11 września 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kolejna wygrana Kszczota na mityngu Diamentowej Ligi

W bardzo dobrej formie znajduje się obecnie Adam Kszczot. Wicemistrz świata z Pekinu po raz drugi z rzędu zwyciężył w mityngu Diamentowej Ligi. Po wygranej w Zurychu tym razem triumfował w Brukseli.

Zawody w Brukseli były ostatnią imprezą rozgrywaną w ramach tegorocznego cyklu Diamentowej Ligi. Oznacza to, że zawody w Belgii wyłoniły ostatnich zwycięzców klasyfikacji Diamond Race. Niestety i tym razem zabrakło wśród nich reprezentantów Polski (w konkurencjach biegowych; w rzucie dyskiem triumfował Piotr Małachowski). Najbliżej końcowego sukcesu był Adam Kszczot, który dzięki wygranej w Belgii uplasował się na drugim miejscu.

Bieg na 800 m był silnie obsadzony. Ze światowej czołówki zabrakło jedynie mistrza świata w tej konkurencji – Davida Rudishy. Pod jego nieobecność faworytami, poza Polakiem, byli Nijel Amos, Mohammed Aman, Amel Tuka i inny mistrz z Pekinu, specjalista od biegów na 1500 m, Asbel Kiprop.

Wspaniała obsada zwiastowała świetne wyniki. Niestety tych zabrakło. Adam Kszczot, który zwyciężył dzięki fenomenalnemu finiszowi w stylu Pawła Czapiewskiego, zwyciężył z czasem 1:45.12. Drugi Amos osiągnął 1:45:25, zaś trzeci Tuka 1:45.45. Cały bieg można zobaczyć poniżej.

Poza Adamem w Brukseli biegały także trzy nasze reprezentantki – Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui i Renata Pliś. Wszystkie wystartowały w biegu na 1 milę. W tej rzadko rozgrywanej wśród kobiet konkurencji, także dzięki pomocy Cichockiej, która w tym biegu pełniła rolę pacemakerki, zwyciężyła Faith Kipyegon. Kenijka czasem 4:16.71 poprawiła rekord Afryki. Polki zajęły dalsze pozycje. Renata Pliś była dziewiąta (4:25.32), zaś Sofia Ennaoui jedenasta (4:27.32).

Co wydarzyło się w pozostałych konkurencjach?

W pojedynku mistrzyń świata z Pekinu lepsza w biegu na 200 m okazała się Dafne Schippers, która o 0.1 s wyprzedziła Allyson Felix. W biegu na 3000 m z przeszkodami wspaniały rezultat osiągnęła Turczynka Habiba Ghribi. Jej czas 9:05.36 to trzeci wynik w historii (dwa lepsze osiągnęła Gulnara Galkina).

Poza tym wartościowe wyniki padły w biegu na 5000 m zakończonym triumfem młodego Yomifa Kejelchy (12:53.98). W sumie w tej konkurencji czterech zawodników osiągnęło czasy poniżej 13 minut. Sztuka ta nie udała się Amerykanom, wśród których najlepszy był Ben True (13:05.54). Galen Rupp tym razem okazał się słabszy od swoich rodaków (wyprzedził go także Ryan Hill). Zajął dziesiąte miejsce z rezultatem 13:08:38.