24 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

MŚ w Bydgoszczy: Afrykanie znów dominowali. Udany występ Polaków


Niska temperatura, zalegający na trasie śnieg, ale również słońce i licznie zgromadzeniu na trasie kibice przywitali uczestników 40. Mistrzostw Świata w biegach przełajowych. Po raz kolejny swoją dominację potwierdzili biegacze z Afryki, jednak z dobrej strony zaprezentowały się także inne reprezentacje, m.in. Wielkiej Brytanii i USA. Udany start odnotowali także Polacy.

Zawody rozpoczęły się od oficjalnego przywitania uczestników mistrzostw przez Prezesa PZLA Jerzego Skuchę, Prezesa IAAF Lamine’a Diacka oraz Prezydenta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego. Wszyscy trzej cieszyli się, że Bydgoszcz po raz kolejny gościła najlepszych przełajowców na świecie. Po raz kolejny polscy kibice mogli więc emocjonować się rywalizacją stojąca na najwyższym, światowym poziomie. Ta natomiast rozpoczęła się dziś od biegu juniorek.

juniorki

Już w pierwszym biegu przewidywania niektórych ekspertów dotyczące postawy afrykańskich biegaczy, jakoby ci mogliby sobie nie poradzić w polskich zimowych warunkach, okazały się przesadzone. Faworytki, zarówno Kenijki, jak i Etiopki od początku nadawały ton rywalizacji. Sukcesywnie powiększały swoją przewagę i ostatecznie zajęły wszystkie czołowe lokaty.

Po złoty medal mistrzostw świata sięgnęła 19-letnia Faith Kipyegon. Kenijka, obrończyni tytułu wywalczonego przed dwoma laty w Hiszpanii, po zaciętej walce na finiszu pokonała swoją koleżankę z reprezentacji Agnes Tirop, której przypadł medal srebrny. Trzecie miejsce i tym samym brązowy medal wywalczyła Etiopka Alemitu Heroye.

Świetna postawa Kenijek i  Etiopek, które zajęły czołowe 12 pozycji, przełożyła się na ich sukces drużynowy – Kenia zajęła pierwsze, a Etiopia drugie miejsce. Po brąz sięgnęły Brytyjki, wśród których najlepszą okazała się Emelia Gorecka. Mająca polskie pochodzenie zawodniczka (jej dziadkowie są Polakami) zajęła 16 miejsce, pierwsze wśród zawodniczek spoza Afryki.

brytyjki jun

Udany start odnotowały także Polki, które w klasyfikacji drużynowej zajęły wysokie, siódme miejsce (drugie wśród reprezentacji europejskich). Najlepsza z naszych reprezentantek, Sofia Ennaoui, zajęła 26 pozycję z blisko dwuminutową stratą do zwyciężczyni.

Juniorki (bieg ukończyło 86 zawodniczek)
1. Faith Kipyegon (Kenia) – 17:51
2. Agnes Tirop (Kenia) – 17:51
3. Alemitu Heroye (Etiopia) – 17:57
..
26. Sofia Ennaoui (Polska) – 19:45
41. Natalia Wiera (Polska) – 20:23
48. Katarzyna Rutkowska (Polska) – 20:39
51. Sylwia Ślęzak (Polska) – 20:49
58. Paulina Pawłowska (Polska) – 21:10
64. Alicja Konieczek (Polska) – 21:20

Klasyfikacja drużynowa (sklasyfikowano 15 zespołów)
1. Kenia – 14
2. Etiopia – 23
3. Wielka Brytania – 81
..
7. Polska – 166

Afrykanie potwierdzili swoją dominację także w biegu juniorów. Tu obok Kenii i Etiopki w rywalizacji o czołowe pozycje liczyła się jednak większa liczba krajów. Finalnie jako pierwsi metę minęli jednak reprezentanci tych samych państw.

juniorzy

Nie zawiódł główny faworyt, Etiopczyk Hagos Gebrhiwet. Rekordzista świata juniorów w biegu na 5000 m od początku wyścigu utrzymywał się w prowadzącej grupie, a zwycięstwo zapewnił sobie dzięki udanemu atakowi zadanemu na ostatniej prostej. Wówczas wyprzedził walczącego  do końca Kenijczyka Leonarda Barsotona, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Brązowy medal wywalczył Muktar Edris z Etiopii.

Dzięki dobrej postawie Gebrhiweta oraz pozostałych  Etiopczyków reprezentanci tego kraju sięgnęli po złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Przerwali tym samym hegemonię Kenijczyków w tej konkurencji, którzy wygrywali w niej nieprzerwanie od 1999 roku. W tym roku musieli zadowolić się srebrnym medalem. Brąz dla zawodników z Maroka.

Polacy zajęli drużynowo 13 miejsce, a najlepszy z naszych reprezentantów, Maciej Bielawiec, był 60.

