2MP 0
29 sierpnia 2020 Kuba Wiśniewski Sport

Mistrzowie okrążenia – relacja z II dnia MP Seniorów


Kilka mocnych, sprinterskich akcentów wybrzmiało na stadionie OSiR we Włocławku podczas drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw kraju seniorów. W najważniejszych w sezonie zawodach nie odpuszczali w sobotę 29 sierpnia faworyci. Tytuły mistrzowskie na 400 m powróciły: po 4 latach do Justyny Święty-Ersetic i po 2 latach do Karola Zalewskiego. W biegach na 400 m ppł najlepsi okazali się starzy mistrzowie – wielofunkcyjny Patryk Dobek i skoncentrowana Joanna Linkiewicz. W sztafetach krótkich triumfowały sprinterki AZS-AWF Katowice i zawodnicy KS Podlasia Białystok. Na trybunach lekkoatletom kibicowało blisko 2 tysiące kibiców.

Przybił piątkę na urodziny

Średniodystansowcy walczyli we Włocławku w sobotę 29 sierpnia tylko i aż o awans do finału na 800 metrów. O ile na poziom biegów długich w kraju ma prawo narzekać najmniej zorientowany kibic, o tyle dwa okrążenia są od lat polską specjalnością. Tym bardziej cieszy, że w eliminacjach u kobiet zobaczyliśmy w 2 biegach półfinałowych praktycznie wszystkie najlepsze biegaczki ostatnich lat z wyjątkiem Sofii Ennaoui, która w piątek wykonała z powodzeniem żołnierską misję zwycięstwa na 1500 m. Do finału osiemsetki awansowały więc spokojnie m.in. Angelika Cichocka, która przypomnijmy, do „półtoraka” w ostatnim momencie nie została dopuszczona; mistrzyni z zeszłego roku Anna Sabat; rewelacyjna w tym sezonie Angelika Sarna (PB 2:00.89) oraz  piąta zawodniczka IO w Rio Joanna Jóźwik.

– Przyjechałyśmy z Warszawy dla Asi. Uważamy, że jest piękną kobietą i wspaniałą sportsmenką – powiedziały mi zagadnięte na trybunach fanki lekkiej atletyki. – Popatrz, nawet zaraz po biegu na 800 m wygląda lepiej, niż my wyszykowane na największą imprezę.

2MP 7

– My jesteśmy stąd, z Włocławka – powiedzieli mi z kolei Alicja i Daniel. – Chcieliśmy zobaczyć skoki Piotra Liska, szkoda, że nie wystąpił z powodu kontuzji. Ale wczoraj zwracaliśmy uwagę na biegaczy: Ewę Swobodę i tą Sofię… tak Sofię Ennaoui.W kwalifikacjach męskich na starcie nie pojawił się niestety Marcin Lewandowski, nie oglądaliśmy we Włocławku również Adama Kszczota. Ciekawie było natomiast w biegu trzecim, gdzie niezwykle mocny na tych mistrzostwach Michał Rozmys wbiegł na metę przybijając piątkę z rewelacją tego sezonu Krzysztofem Różnickim. Rekordzista kraju U-18 na dystansach 800/1000 m obchodził dzisiaj 17-te urodziny. Panowie uzyskali odpowiednio 1:49.09 oraz 1:49.14 i obok biegnącego serię wcześniej (już w kolcach) Mateusza Borkowskiego sprawili najlepsze wrażenie przed niedzielnym finałem.

Mistrzyni, która naciągnęła płotek

Finalistki 400 m przez płotki stały przez kilkanaście minut przed blokami startowymi w oczekiwaniu na wystrzał startera i początek transmisji telewizyjnej. Nie przeszkodziło to w kolejnym, ósmym już triumfie na MP Joannie Linkiewicz. Nie zrobił na niej wrażenia mocny początek Natalii Wosztyl, ani lekko ugięta noga lądująca za ostatnim płotkiem zmagań. Zawodniczka AZS-AWF Wrocław uzyskała 56.23, rywalka z RLTL ZTE Radom 57.40. Trzecia na kresce Julia Korzuch miała już 58.12.

