9 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Świata i Europy w biegu 24-godzinnym

W Katowicach odbyły się Mistrzostwa Świata i Europy w biegu 24-godzinnym. Złote medale mistrzostw globu wywalczyli Amerykanin Mike Morton oraz Czeszka Michaela Dimitriadu, która jednocześnie wywalczyła tytuł mistrzyni Starego Kontynentu. W gronie Polaków najlepiej spisał się Piotr Sawicki, piąty ogólnie i trzeci w mistrzostwach Europy.
Sawicki, reprezentant klubu Ursynów Warszawa, wynikiem 254 093,68 m ustanowił rekord Polski. Poprzedni rekord wynosił 246 119 m i należał do Marcina Sieji. Z grona reprezentantów Polski udany start w Katowicach zanotowali także Andrzej Radzikowski – 249 809,07 m (10 miejsce/8 w Europie) oraz Aleksandra Niwińska – 214 037,06 m (16 w gronie kobiet/12 w Europie).

W punktacji drużynowej polscy mężczyźni zajęli czwarte miejsce (brąz w Europie), natomiast kobiety dwunaste (11 w Europie). Zwycięskimi reprezentacjami okazały się Stany Zjednoczone (kobiety) oraz Niemcy (mężczyźni).

Dwudniowe zawody zgromadziły na starcie 260 zawodników. Głównym organizatorem imprezy była Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.