4 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

LXXXIV Mistrzostwa Polski Seniorów w Szczecinie

W Szczecinie na stadionie lekkoatletycznym im. Wiesława Maniaka rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Seniorów. W pierwszym z trzech dni zawodów poznaliśmy medalistów na dystansach 100 i 5000 metrów. Nowymi mistrzami Polski A.D. 2008 w tych konkurencjach zostali Daria Korczyńska, Dariusz Kuć, Wioletta Frankiewicz i Michał Kaczmarek.

Szczecin czołowych polskich lekkoatletów, ich trenerów oraz kibiców przywitał sprzyjającą, chociaż wietrzną pogodą. Dobra organizacja oraz dobre wyniki osiągnięte w pierwszym dniu zawodów zapowiadają nam wiele emocji i dają nadzieję na uzyskanie przez kilku zawodników kolejnych minimów na Igrzyska Olimpijskie.

Mistrzostwa zainaugurowano eliminacyjnymi biegami na 400 metrów przez płotki. Wśród kobiet nie wystartowała jednak brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata Anna Jesień. Pod jej nieobecność najszybszą zawodniczką okazała się Małgorzata Pskit (56.22), która wciąż walczy o prawo startu w Pekinie. W rywalizacji panów najlepszy wynik osiągnął Rafał Ostrowski (50.69). Marek Plawgo zwyciężając w serii pierwszej zapewnił sobie start w finale z trzecim czasem eliminacji (51.84).

Po płotkarzach na bieżni szczecińskiego stadionu mogliśmy podziwiać sprinterów. Najpierw w eliminacjach, gdzie najszybsi okazali się Daria Korczyńska (11.34, +2.0), wśród kobiet i Dariusz Kuć (10.24, +2.5) w gronie mężczyzn. W finałach oboje zwycięzców eliminacji potwierdzili swoją wysoką dyspozycję sięgając po złote medale mistrzostw Polski. Korczyńska z wynikiem 11.29 osiągniętym przy sprzyjającym wietrze 3.3 m/s pokonała Ewelinę Klocek (11.45) i Joannę Kocielnik (11.47). Kuć w biegu finałowym osiągnął czas 10.24 (+1.7). W bezpośrednim pojedynku pokonał dwóch Marcinów: Nowaka (10.33) i Jędrusińskiego (10.35).

W przerwie między dwiema konkurencjami finałowymi na bieżni stadionu o prawo startu w jutrzejszym finale walczyli ośmiusetmetrowcy. Najszybszy czas eliminacji osiągnął Piotr Dąbrowski (1:49.94), zwycięzca drugiej serii. W biegu pierwszym triumfował rekordzista Polski Paweł Czapiewski (1:52.68)

Trzeci finał wśród konkurencji biegowych dnia dzisiejszego to bieg na dystansie 5000 metrów kobiet. Przypominał on majowe mistrzostwa kraju na dystansie dwukrotnie dłuższym. Podobnie jak w Kozienicach, tak i dziś w Szczecinie od startu do mety na prowadzeniu znajdowała się bowiem Wioletta Frankiewicz, która ostatecznie sięgnęła po kolejny tytuł mistrzowski z czasem 15:36.44. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły zawodniczki specjalizujące się w biegu maratońskim Justyna Bąk (15:57.26). i Karolina Jarzyńska (16.05.60).

Zgoła odmienny przebieg miał finałowy bieg na 5000 metrów w wykonaniu panów. Wyrównana i zwarta grupa siedmiu zawodników utrzymywała się na prowadzeniu do ostatniego okrążenia i o zwycięstwie zadecydował sprinterski pojedynek na ostatnich 100 metrach. Zwycięstwo z tego pojedynku wyszedł najbardziej doświadczony Michał Kaczmarek (13:57.69). Srebrny medal wywalczył Artur Kozłowski, a brąz Kamil Murzyn.

Spośród pozostałych konkurencji rozegranych w dniu dzisiejszym medale rozdano w konkursie pchnięcia kulą kobiet, gdzie po raz kolejny zwyciężyła Krystyna Zabawska, pchnięciu kulą mężczyzn, gdzie najlepszym okazał się Tomasz Majewski, skoku w dal mężczyzn, gdzie z wynikiem równym minimum olimpijskim zwyciężył Marcin Starzak (wynik osiągnięty przy zbyt silnym wietrze +2.3 m/s) oraz skoku wzwyż kobiet, gdzie zwyciężyła Kamila Stepaniuk.