12 marca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych już w sobotę w Olszynie


1160_1.jpg

Kwidzyn, Przełaje 2008

Już w sobotę w Olszynie jedyne takie zawody z udziałem najlepszych polskich biegaczy i biegaczek – Przełajowe Mistrzostwa Polski. W biegach zmierzą się prawie wszyscy liczący się polscy biegacze, startujący na dystansach od 800m do maratonu. To pierwszy poważny start w tym roku, a równocześnie – jeden z najbardziej prestiżowych. Pełna relacja oczywiście tyko na bieganie.pl.

Mało jest biegów, które gromadzą aż tak szeroką czołówkę krajową. Biegają niemal wszyscy liczący się zawodnicy. W tym roku mamy łącznie aż 4 biegi seniorskie: dwa kobiecie i dwa męskie. Mężczyźni powalczą na 4km i 10km, a kobiety na 3km i 7km. Oprócz tego odbędą się mistrzostwa Polski juniorów.

1160_3.jpg

Kwidzyn, Przełaje 2008

Przełaje to dla wielu zawodników pierwsza okazja do sprawdzenia formy, przede wszystkim – wypracowanej przez zimę wytrzymałości. Na liście startowej na dystansie 4km widzimy m.in. finalistę biegu na 800m ostatnich halowych Mistrzostw Europy – Marcina Lewandowskiego. Oprócz niego olimpijczyk z Pekinu, Tomasz Szymkowiak. Dalej: mocni zawodnicy klubów wojskowych, np. Adrian Danilewicz, Łukasz Skoczyński, Radosław Kłeczek. Inni szybcy biegacze to np. Kamil Murzyn i Michał Bernardelli. A oprócz nich cała plejada zawodników startujących głównie na dystansach 800-5000m.

Bieg na 10km reklamowany jest jako starcie ubiegłorocznego mistrza Polski w przełajach, Marcina Chabowskiego z olimpijczykiem Henrykiem Szostem. Ale kandydatów do medalu jest cała gromada: drugi w zeszłym roku Karol Rzeszewicz, wicemistrz Polski na 10000m – Michał Smalec, czwarty w przełajach rok temu Arkadiusz Gardzielewski, powracający do mocnego biegania olimpijczyk z Aten Jakub Czaja, i wreszcie ci, którzy znani są głównie z seryjnych zwycięstw w biegach ulicznych w całym kraju: Piotr Drwal, Bartosz Mazerski, wojskowy mistrz świata w maratonie Adam Draczyński, były olimpijczyk Jan Zakrzewski, Mariusz Giżyński, czy Piotr Pobłocki, maratończyk z życiówką 2:13.

Wśród kobiet nie ma aż takiego natłoku znanych nazwisk, ale również spotkają się ze sobą biegaczki szybkie, startujące na 800m, z typowymi "długaskami", w tym maratonkami. Faworytkami na dystansie 3km wydaja się znane z bieżni zawodniczki: mistrzyni Polski na 3km z hali Monika Wiśniowska, Agnieszka Fulbiszewska, Maria Maj, Angelika Cichocka i Aleksandra Jakubczak. Na dystansie 7km: mistrzyni Polski na 3000m z przeszkodami – Katarzyna Kowalska, medalistki MP na 10000m – Agnieszka Ciołek i Eliza Gawryluk, była juniorska gwiazda sprzed kilku lat – Aleksandra Jawor, czy czwarta w przełajach rok temu Ewa Brych-Pająk.

1160_2.jpg

Kwidzyn, Przełaje 2008


Bieganie.pl
przygotowuje obszerną relację fotograficzną. Tego typu zawody są jednymi z najbardziej widowiskowych – rywalizacja odbywa się na ciężkiej, pełnej podbiegów i zbiegów trasie, często w błocie, a walka na każdym zakręcie idzie również z użyciem łokci. To chyba najbardziej kontaktowa konkurencja lekkoatletyczna – bieg przełajowy. Postaramy się na bieżąco informować o wynikach poszczególnych biegów, będąc jedynym medium, które zapewni wyniki praktycznie na żywo.

Co najciekawsze – naprawdę rzadko można spotkać biegi, w których spotykają się przedstawiciele tak różnorodnych dystansów. To prawdziwe "Poland Open", a zdobycie medalu w przełajach jest często trudniejsze niż na stadionie, właśnie z tego powodu, że do wyboru są tylko dwa dystanse.