– No nadchodzi młodość na płotkach, ale cały czas się bronię – śmiała się po dekoracji i masażu Linkiewicz. – Chyba wygrywam doświadczeniem i rutyną, mam obiegane płotki, choć w tym roku wyglądało to naprawdę źle. Gubiłam rytm na ostatnich stu metrach, końcówki, a przecież to było dotychczas moim atutem. Dzisiaj nie było źle, choć też trochę „naciągałam ostatni płotek”. Z trenerem Markiem Rożejem długo rozmawialiśmy na temat tego, co możemy jeszcze poprawić, by powrócić na mój dotychczasowy poziom Moim marzeniem pozostaje złamanie bariery 55 sekund – opowiadała mi wicemistrzyni Europy z Zurichu, która mimo dziwnego sezonu planuje na całego przygotowania do przyszłorocznych igrzysk.

2MP 4

400 m ppł kobiet

1.LINKIEWICZ Joanna,KS AZS AWF Wrocław  56.23   
2.WOSZTYL NataliaRLTL ZTE Radom  57.40 SB
3.KORZUCH JuliaAZS-AWF Katowice   58.12   
4.WESOŁOWSKA MirelaAZS KU Politechniki Opolskiej Opole  58.92 SB
5.KOŁAKOWSKA AgataAZS-AWFiS Gdańsk 59.19 PB
6.SMOLIŃSKA IzabelaRLTL ZTE Radom   59.44
7.JAŹWIŃSKA AleksandraAZS-AWF Katowice 60.52
ANKIEWICZ EmiliaAZS-AWF Warszawa  DNS    

Dobek po raz siódmy, powrót na tron Zalewskiego

Już po raz siódmy z rzędu Patryk Dobek został królem jednego okrążenia z płotkami. Reprezentujący nas od lat ze zmiennym szczęściem na igrzyskach, MŚ i Uniwersjadach zawodnik miał w finale 400 m ppł godnego rywala. Wydawało się, że bieg przebiega pod dyktando Patryka, gdy na drugim wirażu wiatr w żagle złapał dość nieoczekiwanie Gabriel Mikołajewski. 21-latek z Radomia przytrzymał się utytułowanego rywala i starał się go naciskać na ostatniej prostej. Zaowocowało to wynikiem 50.20, czyli światowej klasy życiówką poprawioną o 1,3 sekundy, co w tej konkurencji wydaje się niesamowite i sprawiło, że niemal prosto z biegu młody płotkarz musiał poddać się kontroli antydopingowej.

Trzecie miejsce przypadło w udziale Jakubowi Olejniczakowi (51.08). Czas Dobka 50.07 być może można było wyśrubować, bo zwycięzca 400 m ppł miał w sobotę w planach również finał na 400 m płaskie.

400 m ppł mężczyzn

1.DOBEK PatrykMKL Szczecin 50.07 SB 
2.MIKOŁAJEWSKI GabrielRLTL ZTE Radom  50.20 PB
3.OLEJNICZAK JakubOŚ AZS Poznań  51.08
4.DUDEK BartoszMKS Juvenia Białystok 51.56 PB
5.BRYLIŃSKI RobertOŚ AZS Poznań    52.20 SB
6.URBANIAK SebastianLKS Vectra Włocławek 52.41
ADAMCZYK PatrykRLTL ZTE Radom  DNS
HOŁUB KrzysztofAZS UMCS Lublin DNS
2MP 6

W biegach rozstawnych 4×100 m kobiet zwyciężyły z wynikiem 44.79 reprezentantki AZS-AWF Katowice w składzie: Paulina Guzowska, Magdalena Stefanowicz, Natalia Węglarz i Ewa Swoboda. Uzyskały blisko sekundową przewagę nad zespołami RLTL ZTE Radom oraz AZS-AWF Warszawa. Wśród panów rywalizacja była bardziej zacięta. Panowie z KS Podlasie Białystok z Damianem Czykierem w składzie (oprócz płotkarza biegli w niej Radosław Sacharczuk, Artur Łęczycki i Rafał Łupiński) uzyskali bardzo dobre 40.40 i 0.13 przewagi nad ekipą z OŚ AZS Poznań. Na podium zapracowali również sprinterzy AZS-AWF Warszawa.

