6 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Faworyci polskiej edycji Wings for Life World Run


Już w najbliższą niedzielę 8 maja rusza kolejna edycja Wings for Life World Run – globalnego biegu, w którym to meta goni zawodników. Polska edycja kolejny raz odbędzie się w Poznaniu. Na Malcie, gdzie zlokalizowany będzie start zobaczymy kilka tysięcy biegaczy, a wśród nich kilku zawodników legitymujących się naprawdę fajnymi rekordami życiowymi. Poznajcie faworytów polskiej edycji.

O formule imprezy informowaliśmy wielokrotnie, tych którzy jednak jakimś cudem przegapili informację o Wings for Life World Run informujemy, że jest to impreza organizowana na całym świecie, z której dochód w całości przeznaczony jest na potrzeby finansowania badań nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego. Wyjątkowość biegu polega na tym, że start ma miejsce o tej samej porze w ponad 30 miejscach na całym świecie, a metą jest… startujący kilkadziesiąt minut później samochód.

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na udział w tych nietypowych zawodach będą mieli ostatnią szansę, aby się zapisać. Rejestracja prowadzona będzie w Biurze Zawodów na terenie kompleksu Malta (tzw. „budynek multimedialny” niedaleko campingu, wjazd od ul. Krańcowej).

Biuro Zawodów czynne będzie:
6 maja, piątek – w godz. 16:00 – 21:00
7 maja, sobota – w godz. 10:00 – 21:00
8 maja, niedziela – w godz. 8:00 – 11:00

Kto będzie faworytem polskiej edycji?

Pod nieobecność Bartosza Olszewskiego i Dominiki Stelmach – zwycięzców ubiegłorocznej edycji – faworytów Wings for Life Word Run upatrujemy w Tomaszu Walerowiczu, Marcinie Kęsym, Arturze Jabłońskim, Pawle Grzonce i Agnieszce Janasiak. Kim są ci zawodnicy? Pokrótce przedstawiamy każdego z nich.

walerowicz.png

Tomasz Walerowicz to drugi zawodnik ubiegłorocznej edycji, podczas której pokonał 67,3 km. Tomek to także aktualny mistrz Polski w biegu na 100 km z rekordem życiowym na tym dystansie poniżej 7 godzin – 6:53:57. W tym roku ustanowił już wartościowy rekord życiowy w maratonie – 2:25:46 i półmaratonie – 1:10:29, więc na WfL powinien poprawić swój wynik z ubiegłego roku.

– Jeżeli zdrowie dopisze będę chciał w tym roku przekroczyć wyraźnie granicę 70 km – powiedział nam Tomek. – Myślę, iż zacznę podobnym tempem jak w zeszłym roku, ale będę chciał je dłużej utrzymać – dodał. Szerszą rozmowę z Tomaszem Walerowiczem znajdziecie tutaj.

jablonski.png

Artur Jabłoński (fot. biegamwgorach.pl) to trzeci zawodnik Wings for Life World Run 2015. Rok temu przebiegł w Poznaniu 61,48 km. Artur to zawodnik specjalizujący się raczej w biegach na krótszych dystansach – z bardzo wartościowymi rekordami życiowymi – 31:10 na 10 km i 1:07:54 w półmaratonie – choć mający już na swoim koncie także zwycięstwa w ultramaratonie TriCity Trail i Supermaratonie Gór Stołowych (oba w 2015 roku).

grzonka.png

Paweł Grzonka to 13 zawodnik tegorocznego ORLEN Warsaw Marathon, który podczas tego biegu ustanowił rekord życiowy 2:26:28. W przeszłości – jako chodziarz – był członkiem kadry narodowej, dziś jest biegaczem i przede wszystkim trenerem opiekującym się innymi biegaczami amatorami oraz czołowymi polskimi chodziarzami.

Paweł na swojej stronie na facebooku napisał: – Na Wingsie polecę swoje. Jestem przygotowany na jazdę karetką. Chcę się zarżnąć. Co to oznacza w praktyce? – W tempie 3:45/km mogę biec, biec i nie wiem kiedy skończę. Realnie 78-80 km jest do wzięcia. Jednak start o godzinie 13:00 może być problematyczny. Słońce może palić, może lać deszcz, może wiać "halny". Nigdy nic nie wiadomo. Na samej trasie różne przygody mogą się dziać. 

kesy.png

Marcin Kęsy to kolejny zawodnik, który w tym roku ustanowił rekord życiowy w maratonie. Podczas ORLEN Warsaw Marathon Marcin dystans 42,195 km przebiegł w 2:28:36. Wcześniej biegacz z Poznania życiówkę pobił także na 10 km uzyskując podczas Maniackiej Dziesiątki czas 31:33.

Obszerną rozmowę z Marcinem możecie zobaczyć w naszym materiale wideo dostępnym tutaj.

janasiak.png

Stawkę faworytów zamyka… faworytka, czyli główna kandydatka do zajęcia pierwszego miejsca wśród kobiet. Agnieszka Janasiak to w przeszłości czołowa polska maratonka, srebrna medalistka mistrzostw Polski z 2009 roku. Jej rekord życiowy na królewskim dystansie wynosi 2:37:33 i został ustanowiony 7 lat temu.

Ostatni start maratoński biegaczki miał miejsce w październiku ubiegłego roku. Podczas maratonu w Poznaniu uzyskała czas 2:46:37.

Relację z Wings for Life World Run będzie można śledzić na żywo w telewizji i Internecie, także na bieganie.pl. Start biegu w niedzielę o godzinie 13:00 czasu polskiego.

Strona zawodów: http://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/pl/

Możliwość komentowania została wyłączona.