59624572 031b 484f ae07 93ffa09995dc
28 czerwca 2024 Jakub Jelonek Sport

Minimum olimpijskie Szymańskiego i RP U20 Zakrzewskiego! Relacja z 2. dnia MP w Bydgoszczy

Jakub Szymański uzyskał minimum olimpijskie do Paryża i wyrównał rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki (13,25), Marek Zakrzewski poprawił rekord Polski juniorów na 200 m (20,50), a Maksymilian Szwed pobił rekord Polski do lat 23 w biegu na 400 m (45,25). Joanna Linkiewicz po swoim triumfie na 400 m przez płotki ogłosiła zakończenie kariery. Drugi dzień mistrzostw Polski przyniósł nam dużo spokojniejszą pogodę i sprzyjający wiatr w biegach sprinterskich, co przełożyło się na wiele bardzo dobrych wyników.

Pech Klaudii Wojtunik

W sesji porannej swój dramat przeżyła dziś Klaudia Wojtunik w eliminacjach biegu na 100 m przez płotki. Płotkarka walcząca o kwalifikację olimpijską praktycznie zatrzymała się na trzecim płotku, następnie wznowiła bieg i ukończyła go w czasie 14,31, ale o kwalifikacji do wieczornego finału mogła zapomnieć. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, zawodniczka AZS Łódź powalczy o poprawienie swojego rankingu olimpijskiego w sobotę podczas mityngu „ostatniej szansy” w Warszawie. Wezmą w nocy udział także walczący o igrzyska: Dominik Kopeć, Oliwer Wdowik (na 100m), Klaudia Wojtunik (100m ppł), Katarzyna Furmanek (rzut młotem), Marcelina Witek-Konofał (rzut oszczepem), Robert Urbanek, Oskar Stachnik oraz Daria Zabawska (wszyscy dysk).

W pozostałych biegach eliminacyjnych sesji porannej obyło się bez innych większych niespodzianek.

Joanna Linkiewicz zakończyła karierę

W sesji wieczornej pierwszą konkurencją finałową był bieg na 400 m przez płotki kobiet. Po pięknym finiszu na ostatniej prostej wygrała Joanna Linkiewicz z czasem 56,58. Podopieczna Marka Rożeja wróciła do sportu po przerwie macierzyńskiej, ale jej pogoń za kwalifikacją olimpijską nie powiódł się. W wywiadzie udzielonym TVP Sport po biegu zawodniczka ogłosiła zakończenie kariery. Srebro zdobyła Izabela Smolińska (57,13), a brąz Anna Gryc (57,38).

Krzysztof Hołub wygrywa trzeci raz z rzędu

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn wygrał Krzysztof Hołub (50,32), dla którego jest to trzecie złoto z rzędu w mistrzostwach Polski seniorów. Srebro wywalczył Jakub Olejniczak (50,63), a brąz Piotr Kidoń (50,85).

Cztery setne różnicy

Na 200 m kobiet po bardzo dobrej końcówce biegu, praktycznie „na kratach” przed samą metą prowadzącą przez większość biegu Krystsinę Tsimanouskayą wyprzedziła Martyna Kotwiła. Radomianka wygrała w czasie 23,10, pokonując Krystsinę o 4 setne sekundy (23,14). Brąz wywalczyła Weronika Bartnowska (23,60).

Rekord Polski U20 Zakrzewskiego

Do dużej niespodzianki doszło w biegu na 200 m mężczyzn. Zaledwie 18-letni Marek Zakrzewski, naciskany przez biegnących na sąsiednich torach rywali wygrał po doskonałej końcówce, bijąc rekord Polski juniorów (do lat 20), należący do dzisiaj do Karola Zalewskiego (20,54). Zakrzewski, którego trenerem jest rekordzista Polski na 400 m – Tomasz Czubak, uzyskał dzisiaj 20,50, a na drugim miejscu przybiegł Łukasz Żak (20,61). Brąz wywalczył Łukasz Żok (20,65). Warto dodać, że wiatr w tym biegu był sprzyjający +1,0 m/s.

Spokojne biegi na 800 m

Oba biegi na 800 m rozgrywane były bardziej na miejsca, niż w walce o rekordowe czasy. Wśród pań długo na prowadzeniu biegła Angelika Sarna, która odpierała ataki próbującej odebrać jej prowadzenie Annie Wielgosz. Na ostatnich metrach to Wielgosz okazała się lepsza, wygrywając w czasie 2:01,18. Sarna uzyskała 2:01,42, a brąz zdobyła Martyna Galant (2:02,01).

0807b049 e929 44f9 9b90 b756885dce04

Dwa srebrne medale na 800 m mężczyzn

U mężczyzn tempo początkowo było bardzo wolne, a prowadził stawkę Kacper Lewalski. Panowie zebrali się do pracy na końcówce, gdzie o zwycięstwo walczyli Filip Ostrowski, Mateusz Borkowski i Patryk Sieradzki. Ostatecznie wygrał Ostrowski (1:50,58), a Borkowski i Sieradzki uzyskali dokładnie taki sam rezultat (1:50,72), więc przyznano dwa srebrne medale.

f88bac8c 4556 41ef 8acc a0ca94f1bd38

Wyrównany rekord Polski, minimum olimpijskie Szymańskiego

W biegu na 110 m przez płotki swój dzień miał 21-letni Jakub Szymański. Wynikiem 13,25 nie tylko wypełnił minimum olimpijskie (13,27), uzyskał rekord Polski młodzieżowców (do lat 23), ale też wyrównał rekord Polski Damiana Czykiera. Czykier był dzisiaj drugi z czasem 13,41. Brąz zdobył Krzysztof Kiljan (13,64).

Rekord Polski Młodzieżowców

Bieg finałowy mężczyzn na 400 m mężczyzn przyniósł aż cztery życiówki. Z rekordem Polski do lat 23 triumfował Maksymilian Szwed, który był najmłodszy w stawce finalistów. Srebro zdobył 23-letni Igor Bogaczyński (45,42 – rekord życiowy), a brąz typowany do złota doświadczony Karol Zalewski (45,66). Biegu nie ukończył Mateusz Rzeźniczak.

Pia z drugim medalem

Po wczorajszym srebrnym medalu na 100 m Pia Skrzyszowska zdobyła dzisiaj złoto w swojej koronnej konkurencji z wynikiem 12,67. Srebro z bardzo dobrym wynikiem uzyskała Marika Majewska (12,97), a brąz tuż finiszująca za nią Natalia Szczęsna (12,98). Cztery zawodniczki tego biegu poprawiły życiówki, a wiatr był sprzyjający (+0,5 m/s).

19aa30ae eddc 4325 96a7 ea0bf88d8dbf

Złota Natalia Kaczmarek

Rekordzistka Polski Natalia Kaczmarek nie miała większych problemów z wywalczeniem złotego medalu w biegu na 400 m (50,77). Na drugim miejscu z rekordem życiowym ukończyła doświadczona Marika Popowicz, która przeżywa swój sezon życia (51,42). Brąz wywalczyła Justyna Święty-Ersetic (52,13), a biegu nie ukończyła Iga Baugmart-Witan. Trenerzy będą mieć niełatwe zadanie z wytypowaniem składu naszej sztafety na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Jutro ostatni dzień mistrzostw

W sobotę czeka nas ostatni dzień 100. Mistrzostw Polski w Bydgoszczy, który rozpocznie się od biegów na 5000 m, w których panie i panowie powalczą o 5000 zł i dodatkowe bonusy za dobre wyniki (więcej tutaj). Później do walki włączą się chodziarki i chodziarze, a na koniec rozegrane zostaną sztafety.