Mistrzowie okrążenia – relacja z II dnia MP Seniorów
Kilka mocnych, sprinterskich akcentów wybrzmiało na stadionie OSiR we Włocławku podczas drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw kraju seniorów. W najważniejszych w sezonie zawodach nie odpuszczali w sobotę 29 sierpnia faworyci. Tytuły mistrzowskie na 400 m powróciły: po 4 latach do Justyny Święty-Ersetic i po 2 latach do Karola Zalewskiego. W biegach na 400 m ppł najlepsi okazali się starzy mistrzowie – wielofunkcyjny Patryk Dobek i skoncentrowana Joanna Linkiewicz. W sztafetach krótkich triumfowały sprinterki AZS-AWF Katowice i zawodnicy KS Podlasia Białystok. Na trybunach lekkoatletom kibicowało blisko 2 tysiące kibiców.
Przybił piątkę na urodziny
Średniodystansowcy walczyli we Włocławku w sobotę 29 sierpnia tylko i aż o awans do finału na 800 metrów. O ile na poziom biegów długich w kraju ma prawo narzekać najmniej zorientowany kibic, o tyle dwa okrążenia są od lat polską specjalnością. Tym bardziej cieszy, że w eliminacjach u kobiet zobaczyliśmy w 2 biegach półfinałowych praktycznie wszystkie najlepsze biegaczki ostatnich lat z wyjątkiem Sofii Ennaoui, która w piątek wykonała z powodzeniem żołnierską misję zwycięstwa na 1500 m. Do finału osiemsetki awansowały więc spokojnie m.in. Angelika Cichocka, która przypomnijmy, do „półtoraka” w ostatnim momencie nie została dopuszczona; mistrzyni z zeszłego roku Anna Sabat; rewelacyjna w tym sezonie Angelika Sarna (PB 2:00.89) oraz piąta zawodniczka IO w Rio Joanna Jóźwik.
– Przyjechałyśmy z Warszawy dla Asi. Uważamy, że jest piękną kobietą i wspaniałą sportsmenką – powiedziały mi zagadnięte na trybunach fanki lekkiej atletyki. – Popatrz, nawet zaraz po biegu na 800 m wygląda lepiej, niż my wyszykowane na największą imprezę.
– My jesteśmy stąd, z Włocławka – powiedzieli mi z kolei Alicja i Daniel. – Chcieliśmy zobaczyć skoki Piotra Liska, szkoda, że nie wystąpił z powodu kontuzji. Ale wczoraj zwracaliśmy uwagę na biegaczy: Ewę Swobodę i tą Sofię… tak Sofię Ennaoui.W kwalifikacjach męskich na starcie nie pojawił się niestety Marcin Lewandowski, nie oglądaliśmy we Włocławku również Adama Kszczota. Ciekawie było natomiast w biegu trzecim, gdzie niezwykle mocny na tych mistrzostwach Michał Rozmys wbiegł na metę przybijając piątkę z rewelacją tego sezonu Krzysztofem Różnickim. Rekordzista kraju U-18 na dystansach 800/1000 m obchodził dzisiaj 17-te urodziny. Panowie uzyskali odpowiednio 1:49.09 oraz 1:49.14 i obok biegnącego serię wcześniej (już w kolcach) Mateusza Borkowskiego sprawili najlepsze wrażenie przed niedzielnym finałem.
Mistrzyni, która naciągnęła płotek
Finalistki 400 m przez płotki stały przez kilkanaście minut przed blokami startowymi w oczekiwaniu na wystrzał startera i początek transmisji telewizyjnej. Nie przeszkodziło to w kolejnym, ósmym już triumfie na MP Joannie Linkiewicz. Nie zrobił na niej wrażenia mocny początek Natalii Wosztyl, ani lekko ugięta noga lądująca za ostatnim płotkiem zmagań. Zawodniczka AZS-AWF Wrocław uzyskała 56.23, rywalka z RLTL ZTE Radom 57.40. Trzecia na kresce Julia Korzuch miała już 58.12.
