Redakcja Bieganie.pl
Czy Kimetto miał predyspozycje do poprawienia rekordu? Gdzie trenuje? Kto namówił go do biegania? O tym i kilku innych ciekawostkach z życia najszybszego maratończyka w historii przeczytacie poniżej.
9 rzeczy, których mogłeś nie wiedziałeś o Dennisie Kimetto
1. Kimetto do swoich startów przygotowuje się w Kenii, gdzie trenuje wraz z liczną grupą treningową. W jej skład wchodzą najszybsi maratończycy na świecie – Geoffrey Mutai (najlepszy wynik w karierze – 2:03:02) i były rekordzista świata – Wilson Kipsang (rekord życiowy – 2:03:23).
Średnia najlepszych wyników tych trzech zawodników wynosi 2:03:07!
3. Bardzo sprzyjającym miejscem do uzyskiwania świetnych wyników jest dla Kimetto Berlin. To właśnie w stolicy Niemiec Kenijczyk pokonał swój pierwszy maraton uzyskując w debiucie znakomity czas 2:04:16 (najszybszy czas w historii wśród debiutantów), co dało mu wtedy 2 miejsce (wygrał jego kolega – G.Mutai).
W Berlinie ustanowił także rekord świata w biegu na 25 km uzyskując wynik 1:11:18, a także zwyciężył w biegu półmaratońskim (59:14).
Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w 2012 roku.
4. Kimetto zawsze celuje zwycięstwo. Dotychczas zawodnik brał udział w 6 maratonach. W trzech z nich okazał się zwycięzcą, w jednym był drugi, w jednym pełnił rolę pacemakera, natomiast jednego nie ukończył z powodu kontuzji. Trzy jego najlepsze wyniki (2:02:47, 2:03:45 i 2:04:16) plasują go odpowiednio na 1, 5 i 11 miejscu listy wszech czasów.
5. Dzięki zwycięstwu w Berlinie oraz poprawieniu rekordu świata Kimetto zarobił 120 tysięcy euro. 40 tys. za wygraną, 50 tys. premii za rekord świata oraz 30 tys. premii za uzyskanie wyniku poniżej 2 godzin i 4 minut.
Co ważne Kenijczyk ma szansę na zarobienie jeszcze większych pieniędzy. Powinien on bowiem zająć pierwsze miejsce w cyklu World Marathon Majors 2013/2014, za co może otrzymać pół miliona dolarów.
6. Kimetto wielkie pieniądze zarobił już wcześniej i co ważne nie trwoni ich. Swoje nagrody często inwestuje w budowę szkół i kościołów w Kenii. Wspiera swoją społeczność i pomaga młodym sportowcom, którzy – tak jak i on – mają szansę w przyszłości zostać rekordzistami świata.
7. Co łączy najszybszych maratończyków świata poza tym, że pochodzą z Kenii i często trenują razem? Swoje najlepsze wyniki uzyskiwali w butach adidas Adios Boost. To właśnie w tym modelu rekord świata poprawił kilka dni temu Kimetto, w tym samym modelu drugi wynik w historii uzyskał Emmanuel Mutai oraz byli rekordziści – Wilson Kipsang i Patrick Makau.
8. Rekord życiowy Kimetto w biegu na 10 km jest zbliżony od rekordów Marcina Chabowskiego i Henryka Szosta.
Ze względu na późne rozpoczęcie kariery Dennis nie miał okazji sprawdzić się w szybkim biegu na 10000 m na bieżni. Jego najlepszy wynik na tym dystansie to zaledwie 28:30, czyli czas zbliżony do rekordów naszych czołowych zawodników – Marcina Chabowskiego (28:27.59) i Henryka Szosta (28:31.90).
Dodajmy jednak, że Kimetto już podczas startów w biegach na dłuższych dystansach uzyskiwał lepsze wyniki. Dla przykładu podczas swojego rekordowego biegu w półmaratonie osiągnął międzyczas 27:56.
9. Największym kibicem, który wspiera Kimetto podczas kariery jest jego żona Caroline Chepkorir, która w momencie pobicia rekordu świata… zemdlała. Było to dla niej wielkie wydarzenie. Obok niej Kenijczykom rywalizującym w Berlinie kibicowali tak znani biegacze jak wspomniany wcześniej Geoffrey Mutai, Eliud Kipchoge, Duncan Kibet oraz dwaj świetni przeszkodowcy Ezekiel Kemboi i Brimin Kipruto.