16 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Maratońskie wiadomości


a632_524.jpg


Kenijczyk Abel Kirui, znany z biegów ulicznych rozgrywanych w naszym kraju, 27 kwietnia wystartuje w maratonie wiedeńskim. Kilka dni wcześniej w Bostonie na starcie jednego z najstarszych biegów na świecie stanie kilkadziesiąt tysięcy zawodników. Już 20 kwietnia natomiast na starcie w Nagano zobaczymy prawdopodobnie dwójkę naszych czołowych maratończyków. Informacje o tych i kilku innych wydarzeniach ze świata maratonu znajdziesz w dzisiejszym newsie.

Kwiecień to miesiąc szczególny dla każdego maratończyka. W tym okresie Polacy walczą o tytuł mistrza kraju w Dębnie, na świecie rozgrywane są natomiast największe maratony w Bostonie i Londynie. Nie braknie także innych, niemniej prestiżowych biegów w Hamburgu, Rotterdamie, Turynie i Wiedniu. Dotychczas odbyły się już biegi w stolicy Wielkiej Brytanii, Rotterdamie i włoskim Turynie. Poznaliśmy też medalistów mistrzostw Polski, wśród których po złote krążki sięgnęli Henryk Szost oraz Monika Drybulska. Przed nami jednak kolejne emocje. Już w sobotę odbędzie się maraton w Belgradzie, w niedzielę biegi w Zurychu i Nagano, natomiast w poniedziałek czeka nas ciekawa walka na trasie najstarszego, cyklicznie rozgrywanego biegu na świecie – maratonu w Bostonie.

Walka mężczyzn poniedziałkowego biegu organizowanego przez Boston Athletic Association to przede wszystkim wewnętrzny pojedynek Kenijczyków, Roberta Cheruiyota oraz Shadracka Kiplagata – obaj jako jedyni mogą pochwalić się rekordami życiowymi na poziomie 2 godzin i 7 minut. Równie ciekawa walka zapowiada się w biegu kobiet. Na starcie zobaczymy bowiem m.in. Łotyszkę Jelenę Prokopcukę, Rosjankę Lidię Grigoriewą, Kenikę Ritę Jeptoo oraz Etiopki Dirę Tune i Askalę Tafa Magarsa.

Przy okazji tego biegu warto wspomnieć również o rozgrywanych dzień wcześniej kwalifikacjach olimpijskich w maratonie dla Amerykanek (Olympic Trials). W listopadzie ubiegłego roku o prawo startu na olimpiadzie w Pekinie walczyli mężczyźni, wówczas najlepiej spisał się Ryan Hall. W niedzielę największe szanse na awans daje się Deenie Kastor, brązowej medalistce igrzysk w Atenach. Prócz niej na starcie zobaczymy m.in. pochodzącą z Polski Magdalenę Lewy-Boulet, której rekord życiowy w maratonie wynosi 2:30:50, a także 51-letnią Joan Samuelson (Benoit), mistrzynię olimpijską z Los Angeles z 1984 roku.

Dzień przed słynnym maratonem w Bostonie wystartuje także japoński maraton w Nagano. Dzięki pomocy Krzysztofa Bartkiewicza doszukaliśmy się informacji, że wśród zaproszonych zawodników elity znajduje się dwójka naszych czołowych maratończyków: Dorota Gruca oraz Arkadiusz Sowa. Obok nich w gronie faworytów znaleźć można Kenijkę Teglę Laroupe (2:20:43), Rosjankę Alewtinę Iwanową (2:27:48) i reprezentantki gospodarzy Miyuki Ando (2:29:07), Mai Tagami (2:29:43) i Chihiro Tanakę (2:29:30). Wśród mężczyzn natomiast: Nephata Kinyanjui (2:08:09), Portugalczyka Alberto Chaica (2:09:25), Tanzańczyka Christophera Isegwe (2:10:21) i Erica Wainaina (2:08:43).

Tydzień po rywalizacji w Nagano na starcie w czterech europejskich miastach staną zawodnicy uczestniczący w biegach w Hamburgu, Madrycie, Padwie i Wiedniu. Dobre rezultaty mają paść w stolicy Austrii, tam bowiem wystartuje Abel Kirui, który może pochwalić się rekordem życiowym uzyskanym w ubiegłym roku – 2:06:51. Kenijczyk znany z tras polskich biegów ulicznych jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w tym biegu, mimo że na starcie zobaczymy również m.in. Wilsona Onsare, którego rekord życiowy jest jeszcze lepszy – 2:06:47 (Paryż 2003). Poza tą dwójką wyniki poniżej 2:10:00 posiadają także Paul Biwott (2:08:17) i William Rotich (2:09:53).

W gronie faworyzowanych kobiet maratonu wiedeńskiego wymienia się Tomo Morimoto, zwyciężczynię tego biegu sprzed dwóch lat. Japonka poprawiła wówczas swój rekord życiowy – 2:24:33. W tym roku zawodniczka biegła już maraton w Osace. Zajęła tam drugie miejsce z czasem 2:25:34.

Dobry poziom zawodów gwarantują także czołowi zawodnicy zgłoszeniu do biegu w Hamburgu. Julio Rey, Wilfred Kigen i Rogers Rop wśród mężczyzn oraz Ulrike Maisch (mistrzyni Europy z roku 2006) w gronie kobiet to faworyci do zwycięstwa w tej imprezie.

Kalendarz najważniejszych biegów maratońskich, które odbędą się jeszcze w kwietniu:

19.04Beogradski Banca Intesa Maraton – Belgrad (Serbia)
20.04 – Nagano Olympic Commemorative Marathon – Nagano (Japonia)
20.04Olympic Trials: Women’s Marathon – Boston (USA)
20.04International Zurich Marathon – Zurych (Szwajcaria)
21.04 – BAA Boston Marathon – Boston (USA)
27.04 – Conergy Marathon Hamburg – Hamburg (Niemcy)
27.04 – Maraton de Madrid – Madryt (Hiszpania)
27.04 – Maratona S.Antonio Padova – Padwa (Włochy)
27.04 – Maraton Toruński – Toruń (Polska)

Źródło: iaaf.org, www.bostonmarathon.org.

Możliwość komentowania została wyłączona.