają dziewczyny na maraton?
Cel póki co wynosi 3:15, ale po treningach już widać, że może być szybciej 🙂