8 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kolejne medale Amerykanów i Jamajczyków

Bardzo dobry dzień mają za sobą lekkoatleci ze Stanów Zjednoczonych, którzy wywalczyli w konkurencjach biegowych aż 5 medali. Triumfy święcili Allyson Felix (200 m) i Aries Merritt (110 m ppł.) oraz Rosjanka Natalya Antyukh (400 m ppł.). Z grona startujących dziś Polaków Kamil Kryński pożegnał się z rywalizacją na 200 m.
Bardzo dobry bieg fani lekkoatletyki mogli zobaczyć podczas rywalizacji płotkarek walczących o medale na dystansie 400 m. Po szybkim biegu złoto, z nowym rekordem życiowym wywalczyła aktualna mistrzyni Europy Natalya Antyukh. Zawodniczka, niegdyś bardzo dobra biegaczka startująca na płaskich 400 m, poprawiła swój najlepszy tegoroczny rezultat o ponad pół sekundy – 52.70. Z niewiele gorszym czasem metę jako druga minęła doświadczona Amerykanka Lashinda Demus, która wyraźnie nie była zadowolona ze srebrnego medalu. Brąz przypadł Zuzannie Hejnovej z Czech.

8 Muizat Ajoke Odumosu NGR NGR 55.31

Duże emocji towarzyszyło kibicom i zawodnikom także podczas finałowego biegu na 200 m kobiet. W nim medale, podobnie jak w finale stumetrówki, rozdzieliły między siebie zawodniczki dwóch krajów: Stanów Zjednoczonych i Jamajki. Tym razem jednak dwa medale zdobyły Amerykanki. Po złoto sięgnęła Allyson Felix, która jako jedyna pokonała dystans 200 m poniżej 22 sekund – 21.88, natomiast brąz zdobyła, druga na 100 m, Carmelita Jeter. Obie zawodniczki rozdzieliła mistrzyni olimpijska na 100 m Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Kolejne dwa miejsca za podium także należały do reprezentantek USA i Jamajki. Veronica Campbell-Brown, dwukrotna mistrzyni olimpijska na 200 m (Ateny 2004 i Pekin 2008), tym razem była czwarta 0,01s przed mistrzynią z Londynu na 400 m, Sanyą Richards-Ross.

8 Semoy Hackett TRI TRI 22.87

Także zwycięstwem faworyta zakończyła się rywalizacja płotkarzy na 110 m ppł.. Po złoty medal sięgnął bowiem lider list światowych, najszybszy w półfinale Ariet Merritt. Amerykanin, który kilkadziesiąt minut przed finałem uzyskał wynik 12.94 w finale poprawił się jeszcze o 0,02 s. i jako jedyny pokonał dystans poniżej 13 sekund. Srebro wywalczył aktualny mistrz świata Jason Richardson, natomiast brąz, po wycofaniu się w połowie dystansu, kolejnego faworyta do medalu, Dyrona Roblesa, zdobył Hansle Parchement, który poprawił rekord Jamajki.

. Dayron Robles CUB CUB DQ

Wcześniej w biegach półfinałowych na 1500 m kobiet pewny awans do finału uzyskały zwyciężczynie obu serii Turczynka Asli Cakir Alptekin oraz Etiopka Abeba Aregawi, dwie najszybsze w tym roku zawodniczki w gronie startujących.

Kamil Kryński (fot. dzięki uprzejmości Marka Biczyka)

Przedsmak finałowych emocji mogliśmy poznać podczas pierwszego biegu półfinałowego na 200 m z udziałem Yohana Blake’a, Wallace’a Spearmona i Christophe’a Lemaitre. Trójka zawodników uzyskała zbliżone rezultaty i zdołała uzyskać awans do finału. Poza nimi o medal powalczą obrońca tytułu Usain Bolt, jego rodak Warren Wair, Churandy Martina, Anaso Jobodwana oraz Alex Quinonez. Kamil Kryński, który wystąpił w drugim półfinale z Usainem Boltem zajął szóste miejsce i odpadł z rywalizacji (czas 20.83). Reprezentant Polski potwierdził jednak dobrą formę i razem z Dariuszem Kuciem, który dobrze wypadł w eliminacyjnych biegach na 100 m powinni postarać się o dobry wynik polskiej sztafety.