4 stycznia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Konkurs Ironman Klagenfurt 2012


ironman1
© Archiwum miasta Klagenfurt, Fotograf TFrahm


Tylko dla ludzi z żelaza – zawody Ironman 2012

Klagenfurt, Austria  |   niedziela, 1 lipca 2012  |   pływanie – 3,8 km / rower – 180 km / bieg – 42,1 km

O imprezie

Ironman Austria ze swoim wspaniałym usytuowaniem i przepięknym krajobrazem do uprawiania triathlonu przyciąga co roku ponad 2000 sportowców z ponad 50 krajów.

Jezioro Wörthersee z krystalicznie czystą wodą oferuje idealne warunki do pływania, jazda na rowerze odbywa się poprzez serce Karyntii, a trasa maratonu przebiega po zupełnie płaskim terenie.

Trudno sobie wyobrazić lepsze warunki na zawody dla najlepszych z najlepszych.

Skąd się wziął IRONMAN

Historia zawodów IRONMANa zaczęła się na Hawajach, gdy major John Collins postanowił sprawdzić, który ze sportowców jest najlepszy: pływak, kolarz, czy biegacz.

Postanowił połączyć trzy wyścigi: pływacki Waikiki Roughwater Swim (dystans 2.4 mili)  ze  112 – milowym Around-O’ahu Bike Race (pierwotnie dwudniowy wyścig na dystansie 114 mil), a następnie 26.2-milowym biegu na takiej samej trasie, na jakiej odbywa się maraton w Honolulu.

Imprezę zaanonsowano pod koniec 1977 roku podczas bankietu z okazji rozdania nagród pływackiego klub Waikiki (Waikiki Swim Club Awards). “Zawody rozpoczną się o 7 rano, zegar będzie biegł, a kto pierwszy skończy, tego nazwiemy Ironmanem” – miał powiedzieć Collins.

18 lutego 1978 roku 15 zawodników, w tym Collins, przybyło na wybrzeże Waikiki, by wziąć udział w zawodach. Przed startem każdy z nich otrzymał trzy kartki papieru ze spisanymi zasadami zawodów. Na ostatniej z nich ręcznie napisano: „przepłyń 2,4 mili, przejedź rowerem 112 mil, przebiegnij 26,2 mili! Szczyć się tym przez resztę swojego życia!” Pierwszym Ironmanem został Gordon Haller, taksówkarz, entuzjasta sportu, który cały dystans zawodów pokonał w czasie 11 godzin 46 minut 58 sekund.

Już w kolejnym roku w zawodach wzięła udział pierwsza kobieta Lynn Lemaire. Poszło jej bardzo dobrze – zajęła 5. miejsce.

Od trzeciej edycji zawody cieszyły się zawsze już dużym zainteresowaniem mediów. Ironman w 1980 roku był już transmitowany przez stację ABC w Stanach Zjednoczonych.

ironman2
Copyright G. STEINTHALER/TRIANGLE

W 1981 roku Valerie Silk, która odpowiadała za organizację zawodów, podjęła decyzję o ich przeniesieniu z Waikiki na wybrzeże Kona, na wyspie Big Island na Hawajach. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, a obszar zwany Kona znajduje się w jej zachodniej części. Na wyspie występuje 11 z 13 stref klimatycznych, jakie ma nasza planeta. W krótkim czasie można przejść od słonecznej plaży do góry pokrytej śniegiem.

Z czasem zawody Ironman stały się niezwykle popularne, a następnie wraz ze wzrostem liczby chętnych i koniecznością jej ograniczenia z powodów organizacyjnych, stały się również imprezą ekskluzywną. W związku z nieludzkim wysiłkiem, jaki wkładają w każde zawody uczestnicy, pojawiło się oficjalne motto zawodów, które brzmi: ANYTHING IS POSSIBLE.

IRONMAN w Klagenfurcie

Pierwsze zawody IRONMAN w Klagenfurcie w Austrii odbyły się w 1998 roku.  Wzięło w nich udział 124 sportowców.

Za ich organizację odpowiadało trzech ludzi: Georg Hochegger, Helge Lorenz  i Stefan Petsching z agencji eventowej Triangle. To właśnie im klagenfurcki IRONMAN  zawdzięcza strategię biznesową oraz  marketingową, która sprawiła, iż po niespełna trzynastu latach stał się on jedną z największych imprez tego typu na świecie.

