22 czerwca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Świata w Deagu nie dla Taysona Gaya.


Bieg na 100 m zawsze wzbudza wielkie emocje i to nie tylko wśród zapaleńców biegania. Rywalizacja na tym dystansie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata zapowiada się wyjątkowo interesująco. Usain Bolt nie jest najwyższej formie i walka o zwycięstwo będzie  wyrównana. Niestety z rywalizacji odpadł najpoważniejszy kandydat do odebrania tytułu  Jamajczykowi mistrz świata na 100 m i 200 m z 2007 roku, drugi najszybszy człowiek na 100 m w historii Tayson Gay.

gay525.JPG

Amerykanin prowadzi na tegorocznych listach światowych na dystansie 100 m z wynikiem 9.79 s mimo to nie będzie reprezentował USA w Deagu. Amerykański system kwalifikacji znacznie różni się od polskiego. PZLA wysyła na MŚ trzech zawodników z najlepszymi czasami (muszą to być wyniki lepsze od minimum ustalonego przez PZLA, które jest równe lub nierzadko bardziej restrykcyjne od minimów A IAAF-u). W Stanach kwalifikację uzyskuje trzech najlepszych zawodników Mistrzostw USA posiadających wypełnione minima A IAAF-u.

Tayson Gay na rozgrywanych obecnie w Eugene mistrzostwach zajął drugie miejsce w biegu kwalifikacyjnym i awansował do półfinału, ale musiał wycofać swój dalszy udział z powodu kontuzji. Nawet dla najlepszego amerykańskiego sprintera ostatnich lat nie będzie wyjątku istnieje jednak szansa, że Gay pojawi się w Deagu razem ze sztafetą 4 x 100 m. USA na MŚ w Korei na 100 m reprezentować będą: Walter Dix, Justin Gatlin, Michael Rodgers.

Możliwość komentowania została wyłączona.