28 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Luke Kibet zwyciężył w Great South Run

Reprezentanci Kenii: Luke Kibet i Rose Cheruiyot tryumfowali w biegu Great South Run na dystansie 10 mil, rozgrywanym w brytyjskim Portsmouth. Dla Kibeta był to pierwszy poważny sukces po zwycięstwie odniesionym podczas Mistrzostw Świata w Osace, w biegu maratońskim.

Również dla Rose Cheruiyot był to pierwszy start po biegu w Osace. Jednak w przeciwieństwie do swojego rodaka, reprezentantka Kenii, maratonu w Japonii nie może zaliczać do udanych. Zajęła tam bowiem tylko 24 miejsce z czasem 2:38:56. Jak się okazało, na tamtejszy słaby wynik wpłynęła pogoda. W Portsmouth przy deszczowych i wietrznych warunkach zawodniczka zaprezentowała się już bardzo dobrze, pokonując kilka utytułowanych rywalek.

O ile zwycięstwo Cheruiyot było niemal pewne od samego początku, to o pozostałe dwa miejsca na podium toczyła się bardzo ciekawa walka. W rywalizacji tej uczestniczyły dwie Brytyjki: Hayley Yelling i Mara Yamauchi. Ostatecznie lepszą okazała się Yelling – była mistrzyni Europy w biegu przełajowym (wówczas nieznacznie wygrała z naszą reprezentantką Justyną Bąk), pokonując swoją rodaczkę tylko o jedną sekundę.

Wśród panów zwycięstwo Luka Kibeta także było niezagrożone. Kenijczyk oderwał się od pozostałych zawodników na około 2.5 mili do końca biegu i do mety nie oddał prowadzenia, osiągając bardzo dobry rezultat – 47:31. Drugie miejsce zajął Hiszpan Jose Manuel Martinez, który także drugi był w poprzedniej edycji tego biegu. Jego strata do zwycięzcy wyniosła 21 sekund. 2 sekundy później do mety dobiegł kolejny z Kenijczyków Jonathan Maiyo, który uzupełnił skład medalistów.

Drugi, obok Kibeta, faworyt do zwycięstwa w Great South Run, Boniface Kiprop, niestety zawiódł swoich fanów. Reprezentant Ugandy zajął dopiero ósme miejsce z czasem 48:51, o 1 minutę i 20 sekund gorszym od pierwszego na mecie mistrza świata w maratonie.