26 września 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kolejni uczestnicy Mistrzostw Świata w biegach ulicznych


ban2.jpg

Po Kenii kolejne kraje ogłosiły składy swoich reprezentacji na zbliżające się Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych, które odbędą się w październiku we włoskim Udine. Wśród nich były takie państwa jak Uganda oraz Stany Zjednoczone.

Najjaśniejszymi postaciami w reprezentacji Ugandy, kraju leżącego w środkowej części Afryki, będą Wilson Buseinei Kipkemei oraz Isaac Kiprop. Kipkemei brał już udział w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w biegach ulicznych, zajął on wówczas wysokie czwarte miejsce ze stratą 1 minuty i 20 sekund do zwycięzcy. Dla Kipropa, mistrza Afryki Wschodniej w biegach przełajowych, będzie to debiut na imprezie tej rangi. Poza wymienioną dwójką, która została wytypowana do składu po odbywających sie dwa tygodnie temu mistrzostwach kraju w biegach ulicznych, do Udine pojadą: Martin Toroitich, James Kibet (uczestnicy poprzednich mistrzostw), Nicholas Kiprono i Patrick Kibet.

W Debreczynie (2006) Uganda zajęła w klasyfikacji drużynowej piątą pozycję, teraz tamtejszy związek lekkiej atletyki liczy na równie wysoką pozycję.

Jeżeli chodzi o reprezentację Stanów Zjednoczonych to tutaj zdecydowanie największą gwiazdą będzie Deena Kastor, brązowa medalista ostatnich Igrzysk Olimpijskich (Ateny 2004) na dystansie maratonu. Mówiąc o sukcesach Kastor warto wspomnieć także, że jest ona rekordzistką USA w biegu półmaratońskim (67:34) i maratońskim (2:19:36), oraz zwyciężczynią takich biegów jak maraton w Chicago i Londynie. Kastor jest również mistrzynią swojego kraju na dystansach 10km (bieżnia) i 15km (szosa). Poza nią w składzie na Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych znalazły się Katie McGregor, Alicia Shay (Craig), Tara Storage oraz Desiree Davila.

W ubiegłym roku kobiecy zespół Stanów Zjednoczonych zajął w klasyfikacji drużynowej odległą 10 pozycję (sklasyfikowano 11 krajów). W gronie zawodniczek, które startowały w Debreczynie, a które także wystartują w Udine jest tylko Desiree Davila, 43 w poprzedniej edycji.

Źródło: IAAF.org.