24 marca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Świata kolejny raz w Sopocie?


Rozpoczęły się zapisy do pierwszego półmaratonu w Sopocie. 1. PKO Półmaraton Sopot wystartuję w sobotę, 2 maja. W biegu wystartować będzie mogło 3000 biegaczy. Co ciekawe impreza kandydować będzie wkrótce do miana gospodarza Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2018 roku.

IMG 7088

W 2014 roku nasze miasto zorganizowało Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Był to ogromny sukces organizacyjny i promocyjny, który zachęcił nas do starań o kolejną imprezę mistrzowską. W 2018 roku chcemy być gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie – mówi Jacek Karnowski, który jest jednym z pomysłodawców pierwszego sopockiego półmaratonu.

1. PKO Półmaraton Sopot wystartuję w sobotę, 2 maja o godz. 9:00. Jego organizatorem będzie agencja Sport Evolution, która w Sopocie organizowała już Verve Sopot 10k. Ubiegłoroczny bieg był bardzo udany, a gwiazdą zawodów była sama Paula Radcliffe – rekordzistka świata w maratonie.

W majowym półmaratonie na atestowanej trasie prowadzącej centralnymi ulicami Sopotu (łącznie z sopockim molo) wystartować będzie mogło 3 tysiące osób. Start i meta zlokalizowane będą na pl. Dwóch Miast pod ERGO Areną. Opłata w pierwszym terminie wynosi 70 złotych. Dla mieszkańców Sopotu posiadających „Kartę Sopocianina” udział w biegu będzie tańszy o 10 zł.

Szczegóły imprezy na stronie: http://www.polmaratonsopot.com/

Mistrzostwa Świata w półmaratonie

Jeżeli Sopotowi udałoby się wygrać wyścig o miano gospodarza Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2018 roku stałby się pierwszym polskim miastem, które organizowałoby tego typu imprezę. Dotychczas w Polsce nie rozgrywano mistrzostw świata na tym dystansie. 

Półmaratońskie mistrzostwa globu organizowane są przez IAAF od 1992 roku. Do 2009 zawody odbywały się rokrocznie, natomiast od 2010 wprowadzono interwał dwuletni (mistrzostwa mają miejsce w latach parzystych). Organizatorem najbliższych mistrzostw będzie Cardiff. Zawody odbędą się 26 marca 2016 roku.