Karol Zalewski rozpoczął finał na 400 m jak dzik. W pogoń za niezwykle mocno otwierającym dystans rywalem ruszyli Mateusz Rzeźniczak i Dariusz Kowaluk. Okazała się jednak odrobinę spóźniona. Zalewski odparł napór rywali, choć na ostatniej prostej jego przewaga zmalała do niecałych 0,3 sekundy i w tym sezonie biegał już dużo szybciej, to on cieszył się z tytułu MP. Podopieczny Jakuba Ogonowskiego odzyskał złoto po dwóch latach przerwy. Na czwartym miejscu, po 2 godzinach i 20 minutach przerwy od finału płotków, zmagania skończył Patryk Dobek.

2MP 1

400 m mężczyzn

1.ZALEWSKI KarolAZS-AWF Katowice46.35   
2.RZEŹNICZAK MateuszRKS Łódź     46.62 =SB
3.KOWALUK DariuszAZS-AWF Warszawa 46.80
4.DOBEK PatrykMKL Szczecin 47.25
5.JAROS AndrzejAZS UMCS Lublin47.32
6.WÓJCIK MateuszAZS Łódź 47.42 PB
7.GRZEGORZEWICZ PatrykMKS-SMS Victoria Racibórz47.88
8.ZDROJEWSKI AmadeuszOŚ AZS Poznań   48.63

Justyna na deser

Wygrywała ME, HME, bywała liderką tabel i biła rekordy Polski – a jednak od 2016 roku nie mogła wspiąć się na najwyższy stopień podium MP Seniorów… Justyna Święty-Ersetic we Włocławku wreszcie zatriumfowała i to w stosunkowo najlepiej obsadzonej konkurencji biegowej zawodów.

Na starcie 400 m zabrakło praktycznie tylko Anny Kiełbasińskiej. Pod jej nieobecność piekielnie mocny początek finału zafundowała koleżankom ze sztafety narodowej Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. W tym wyścigu Justyna Święty-Ersetic nie czekała jednak jak to ma w zwyczaju do ostatniej prostej, ale odrobiła straty już po 250 metrach i zameldowała się przed trybuną główną jako liderka. Za jej plecami słabnącą Patrycję dogoniła Iga Baumgart-Witan oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, która na ostatnich metrach straciła równowagę i wykonała niegroźny pad na linię fotofiniszu.

2MP 5

Deser drugiego dnia 96. PZLA MP Seniorów w Lekkiej Atletyce okazał się wyśmienity. To był jeden z najszybszych biegów w tym dziwnym. pandemicznym roku – w czołowej ósemce zanotowano 4 rekordy sezonu i jedną życiówkę.

400 m kobiet

1.ŚWIĘTY-ERSETIC JustynaAZS-AWF Katowice51.44 SB
2.BAUMGART-WITAN IgaBKS Bydgoszcz   52.14 SB
3.HOŁUB-KOWALIK MałgorzataAZS UMCS Lublin52.23   
4.WYCISZKIEWICZ PatrycjaOŚ AZS Poznań   52.26 SB
5.KACZMAREK NataliaKS AZS AWF Kraków52.86
6.GAWORSKA AleksandraKS AZS AWF Kraków52.91 SB
7.WRONA AlicjaAZS UMCS Lublin   53.93 PB
8.KARAŚ MariolaKS AZS AWF Kraków 53.99

– Oczywiście, że nie byłem spokojny o końcowy rezultat, sport jest nieprzewidywalny – przyznał pod koniec emocjonującego dnia Aleksander Matusiński, klubowy szkoleniowiec mistrzyni Polski i zarazem selekcjoner narodowej sztafety. – Justyna wielokrotnie udowodniała, że ma najlepszy wynik w sezonie, a jednak ostatni raz wygrała krajowe mistrzostwa 4 lata temu. Mamy tak wysoki, światowy poziom konkurencji, że z każdego medalu trzeba się cieszyć. Ten dzisiaj jest okraszony do tego znakomitym wynikiem, rekordem sezonu (51.44 – przyp. red.). Startujemy jeszcze na dwóch prestiżowych zawodach, w tym za tydzień, na bardzo szybkiej bieżni – na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Justyna biega tam trochę jak u siebie w domu, bo jest przecież ambasadorką Stadionu Śląskiego.

2MP 8

PEŁNE WYNIKI 96. PZLA Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce

Fot. Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.