8 grudnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych w Portugalii – ZAPOWIEDŹ


12 grudnia w portugalskiej Albuferii odbędą się Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. W reprezentacji Polski zabraknie w tym roku seniorów. W historii mistrzostw wywalczyliśmy cztery medale indywidualnie (srebro i brąz Justyny Bąk, srebro Danuty Urbanik i brąz Katarzyny Kowalskiej oraz pięć medali drużynowo. W Portugalii liczymy na powiększenie tego dorobku. PZLA zdecydowało się wysłać pełen skład młodzieżowców, młodzieżówek oraz po jednym juniorze i juniorce. Wśród kobiet w kategorii U23 do polskiej drużyny dołączyła niespodziewanie jeszcze jedna zawodniczka.

NASZE DZIEWCZYNY

 dziewczyny portugalia 540

Oprócz Katarzyny Guz, Agnieszki Jerzyk, Marty Krawczyńskiej, Izy Trzaskalskiej i Karoliny Waszak, drużynę dziewczyn umocni wicemistrzyni Polski na 800 m – Angelika Cichocka. To dobra wiadomość dla kibiców, gdyż skład młodzieżówek nie jest w tym roku nadzwyczajnie mocny – dwie zawodniczki Martę i Izę w kwalifikacjach do MME pokonały bowiem juniorki.

Angelika przebywa na zgrupowaniu w Portugalii razem z seniorkami Eweliną Sętowską-Dryk oraz Justyną Zembrzuską, niedaleko Albuferii, gdzie są rozgrywane mistrzostwa (90 km). Trener zawodniczki, Jarosław Ścigała zwrócił się do PZLA z propozycją, aby dołączyć Angelę do drużyny, gdyż na obozie notowała dobrą dyspozycję. Sytuacja ta nie naraża więc PZLA na dodatkowe koszty, a daje szansę dla drużyny na lepszy występ.

Najlepszy występ reprezentantek Polski w tej kategorii zanotowała drużyna w składzie: Kasia Kowalska, Dominka Główczewska, Marta Wojtkuńska, Agnieszka Ciołek i Iwona Lewandowska, gdy w 2007 roku w Toro zdobyła brąz. Najwyższa pozycja Polki w historii: 3 – Katarzyna Kowalska (Toro, 2007).

NASI CHŁOPCY

chlopaki portugalia 540

Ciekawi także występ drużyny mężczyzn U23, która ma zamiar zmazać plamę na honorze związaną z kompletnie nieudanym występem na MME przed rokiem. Nasz team składa się z Artura Olejarza, Marcina Błazińskiego, Kamila Sieradzkiego, Łukasza Kujawskiego oraz Krystiana Zalewskiego.

W 2007 roku drużyna w składzie: Artur Kozłowski, Łukasz Parszczyński, Arek Gardzielewski, Radek Kłeczek oraz Kamil Murzyn wywalczyła srebro w drużynie. Najwyższa pozycja Polaka w historii: 7 – Artur Kozłowski (Toro, 2007).

W kategorii junior reprezentują nas Aleksandra Gierat i Marek Kowalski. W tej konkurencji jest jedyny historyczny sukces – w 2007 srebro indywidualnie zdobyła Danuta Urbanik.

Tegoroczne ME w przełajach znów pobiją rekord frekwencji – wystartuje aż 515 zawodników z 33. krajów.

Poniżej linki do wstępnych list reprezentacji. Nie znajduje się na nich zeszłoroczny złoty medalista ME w przełajach – Mo Farah, który podwójnym złotem błyszczał także w Barcelonie.


ZAWODNICY


ZAWODNICZKI


FORUM DYSKUSYJNE

Możliwość komentowania została wyłączona.