Nie bez znaczenia dla sukcesu całego przedsięwzięcia był fakt, iż każdy z organizatorów pierwszych zawodów był czynnym triathlonistą. Trzy dyscypliny złączone w jedno i trzech przyjaciół dążących do tego samego celu. Agencja przez nich założona nie mogła się zatem nazywać inaczej niż Triangle, a ostateczny cel ich działań być inny niż zorganizowanie cyklicznych zawodów, które z czasem będą aspirować do miana jednych najlepszych na świecie.

I to się udało. Miarą sukcesu przedsięwzięcia jest to, iż  rok po debiucie imprezy na starcie stanęło  802 zawodników, a zatem  o 678  więcej niż w jej pierwszej odsłonie. W 2011r. było ich już 2800. Tyle tylko, że ta liczba to maksymalna ilość sportowców, jacy mogli zgodnie z ustaleniami organizatorów wziąć udział w zawodach, a że zapisy trwały niecałe 30 minut, kto się zagapił i nie wypełnił szybko formularza zgłoszeniowego, ten musiał obyć się smakiem, względnie wcielić w rolę kibica. A  takich „spóźnialskich”  był legion, co już samo przez się daje wyobrażenie o renomie klagenfurckiego IRONMANa pośród zawodników…

Efekt tego jest taki, iż obecnie zawody w Klagenfurcie są jednymi z największych tego typu na świecie (ustępują one nieco imprezie organizowanej na Florydzie), ale za to w samej Europie żadne inne nie mogą się z nimi równać. Statystyki imprezy mówią same za siebie…

•    25.000 litrów zużytej wody;
•    10.000 napojów energetycznych;
•    2.000 wydanych porcji grillowanego kurczaka;
•    10.000 spożytych batonów energetycznych;
•    3 tony bananów;

Obecnie budżet zawodów wynosi 2 200 000 euro (pierwszy IRONMAN kosztował „zaledwie” 300 000 euro), a pula nagród dla zawodników osiągnęła 75 000 dolarów.

Prestiż zawodów w Klagenfurcie podnosi również fakt, iż w 2011r. Marino Vanhoenacker ukończył je w czasie: 7:45:58, co stanowi najlepszy wyniki w historii wśród mężczyzn.

ironman5
Copyright G. STEINTHALER/TRIANGLE

IRONMAN w stolicy Karyntii to jednak nie tylko zawodnicy. To także około 100 000 widzów  żywiołowo dopingujących zawodników w ich walce o zwycięstwo.  Wyobrażenie o tym tłumie może dać fakt, iż powierzchnia pola namiotowego to 3.331,5 m².

Dodatkową atrakcją dla kibiców może być organizowana dzień po zawodach (2 lipca) impreza, tzw. Athleten Party. Przeznaczona jest ona przede wszystkim dla zawodników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do after party zwyczajowo mającego miejsce w Lido Lounge i poznać bohaterów zmagań bezpośrednio.

Specjalne zaproszenie na zawody do wygrania

Wszystkie miejsca startowe w kolejnej edycji są już wyprzedane. Ale przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Mamy do przekazania prawdziwy rarytas – bezpłatną możliwość startu w zawodach 1 lipca. Jeśli jesteś naprawdę twardy, zajrzyj na stronę www.poznajklagenfurt.pl lub na profil Klagenfurtu na FB (http://www.facebook.com/poznajklagenfurt), zapoznaj się z zasadami i wyślij swoje zgłoszenie. Może to właśnie Ty dostaniesz szansę wpisać się na stałe do historii zawodów.

Poza udziałem w zawodach, mamy też dla Was jeden bilet VIP dla kibiców. Informacje o tym, w jaki sposób wejść w jego posiadanie znajdziecie na www.poznajklagenfurt.pl  oraz na profilu Klagenfurtu na FB (http://www.facebook.com/poznajklagenfurt).

Jedna możliwość startu, jeden bilet dla VIPa – prawdziwe rarytasy. Nie czekaj, aż wyprzedzą Cię inni. Zgłoś się! Rozstrzygnięcie 16.02.2012!

Możliwość komentowania została wyłączona.