28 marca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijczycy zdominowali Przełajowe Mistrzostwa Świata

Niesamowita dominacja Kenijczyków, tak w skrócie można podsumować tegoroczne Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, które dziś odbyły się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy. Reprezentanci Kenii sięgnęli po komplet złotych medali wygrywając zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej. Wśród reprezentantów Polski najlepiej zaprezentowała się Katarzyna Kowalska, która bieg seniorek na dystansie 8 km ukończyła na 36 miejscu.

W Bydgoszczy, która już po raz kolejny stała się miejscem zmagań czołowych lekkoatletów świata, pomimo nieobecności kilku świetnych przełajowców, emocji nie zabrakło. Walka o najwyższe laury oraz, w przypadku seniorów, wysokie nagrody finansowe była bardzo zacięta, a zwycięsko z tej rywalizacji wyszli Kenijczycy. To właśnie reprezentanci tego kraju wywalczyli najwięcej, bo aż 13 z 16 możliwych do zdobycia przez nich medali.

Kenijczycy cieszyli się z pierwszego sukcesu już po biegu juniorek, które rywalizowały na dystansie 6 km. Pierwsze cztery pozycje zajęły bowiem ich reprezentantki, co dało im zdecydowane zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Indywidualnie najlepszą okazała się Mercy Cherono, która już po raz drugi wywalczyła w Bydgoszczy złoty medal mistrzostw świata juniorów. Dwa lata temu okazała się najlepszą zawodniczką na dystansie 3000 m.

Najlepszą wśród Polek okazała się Paula Kopciewska, która uplasowała się na 48 miejscu. Tuż za nią na metę wpadła mistrzyni Polski Aleksandra Gierat. W klasyfikacji drużynowej nasze reprezentantki zajęły 11 miejsce.

Juniorki – 6 km

1. Mercy Cherono (Kenia) – 18:47
2. Purity Cherotich Rionoripo (Kenia) – 18:54 (+0:07)
3. Esther Chemtai (Kenia) – 18:55 (+0:08)
4. Faith Chepngetich Kipyegon (Kenia) – 19:02 (+0:15)
5. Genet Yalew (Etiopia) – 19:03 (+0:16)
6. Emebet Anteneh (Etiopia) – 19:06 (+0:19)
85. Paulina Furmańska – 22:37 (+3:50)

Bardzo zbliżony scenariusz do biegu juniorek miał także wyścig juniorów na 8 km. Tam także cztery czołowe lokaty zajęli reprezentanci Kenii z Calebem Mwangangi Ndiku na czele. Ndiku, wicemistrz świata kadetów na dystansie 1500 m, złoty medal wywalczył dzięki udanemu atakowi już na 3 km do mety. Wypracowaną przewagę udało mu się utrzymać do końca biegu.

Najszybszym Polakiem okazał się Marek Kowalski. Mistrz Polski juniorów, który swój tytuł wywalczył dwa tygodnie temu na tej samej trasie w Bydgoszczy, zajął 75 miejsce tracąc do zwycięzcy blisko trzy minuty. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 17 miejsce.

Juniorzy – 8 km

1. Caleb Mwangangi Ndiku (Kenia) – 22:07

2. Clement Kiprono Langat (Kenia) – 22:09 (0:02)

3. Japhet Kipyegon Korir (Kenia) – 22:12 (+0:05)

4. Isiah Kiplangat Koech (Kenia) – 22:24 (+0:17)

5. Moses Kibet (Uganda) – 22:27 (+0:20)

6. Debebe Woldsenbet (Etiopia) – 22:28 (+0:21)

109. Bartosz Karon – 27:32 (+5:25)

Jednym z najbardziej oczekiwanych biegów tych mistrzostw był bieg seniorek na dystansie 8 km. Na atrakcyjność tego wyścigu wpływała przede wszystkim obecność multimedalistki przełajowych mistrzostw świata – Tirunesh Dibaby. Jak się jednak okazało utytułowana Etiopka nie jest jeszcze w pełni formy, miała trudności z utrzymaniem czołowej grupy i ostatecznie zakończyła bieg na czwartym miejscu. Pierwsze trzy lokaty zajmowały Emily Chebet, Linet Masai (obie Kenia) oraz Meselech Melkamu (Etiopia). Dla Chebet jest to pierwszy medal  wywalczony na zawodach rangi mistrzostw świata.

W gronie najlepszych kobiet dobrze zaprezentowała się Katarzyna Kowalska, która linię mety minęła jako 36 zawodniczka. Podopieczna trenera Mariana Nowakowskiego straciła do złotej medalistki prawie 2 i pół minuty i mimo, że nie zdołała uplasować się w pierwszej trzydziestce była zadowolona ze swojego biegu.

Miłym polskim akcentem była również wysoka pozycja, urodzonej w Polsce, Amerykanki Magdaleny Lewy-Boulet, która zawody ukończyła na 20 miejscu. Między innymi to miejsce oraz dobra postawa mistrzyni Stanów Zjednoczonych Shalane Flanagan (12 pozycja) przyczyniły się do wywalczenia przez reprezentantki USA brązowego medalu w klasyfikacji drużynowej. Polki uplasowały się na ostatnim, dwunastym miejscu.

Seniorki – 8 km

1. Emily Chebet (Kenia) – 24:19
2. Linet Chepkwemoi Masai (Kenia) – 24:20 (+0:01)
3. Meselech Melkamu (Etiopia) – 24:26 (+0:07)
4. Tirunesh Dibaba (Etiopia) – 24:38 (+0:19)
5. Lineth Chepkurui (Kenia) – 24:40 (+0:21)
6. Margaret Wangari Muriuki (Kenia) – 24:42 (+0:23)
– Mariola Konowalska – DNF

Pomimo obecności bardziej utytułowanych zawodniczek w biegu seniorek, to bieg mężczyzn na dystansie 12 km wzbudził wśród obecnych kibiców największe zainteresowanie. Doping fanów różnych reprezentacji towarzyszył zawodnikom niemal na całej długości trasy. Niesiony głośnymi okrzykami kolegów i trenerów z reprezentacji najlepszym przełajowcem na trasie w Myślęcinku okazał się Kenijczyk Joseph Ebuya. 23-letni zawodnik, legitymujący się bardzo dobrym rekordem życiowym na 5000 m (12:51.00), od początku dyktował mocne tempo biegu, które dla wielu okazało się zbyt silne. Najdłużej kroku Kenijczykowi dotrzymywał nieoczekiwanie Teklemariam Medhin z Erytrei, który ostatecznie uplasował się na drugim miejscu. Brąz wywalczył ubiegłoroczny wicemistrz świata – Moses Kipsiro z Ugandy.

Wśród Polaków najlepiej zaprezentował się reprezentant Śląska Wrocław, Arkadiusz Gardzielewski. Wicemistrz Polski ukończył bieg na 77 miejscu ze stratą 2 minut i 48 sekund do zwycięzcy. Drużynowo Polacy zajęli 18 miejsce.