24 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Konferencja z Boltem przed mityngiem Golden Spikes w Ostrawie


Usain Bolt wystartuje u naszych południowych sąsiadów już po raz siódmy!!! 24 maja odbyła się konferencja prasowa z rekordzistą świata na dwa dni przed jego zapowiadanym startem na 200 m.

Co robiłeś po przyjeździe wczoraj? Miałeś szanse zobaczyć nowy stadion?

Widzę, że hotel i stadion znacznie się poprawiły. Spotkałem się na kolacji z Asafą Powellem (pobiegnie na 100 m), którego nie widziałem od dawna więc mieliśmy dużo do nadrobienia

Co zapamiętałeś z ostatnich mityngów Golden Spikes w Ostrawie?

Zimną aurę, ale jestem do tego przyzwyczajony. Jestem w znacznie lepszej formie niż poprzednio. Ja i trener Mills jesteśmy na razie zadowoleni z mojego biegania. Nastawiamy się na dobry wynik. Start w Ostrawie jest dla mnie ważnym sprawdzianem żebym mógł zobaczyć gdzie jestem, z treningowego punktu widzenia.

Co myślisz o innych zawodnikach? Było już kilka niezłych występów w tym roku na 100 m.  

Ja się skupiam na sobie, swojej technice i prędkości. Osobiście nie boję się nikogo. Skupiam się na dojściu do najlepszej formy.

Planujesz jakieś starty ze swoimi konkurentami przed Mistrzostwami Świata?

Nie unikam żadnych starć z nikim, ale najbliższy start o którym wiem to będzie bieg z Asafą Powellem w Paryżu na mityngu Diamentowej Ligii (4 lipca).

Jak poważna była kontuzja na Wyspach Bahama gdzie opuściłeś ostatni start?

Nic poważnego. Naciągnięty mięsień dwugłowy, wolałem nie ryzykować. Czuję się teraz bardzo dobrze.

Co myślisz o wyniku Justina Gatlina 9,74 na 100 m w Doha?

Nie wydaje mi się, że powinienem to komentować, większość ludzi zareagowała tak samo.

Po blisko roku przerwy spowodowanej kontuzją czy musiałeś coś zmienić w treningu czy stylu życia?

Zwracam teraz większą uwagę na jakąkolwiek kontuzję. Robiłem dużo więcej konsultacji medycznych żeby zapobiec jakimkolwiek kontuzjom. Oczywiście, zmieniłem trochę styl życia. Zmniejszyłem swoją aktywność towarzyską. Bardziej zwracam uwagę na to co jem i skupiam się na treningu.

Mówiłeś ostatnio sporo na temat swoich planów na 200 m, czy nadal uważasz 100 m za swój główny dystans na którym się koncentrujesz?

Nie koncentruje się już na 100 m, po tym jak pobiegłem 9,85 (na ostatniej zmianie w sztafetach na Wyspach Bahama). Wierzę, że jeśli będę w stanie dobrze biegać 200 m to to także będzie widać to na 100 m. Teraz mój główny dystans to 200 m. Czas biegnie, nie mam problemu z tym, żeby coś poświęcić.

Czujesz rosnącą presję w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami w Rio?

Nie myślę o tym zupełnie czy to jest rok olimpijski, czy nie. Zawszę dlatego oczekuję startu w Ostrawie, bo ten mityng jest bez tej całej presji. Jeśli tylko jestem w formie planuję, żeby Golden Spikes było w moim planie startowym. Więc planuję przyjechać do Ostrawy nawet po igrzyskach w 2016 roku.

Co myślisz o liście startowej we wtorek?

Nie widziałem jej jeszcze

Jakieś plany po zakończeniu kariery?

Nie mam żadnych. Chciałbym przejść na emeryturę, jeśli to będzie możliwe. Chciałbym być jakoś zaangażowany w sprawy bieżni, jako ambasador Pumy, motywujący mówca i chciałbym pracować z młodzieżą.

Czy ponowny start w Pekinie, gdzie po raz pierwszy osiągnąłeś swoje największe wyniki coś dla Ciebie oznacza (nawiązanie do Igrzysk z 2008 roku i Pekinu, gdzie Bolt wystartuje w tym roku na Mistrzostwach Świata) .

Czekam z niecierpliwością na ponowny występ w „Gnieździe” gdzie wszystko się zaczeło w 2008 roku, i chciałbym podnieść poprzeczkę nawet wyżej.

Źródło: http://www.zlatatretra.cz/aktuality.asp?id=877