– No nadchodzi młodość na płotkach, ale cały czas się bronię – śmiała się po dekoracji i masażu Linkiewicz. – Chyba wygrywam doświadczeniem i rutyną, mam obiegane płotki, choć w tym roku wyglądało to naprawdę źle. Gubiłam rytm na ostatnich stu metrach, końcówki, a przecież to było dotychczas moim atutem. Dzisiaj nie było źle, choć też trochę „naciągałam ostatni płotek”. Z trenerem Markiem Rożejem długo rozmawialiśmy na temat tego, co możemy jeszcze poprawić, by powrócić na mój dotychczasowy poziom Moim marzeniem pozostaje złamanie bariery 55 sekund – opowiadała mi wicemistrzyni Europy z Zurichu, która mimo dziwnego sezonu planuje na całego przygotowania do przyszłorocznych igrzysk.
400 m ppł kobiet
1.
LINKIEWICZ Joanna,
KS AZS AWF Wrocław
56.23
2.
WOSZTYL Natalia
RLTL ZTE Radom
57.40 SB
3.
KORZUCH Julia
AZS-AWF Katowice
58.12
4.
WESOŁOWSKA Mirela
AZS KU Politechniki Opolskiej Opole
58.92 SB
5.
KOŁAKOWSKA Agata
AZS-AWFiS Gdańsk
59.19 PB
6.
SMOLIŃSKA Izabela
RLTL ZTE Radom
59.44
7.
JAŹWIŃSKA Aleksandra
AZS-AWF Katowice
60.52
ANKIEWICZ Emilia
AZS-AWF Warszawa
DNS
Dobek po raz siódmy, powrót na tron Zalewskiego
Już po raz siódmy z rzędu Patryk Dobek został królem jednego okrążenia z płotkami. Reprezentujący nas od lat ze zmiennym szczęściem na igrzyskach, MŚ i Uniwersjadach zawodnik miał w finale 400 m ppł godnego rywala. Wydawało się, że bieg przebiega pod dyktando Patryka, gdy na drugim wirażu wiatr w żagle złapał dość nieoczekiwanie Gabriel Mikołajewski. 21-latek z Radomia przytrzymał się utytułowanego rywala i starał się go naciskać na ostatniej prostej. Zaowocowało to wynikiem 50.20, czyli światowej klasy życiówką poprawioną o 1,3 sekundy, co w tej konkurencji wydaje się niesamowite i sprawiło, że niemal prosto z biegu młody płotkarz musiał poddać się kontroli antydopingowej.
Trzecie miejsce przypadło w udziale Jakubowi Olejniczakowi (51.08). Czas Dobka 50.07 być może można było wyśrubować, bo zwycięzca 400 m ppł miał w sobotę w planach również finał na 400 m płaskie.
400 m ppł mężczyzn
1.
DOBEK Patryk
MKL Szczecin
50.07 SB
2.
MIKOŁAJEWSKI Gabriel
RLTL ZTE Radom
50.20 PB
3.
OLEJNICZAK Jakub
OŚ AZS Poznań
51.08
4.
DUDEK Bartosz
MKS Juvenia Białystok
51.56 PB
5.
BRYLIŃSKI Robert
OŚ AZS Poznań
52.20 SB
6.
URBANIAK Sebastian
LKS Vectra Włocławek
52.41
ADAMCZYK Patryk
RLTL ZTE Radom
DNS
HOŁUB Krzysztof
AZS UMCS Lublin
DNS
W biegach rozstawnych 4×100 m kobiet zwyciężyły z wynikiem 44.79 reprezentantki AZS-AWF Katowice w składzie: Paulina Guzowska, Magdalena Stefanowicz, Natalia Węglarz i Ewa Swoboda. Uzyskały blisko sekundową przewagę nad zespołami RLTL ZTE Radom oraz AZS-AWF Warszawa. Wśród panów rywalizacja była bardziej zacięta. Panowie z KS Podlasie Białystok z Damianem Czykierem w składzie (oprócz płotkarza biegli w niej Radosław Sacharczuk, Artur Łęczycki i Rafał Łupiński) uzyskali bardzo dobre 40.40 i 0.13 przewagi nad ekipą z OŚ AZS Poznań. Na podium zapracowali również sprinterzy AZS-AWF Warszawa.
