NB 1080v12
 
26 września 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Great North Run już w najbliższy weekend


gr_ban.jpg

Niestety zgodnie z najświeższymi informacjami stacji BBC Tirunesh Dibaba nie wystartuje jednak w biegu na 3km podczas Great North Run. Reprezentantka Etiopii w dalszym ciągu odczuwa bóle żołądka, które zaczęły się podczas Mistrzostw Świata w Osace, w związku z tym zrezygnowała z podróży do Newcastle. Zastąpić ją ma jej rodaczka Meselech Melkamu, która może pochwalić się bardzo dobrym rekordem życiowym na 3000m – 8:23.74 uzyskanym w hali tego roku.

***

Już w najbliższy weekend w Newcastle odbędzie się impreza biegowa pod nazwą BUPA Great North Run. W swoim programie GNR obejmie dwa biegi, jeden na dystansie 3km, drugi na 21.095km. Wszystkie konkurencje będą na żywo transmitowane w brytyjskiej i amerykańskiej telewizji, a trzeba przyznać, że będzie co oglądać.

Największym wydarzeniem powinien być powrót do biegania Pauli Radcliffe, która jak już wcześniej informowaliśmy, wystartuje w półmaratonie. Rekordzistka świata na dystansie dwa razy dłuższym ostatni raz startowała w grudniu 2005 na 10km, wówczas wgrała bieg sylwestrowy w Madrycie. Teraz również ma ochotę na wygraną, tym bardziej, że jej największa faworytka – Jo Pavey pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie wystartuje w Newcastle. Jak się niedawno dowiedzieliśmy, czwarta zawodniczka ostatnich Mistrzostw Świata w Osace na dystansie 10000m, odniosła kontuzję pachwiny.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także biegi na 3km zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wśród pań największymi faworytkami do zwycięstwa będą Tirunesh Dibaba oraz Vivian Cheruiyot. Dla Dibaby będzie to pierwszy start po Mistrzostwach Świata w Osace, gdzie zdobyła po bardzo emocjonującym biegu złoty medal na 10000m. Dla odmiany reprezentantka Kenii – Cheruiyot po mistrzostwach w Japonii, gdzie była druga w biegu na 5000m zwyciężała m.in. w Stuttgarcie podczas Światowego Finału Lekkoatletycznego. Poza nimi wystartują: Helen Clitheroe i Hattie Dean.

W biegu mężczyzn faworytem gospodarzy będzie Mohamed Farah. W walce o zwycięstwo rywalizować z nim będą Kenijczyk Eliud Kipchoge oraz reprezentant Australii Craig Mottram. Cała trójka uczestniczyła w ostatnich Mistrzostwach Świata w Osace w biegu na 5000m. Najlepiej w tym gronie spisał się wtedy Kipchoge zdobywając srebrny medal; Brytyjczyk był szósty, a Mottram dopiero trzynasty.

Jako ciekawostkę zestawiam rekordy życiowe na dystansie 3000m faworytów sobotniego biegu:

Imię i Nazwisko

PB

mężczyźni
Eliude
Kipchoge

7:27.72

Craig
Mottram

7:32.19

Mohamed
Farah

7:38.15

kobiety

Vivian
Cheruiyot

8:28.66

Tirunesh
Dibaba

8:29.55

Strona biegu: gnr.realbuzz.com.

Redakcja Bieganie.pl