17 listopada 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kurtka do biegania KIPRUN Evolutiv [TEST]


To nie będzie zwykły tekst o kurtce biegowej. To będzie historia o doskonałych technologiach, wspaniałej wygodzie i niesamowitym designie. Jesteście gotowi? Przedstawiam Wam test kurtki KIPRUN Evolutiv od Kalenji.

Design

Projektanci Kalenji – świetna robota. Nareszcie udało się Wam stworzyć coś na miarę biegowej mody, obok czego nie mogę przejść obojętnie. Coś, co wygląda tak dobrze, że śmiało mogę wyjść z domu i z wymalowaną dumą na twarzy biec w miasto, aby każdy mógł mnie podziwiać. Nawet, gdy będę biegł jak pokraka, to ta kurtka i tak zrobi „robotę”. W 10-stopniowej skali daję jej 9/10.

Wygląd to jednak nie wszystko, więc przyjrzyjmy się bliżej produktowi.

kiprun 1

Wygoda

Gdy ściągnąłem kurtkę z wieszaka, nadszedł czas, aby ją założyć. Biorę M-ke, zakładam, zapinam i – cały czar prysł, a zachwyt nad kurtką opadł. Już śpieszę z wyjaśnieniami, dlaczego. Kurtka została idealnie zaprojektowana dla biegaczy, więc gdy się ją ubierze i będzie się mieć ręce w pozycji „biegowej”, jest w porządku. Jednak problem pojawia się, gdy będziemy musieli w niej zrobić cokolwiek, co wymaga podniesienia przez nas rąk. Kurta od razu wędruje ku górze tak, że brzuch ukazuje się w pełnej okazałości. Tym sposobem możemy nabrać dystansu do jej doskonałości. Tak też było ze mną. Ale – jak to mówią – nie wolno oceniać książki po okładce. Podczas biegu, o dziwo, kurta w ogóle się nie podnosi. Pierwsze 10 kilometrów i zapomniałem o tym kompletnie, a to ze względu na zastosowany w kurtce sylikonowy pasek, który sprawia, że kurtka pozostaje na swoim miejscu. Podsumowując – 9/10 pkt.

Rękaw z „dziurą” na zegarek

Na treningi zawsze wybieram się ze swoim zegarkiem do biegania. Gdy zobaczyłem, że bluza ma przedłużone rękawy z miejscem na kciuk, od razu założyłem zegarek na kurtkę. Biegnąc już któryś kilometr pomyślałem, że zrobiła mi się dziura w rękawie i zszokowany zacząłem się zastanawiać, jak to się stało. Nagle mnie olśniło. Od razu zamontowałem zegarek na łapę, aby sprawdzić ten patent, czyli rękaw z dziurą na zegarek. Wszystko fajnie, gdyby ten wspaniały rękaw nie zasłaniał nam ekranu zegarka. Mocno się napracowałem, aby materiał nie zachodził mi na licznik kilometrów. Osobiście uważam, że gdy zajdzie częsta potrzeba kontrolowania parametrów na zegarku, musimy się do tego dobrze przygotować. To rozwiązanie otrzymuje ode mnie 7/10 pkt.

Odblaski

Kurtka odpowiada standardom panującym w Polsce – jesteśmy widoczni 360 stopni. Odblaski powinny się znaleźć na każdym elemencie odzieży do biegania. KIPRUN Evolutiv posiada sporą ilość paneli odblaskowych (klatka piersiowa, plecy i boki), więc moja ocena jest w tym przypadku wysoka – 9/10 punktów.

Wentylacja/Trzymanie ciepła

I tu Evolutiv robi największą „robotę”. Kolejny ukłon w stronę marki za stworzenie produktu, który mocno grzeje i jednocześnie doskonale oddycha. Zacząłem testować kurtkę, gdy temperatura za oknem oscylowała wokół 8 stopni. Na jednym z treningów: drugi kilometr i robi się ciepło. Jednocześnie czuję przyjemnie chłodny powiew na plecach. A to wszystko zasługa – jak ja to mówię – „smoczych łusek”, czyli technologii Kalenji, która doskonale wentyluje plecy. Trzeci, czwarty, piąty kilometr biegło mi się komfortowo, gorzej jednak było z wentylacją na klatce piersiowej. Ale zaraz… – pomyślałem. Są przecież wentylatory! Odpiąłem je szybko i już cieszyłem się komfortem termicznym. Niestety – do czasu. Problem pojawił się, gdy wykonywałem mocną pracę rękami podczas podbiegów. Odpięte wentylatory weszły w interakcję z moimi brodawkami sutkowymi nieco je ocierając. Ci, którzy doświadczyli obtarć tych części ciała wiedzą, że nie należą one do najprzyjemniejszych. Podsumowując: komfort termiczny 10/10, otarcia 2/10.

damian lozinski kiprun 2

Ochrona przed wiatrem

Tutaj śmiało mogę od razu przyznać 10-tkę. Kurtka posiada materiał softshelowy, który doskonale chroni przed wiatrem, nawet gdy biegniemy pod wiatr, podczas minusowych temperatur.

Ochrona przed deszczem

Biegnąc podczas deszczu można od razu zauważyć, że kaptur i ramiona kurtki spisują sie znakomicie. Każda, nawet największa, kropla deszczu odbija się od materiału jak od tarczy. Trochę gorzej zachowuje się materiał na korpusie. Zastosowano w nim membranę o nieco mniejszej nieprzemakalności. Materiał na początku pozostaje hydrofobowy, lecz po godzinie w mocnym deszczu, na kurtce widać mokre plamy, które od środka są niewyczuwalne. Sztormiak to to nie jest, ale jak na kurtkę biegową to mocna 9 się należy.

damian lozinski kiprun 3

Kieszenie

Kurtka posiada dwie kieszenie z przodu, na brzuchu. Jedna z nich posiada specjalną przegrodę na smartfon. Szczerze mówiąc, biegło mi się bardzo niekomfortowo, gdy telefon za każdym krokiem, obijał mi brzuch. Tutaj Kalenji po raz kolejny raz się nie popisało.

Podsumowanie

Podsumowując, kurtka śmiało może konkurować z tego typu produktami innych marek biegowych. Jeżeli cenisz sobie wygodę, jakość i design, to kurtka KIPRUN Evolutiv jest stworzona dla Ciebie.

Kurtka do biegania Kalenji KIPRUN Evolutiv za 219,99 PLN dostępna w sklepach Decathlon i na decathlon.pl [TUTAJ]

O autorze:
Damian Łoziński – pracownik Decathlon Bielsko-Biała, prowadzi fanpage biegowy Turbowymiatacz na facebooku [TUTAJ]

Możliwość komentowania została wyłączona.