Karol Zalewski rozpoczął finał na 400 m jak dzik. W pogoń za niezwykle mocno otwierającym dystans rywalem ruszyli Mateusz Rzeźniczak i Dariusz Kowaluk. Okazała się jednak odrobinę spóźniona. Zalewski odparł napór rywali, choć na ostatniej prostej jego przewaga zmalała do niecałych 0,3 sekundy i w tym sezonie biegał już dużo szybciej, to on cieszył się z tytułu MP. Podopieczny Jakuba Ogonowskiego odzyskał złoto po dwóch latach przerwy. Na czwartym miejscu, po 2 godzinach i 20 minutach przerwy od finału płotków, zmagania skończył Patryk Dobek.
400 m mężczyzn
1.
ZALEWSKI Karol
AZS-AWF Katowice
46.35
2.
RZEŹNICZAK Mateusz
RKS Łódź
46.62 =SB
3.
KOWALUK Dariusz
AZS-AWF Warszawa
46.80
4.
DOBEK Patryk
MKL Szczecin
47.25
5.
JAROS Andrzej
AZS UMCS Lublin
47.32
6.
WÓJCIK Mateusz
AZS Łódź
47.42 PB
7.
GRZEGORZEWICZ Patryk
MKS-SMS Victoria Racibórz
47.88
8.
ZDROJEWSKI Amadeusz
OŚ AZS Poznań
48.63
Justyna na deser
Wygrywała ME, HME, bywała liderką tabel i biła rekordy Polski – a jednak od 2016 roku nie mogła wspiąć się na najwyższy stopień podium MP Seniorów… Justyna Święty-Ersetic we Włocławku wreszcie zatriumfowała i to w stosunkowo najlepiej obsadzonej konkurencji biegowej zawodów.
Na starcie 400 m zabrakło praktycznie tylko Anny Kiełbasińskiej. Pod jej nieobecność piekielnie mocny początek finału zafundowała koleżankom ze sztafety narodowej Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. W tym wyścigu Justyna Święty-Ersetic nie czekała jednak jak to ma w zwyczaju do ostatniej prostej, ale odrobiła straty już po 250 metrach i zameldowała się przed trybuną główną jako liderka. Za jej plecami słabnącą Patrycję dogoniła Iga Baumgart-Witan oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, która na ostatnich metrach straciła równowagę i wykonała niegroźny pad na linię fotofiniszu.
Deser drugiego dnia 96. PZLA MP Seniorów w Lekkiej Atletyce okazał się wyśmienity. To był jeden z najszybszych biegów w tym dziwnym. pandemicznym roku – w czołowej ósemce zanotowano 4 rekordy sezonu i jedną życiówkę.
400 m kobiet
1.
ŚWIĘTY-ERSETIC Justyna
AZS-AWF Katowice
51.44 SB
2.
BAUMGART-WITAN Iga
BKS Bydgoszcz
52.14 SB
3.
HOŁUB-KOWALIK Małgorzata
AZS UMCS Lublin
52.23
4.
WYCISZKIEWICZ Patrycja
OŚ AZS Poznań
52.26 SB
5.
KACZMAREK Natalia
KS AZS AWF Kraków
52.86
6.
GAWORSKA Aleksandra
KS AZS AWF Kraków
52.91 SB
7.
WRONA Alicja
AZS UMCS Lublin
53.93 PB
8.
KARAŚ Mariola
KS AZS AWF Kraków
53.99
– Oczywiście, że nie byłem spokojny o końcowy rezultat, sport jest nieprzewidywalny – przyznał pod koniec emocjonującego dnia Aleksander Matusiński, klubowy szkoleniowiec mistrzyni Polski i zarazem selekcjoner narodowej sztafety. – Justyna wielokrotnie udowodniała, że ma najlepszy wynik w sezonie, a jednak ostatni raz wygrała krajowe mistrzostwa 4 lata temu. Mamy tak wysoki, światowy poziom konkurencji, że z każdego medalu trzeba się cieszyć. Ten dzisiaj jest okraszony do tego znakomitym wynikiem, rekordem sezonu (51.44 – przyp. red.). Startujemy jeszcze na dwóch prestiżowych zawodach, w tym za tydzień, na bardzo szybkiej bieżni – na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Justyna biega tam trochę jak u siebie w domu, bo jest przecież ambasadorką Stadionu Śląskiego.
Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.