Juniorzy (bieg ukończyło 110 zawodników)
1. Hagon Gebrhiwet (Etiopia) – 21:04
2. Leonard Barsoton (Kenia) – 21:08
3. Muktar Edris (Etiopia) – 21:13
..
60. Maciej Bielawiec (Polska) – 23:50
73. Rafał Matuszczak (Polska) – 24:05
76. Aleksander Kuśmierz (Polska) – 24:08
85. Szymon Topolnicki (Polska) – 24:38
88. Paweł Pankratow (Polska) – 24:43
Damian Rudnik (Polska) – nie ukończył biegu

Klasyfikacja drużynowa (sklasyfikowano 17 zespołów)
1. Etiopia – 23
2. Kenia – 26
3. Maroko – 65
..
13. Polska – 294

Nieco większe nadzieje na lepszy występ Europejczyków mieliśmy podczas biegu seniorek, który dobrze rozpoczęła przełajowa mistrzyni Europy – Fionnuala Britton. Irlandka, mimo udanego początku, nie zdołała jednak wytrzymać tempa narzuconego przez czarnoskóre zawodniczki z Kenii, Etiopii i Bahrajnu. To właśnie reprezentantki tych krajów zajęły czołowe pozycje, które złożyły się na ich sukces drużynowy. Kenia zajęła pierwsze, Etiopia drugie, a Bahrajn trzecie miejsce.

seniorki

Indywidualnie najlepsza okazała się Emily Chebet. Kenijka powtórzyła tym samym swój sukces sprzed trzech lat, także z Bydgoszczy. Zwycięstwo odniosła dzięki świetnej dyspozycji na ostatnich metrach, na których wyprzedziła Etiopkę Hiwot Ayalew. Trzecie miejsce ze stratą 9 sekund zajęła druga z Etiopek, Belaynesh Oljira.

Polki w klasyfikacji drużynowej uplasowały się na 11 pozycji. Niespodziewanie najlepiej spośród naszych reprezentantek spisała się Agnieszka Mierzejewska. Tegoroczna wicemistrzyni Polski w biegach przełajowych zajęła 51 lokatę. Dziesięć miejsc niżej sklasyfikowano Katarzynę Kowalską. Mistrzyni naszego kraju zbyt mocno rozpoczęła swój bieg i stąd dalsza, aniżeli wszyscy oczekiwali, pozycja.

katarzyna kowalska

Seniorki (bieg ukończyło 96 zawodniczek). Z trasy zeszła jedna z faworytek – Etiopka Meselech Melkamu.

1. Emily Chebet (Kenia) – 24:24
2. Hiwot Ayalew (Etiopia) – 24:27
3. Belaynesh Oljira (Etiopia) – 24:43
..
51. Agnieszka Mierzejewska (Polska) – 26:08
61. Katarzyna Kowalska (Polska) – 26:40
71. Angelika Cichocka (Polska) – 26:55
73. Dominika Napieraj (Polska) – 26:55
84. Urszula Nęcka (Polska) – 27:23
92. Paula Kopciewska (Polska) – 28:12

Klasyfikacja drużynowa (sklasyfikowano 15 zespołów)
1. Kenia – 19
2. Etiopia – 48
3. Bahrajn – 73
..
11. Polska – 256

Największe emocje podczas 40. Mistrzostw Świata w biegach przełajowych towarzyszyły biegowi seniorów na dystansie 12 km. Wyścig był bardzo ciekawy gdyż od początku bardzo dobrze radzili sobie w nim biali zawodnicy, wśród nich także Polacy. Ostatecznie jako pierwszy na mecie zameldowali się Afrykanie: Japhet Korir (Kenia), obrońca tytułu – Imane Merga (Etiopia) i srebrny medalista sprzed trzech lat – Teklemariam Medhin (Erytrea), jednak występ zawodników z USA, wysoka pozycja Collinsa Birminghama oraz wysokie lokaty Polaków zostaną zapamiętane na długo.

seniorzy

To właśnie dzięki świetnej dyspozycji Amerykanów, Bena True, Chrisa Derricka, Ryana Vaila i Roberta Macka reprezentanci USA sięgnęli po srebrny medal w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając m.in. Kenijczyków (trzecie miejsce). Po złoto sięgnęli Etiopczycy.

Polacy także zajęli bardzo dobre miejsca. Ich ambitna postawa przełożyła się co prawda tylko na 10 pozycję (2 w Europie) w klasyfikacji drużynowej, jednak miejsca, które nasi reprezentanci zajęli w klasyfikacji indywidualnej zasługują na uznanie. Najlepszy z naszych reprezentantów, Błażej Brzeziński, był 28 z blisko 1,5 minutową stratą do złotego medalisty.

blazej brzezinski

Seniorzy (bieg ukończyło 96 zawodników)
1. Japhet Korir (Kenia) – 32:45
2. Imane Merga (Etiopia) – 32:51
3. Teklemariam Medhin (Erytrea) – 32:54
..
28. Błażej Brzeziński (Polska) – 34:11
38. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) – 34:21
43. Tomasz Szymkowiak (Polska) – 34:38
55. Krystian Zalewski (Polska) – 34:51
60. Krzysztof Żebrowski (Polska) – 35:05
64. Łukasz Kujawski (Polska) – 35:11

Klasyfikacja drużynowa (sklasyfikowano 15 zespołów)
1. Etiopia – 38
2. USA – 52
3. Kenia – 54
..
10. Polska – 164

Zawody zakończył bieg amatorów na dystansie 6 km w którym zwycięstwo odniósł Niemiec Jost-Iennart Heese.

Zobacz także obszerną galerię zdjęć autorstwa Aleksandry Szmigiel: Galeria zdjęć z 40. Mistrzostw Świata w biegach przełajowych.

Możliwość komentowania została wyłączona.