6 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mityng w Dausze zainaugurował cykl Diamentowej Ligi

Piątkowy mityng w Dausze zainaugurował tegoroczny cykl Diamentowej Ligi. Zawody obfitowały w wiele wartościowych wyników, z których najciekawsze to 10.80 Tori Bowie w biegu na 100 m, 19.85 Ameera Webba na 200 m i 8:23.11 Almaz Ayany na 3000 m. Jedyna Polka, która w Katarze wystartowała w indywidualnej konkurencji biegowej – Sofia Ennoui – zajęła 10 miejsce na 800 m z czasem 2:03.85.

Dla Sofii Ennoaui start w Katarze był pierwszym w tegorocznym sezonie letnim. Niestety nie wypadł on zbyt udanie. Polka zajęła w biegu na 800 m dziesiąte miejsce z czasem 2:03.85, znacznie odbiegającym od jej rekordu życiowego (2:00.11).

W wyścigu na dystansie dwóch okrążeń najlepsza okazała się Caster Semenya, która triumfowała z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie – 1:58.26. Reprezentantka RPA imponuje formą na początku sezonu. Przypomnijmy, że biegaczka świetną dyspozycję zaprezentowała już 16 kwietnia uzyskując w jednym dniu (!!!) znakomite wyniki: 50.74 na 400 m, 1:58.45 na 800 m i 4:10.91 na 1500 m.

737A1733

Wartościowe rezultaty w pierwszym tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi – poza Semeny’ą – uzyskali Lashawn Merritt na 400 m – 44.41 (w tym sezonie biegał już jednak szybciej), Tori Bowie, która na 100 m, która okazała się o 0.03 s lepsza od Dafne Schippers (10.80 Amerykanki i 10.03 Holenderki), Asbel Kiprop, który z czasem 3:32.15 bardzo pewnie zwyciężył na 1500 m, Conseslus Kipruto, który równie pewnie zwyciężył w biegu przeszkodowym (8:05.13) i Almaz Ayana, która okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 3000 m (8:23.11).

Warto wspomnieć, że w Dausze, poza Sofią startowali także inni Polacy, specjalizujący się jednak w konkurencjach technicznych. Wśród nich z bardzo dobrej strony zaprezentowali się nasi dyskobole – Piotr Małachowski i Robert Urbanek. Obaj uzyskali wyniki lepsze od minimum na Igrzyska Olimpijskie, a dodatkowo Małachowski zwyciężył z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie – 68.03.

Piątkowe zawody w Katarze zakończył bieg sztafetowy 4x 400 m, w którym udział wziął polski zespół biegnący w eksperymentalnym składzie Marcin Marciniszyn, Bartłomiej Chojnowski, Piotr Kuśnierz i Rafał Smoleń. Polacy zajęli w nim 6 miejsce z czasem 3:08.74.

Najciekawsze wyniki pierwszego mityngu Diamentowej Ligi.