30 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kim jest Dennis Kimetto? Fakty z życia najszybszego maratończyka


Po rekordzie świata, 2:02:57, ustanowionym w niedzielę przez Dennisa Kimetto wielu kibiców zastanawia się kim właściwie jest autor tego rewelacyjnego wyniku. Zbiór ciekawostek na temat nowego mistrza zebrał Mario Fraioli, trener i redaktor serwisu competitor.com.

kimetto_dennisfl_berlin14.jpg
fot. SCC EVENTS/PHOTORUN

28 września 2014 roku to ważny dzień w historii światowego maratonu. To właśnie w tym dniu pierwszy raz dystans 42,195 km pokonano poniżej 2 godzin i 3 minut. Tego niesamowitego osiągnięcia dokonał Dennis Kimetto. Kenijczyk, który trasę berlińskiego maratonu pokonał w 2:02:57, czyli czasie lepszym od rekordu świata.

Czy Kimetto miał predyspozycje do poprawienia rekordu? Gdzie trenuje? Kto namówił go do biegania? O tym i kilku innych ciekawostkach z życia najszybszego maratończyka w historii przeczytacie poniżej.

9 rzeczy, których mogłeś nie wiedziałeś o Dennisie Kimetto

1. Kimetto do swoich startów przygotowuje się w Kenii, gdzie trenuje wraz z liczną grupą treningową. W jej skład wchodzą najszybsi maratończycy na świecie – Geoffrey Mutai (najlepszy wynik w karierze – 2:03:02) i były rekordzista świata  – Wilson Kipsang (rekord życiowy – 2:03:23).

Średnia najlepszych wyników tych trzech zawodników wynosi 2:03:07!

2. Nowy rekordzista świata zanim został biegaczem był rolnikiem. Profesjonalne treningi rozpoczął dopiero w 2008 roku (miał wówczas 24 lata) po przypadkowym spotkaniu Geoffreya Mutaia, który namówił go do dołączenia do jego grupy.

3. Bardzo sprzyjającym miejscem do uzyskiwania świetnych wyników jest dla Kimetto Berlin. To właśnie w stolicy Niemiec Kenijczyk pokonał swój pierwszy maraton uzyskując w debiucie znakomity czas 2:04:16 (najszybszy czas w historii wśród debiutantów), co dało mu wtedy 2 miejsce (wygrał jego kolega – G.Mutai).

W Berlinie ustanowił także rekord świata w biegu na 25 km uzyskując wynik 1:11:18, a także zwyciężył w biegu półmaratońskim (59:14).

Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w 2012 roku.

4. Kimetto zawsze celuje zwycięstwo. Dotychczas zawodnik brał udział w 6 maratonach. W trzech z nich okazał się zwycięzcą, w jednym był drugi, w jednym pełnił rolę pacemakera, natomiast jednego nie ukończył z powodu kontuzji. Trzy jego najlepsze wyniki (2:02:47, 2:03:45 i 2:04:16) plasują go odpowiednio na 1, 5 i 11 miejscu listy wszech czasów.

5. Dzięki zwycięstwu w Berlinie oraz poprawieniu rekordu świata Kimetto zarobił 120 tysięcy euro. 40 tys. za wygraną, 50 tys. premii za rekord świata oraz 30 tys. premii za uzyskanie wyniku poniżej 2 godzin i 4 minut. 

jro_0833.jpg
fot. SCC EVENTS/Jiro Mochizuki

Co ważne Kenijczyk ma szansę na zarobienie jeszcze większych pieniędzy. Powinien on bowiem zająć pierwsze miejsce w cyklu World Marathon Majors 2013/2014, za co może otrzymać pół miliona dolarów.

6. Kimetto wielkie pieniądze zarobił już wcześniej i co ważne nie trwoni ich. Swoje nagrody często inwestuje w budowę szkół i kościołów w Kenii. Wspiera swoją społeczność i pomaga młodym sportowcom, którzy – tak jak i on – mają szansę w przyszłości zostać rekordzistami świata.

7. Co łączy najszybszych maratończyków świata poza tym, że pochodzą z Kenii i często trenują razem? Swoje najlepsze wyniki uzyskiwali w butach adidas Adios Boost. To właśnie w tym modelu rekord świata poprawił kilka dni temu Kimetto, w tym samym modelu drugi wynik w historii uzyskał Emmanuel Mutai oraz byli rekordziści – Wilson Kipsang i Patrick Makau. 

8. Rekord życiowy Kimetto w biegu na 10 km jest zbliżony od rekordów Marcina Chabowskiego i Henryka Szosta.

Ze względu na późne rozpoczęcie kariery Dennis nie miał okazji sprawdzić się w szybkim biegu na 10000 m na bieżni. Jego najlepszy wynik na tym dystansie to zaledwie 28:30, czyli czas zbliżony do rekordów naszych czołowych zawodników – Marcina Chabowskiego (28:27.59) i Henryka Szosta (28:31.90).

Dodajmy jednak, że Kimetto już podczas startów w biegach na dłuższych dystansach uzyskiwał lepsze wyniki. Dla przykładu podczas swojego rekordowego biegu w półmaratonie osiągnął międzyczas 27:56.

9. Największym kibicem, który wspiera Kimetto podczas kariery jest jego żona Caroline Chepkorir, która w momencie pobicia rekordu świata… zemdlała. Było to dla niej wielkie wydarzenie. Obok niej Kenijczykom rywalizującym w Berlinie kibicowali tak znani biegacze jak wspomniany wcześniej Geoffrey Mutai, Eliud Kipchoge, Duncan Kibet oraz dwaj świetni przeszkodowcy Ezekiel Kemboi i Brimin Kipruto.

Możliwość komentowania została wyłączona.