25 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kolejny przypadek dopingu w Maratonie Poznańskim


Wołha Rezkaja, druga zawodniczka tegorocznego maratonu w Poznaniu została zdyskwalifikwana. Wyniki badań próbki A należącej do Białorusinki wykazały obecność środków dopingujących.

przeczytaj także: Blisko 6000 osób na starcie Poznań Maratonu

czolowka_poznan.jpg
Start 13. Poznań Maratonu (fot. Cezary Zamojski)

Jak podaje organizator Poznańskiego Maratonu w dniu 13 listopada nastąpiło otwarcie dokumentacji badań antydopingowych zawodników biorących udział w 14. Poznań Maraton. Badania zostały przeprowadzone w Instytucie Sportu – Zakład Badań Antydopingowych w Warszawie. W ich wyniku okazało się, że próbka A pobrana z ogranizmu Wołhy Rezkaji – drugiej zawodniczki tegorocznej imprezy – zawierała obecność środków dopingujących.

W związku z powyższym Organizator powiadomił zawodniczkę o prawie do badania próbki B, jednak ta zrezygnowała z tego prawa, wobec czego została zdyskwalifikowana. W efekcie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zajmuje Arleta Meloch, natomiast trzecie – Ewa Kucharska. 

Oficjalne wyniki 14. Poznań Maraton.

Przypomnijmy, że do podobnego zdarzenia doszło w ubiegłym roku. Wówczas zdyskwalifikowany został Kenijczcyk Edwin Kosgei Yator, który zajął pierwsze miejsce. Zawodnik, po wykryciu w jego moczu obecność środków dopingujących, nie podjął badania próbki B i tym samym przekreślił swoje szanse na oczyszczenie go z zarzutów. O zdarzeniu możecie przeczytać tutaj: Zmiana zwycięzcy maratonu w Poznaniu.

Źródło: marathon.poznan.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.