25 stycznia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kawałek Antarktydy na Targówku


1ekomaraton.jpgW ostatnią niedzielę, 24 stycznia, odbyła się pierwsza runda z cyklu zawodów w biegach przełajowych Toyota EkoMaraton Targówek. Prawie 100 osób pokonało trasę o długości 10 km przy temperaturze – 19. st. C.

– Takiej zimy nie było już dawno w Warszawie – mówi Michał Horodeński, jeden z organizatorów imprezy – piękna słoneczna pogoda i mróz niczym na Antarktydzie. Mimo to bieg ukończyło 88 osób. Jesteśmy dla nich pełni podziwu.

W pierwszej rundzie startował m.in. Robert Celiński z grupy biegowej Byledobiec, drugi Polak na świecie, który przebiegł maraton na każdym z siedmiu kontynentów, w tym zwyciężył na Antarktydzie.

– Pierwszy bieg z cyklu bardzo mi się podobał – był świetnie zorganizowany i ujęła mnie sympatyczna atmosfera. Pogody nie da się zamówić, więc zawody odbyły się w antarktycznych warunkach. Biegłem w tych samych butach, w których dwa lata wcześniej wygrałem maraton na Antarktydzie. Na białym kontynencie było sporo odcinków po skałach, ale w Lesie Bródnowskim bardziej przydałyby się kolce – mówił po biegu Robert Celiński – Jeżeli chodzi o temperaturę, to na Antarktydzie było cieplej, za to wiał porywisty wiatr, zwiększający uczucie chłodu. W pierwszym Ekomaratonie mieliśmy mroźną, ale piękną, wyżową pogodę i taka aura bardziej mi odpowiada.

W zawodach zwyciężył Marcin Kufel przed Sylwestrem Kuśmierzem i Piotrem Łobodzińskim. Wśród pań najszybsza była Marzena Opowicz, za nią na mecie stawiły się Anna Pawłowska-Pojawa i Iwona Świercz.

2ekomaraton.jpgStart w biegach nic nie kosztuje. W ramach wpisowego uczestnicy muszą przynieść posegregowane surowce wtórne, inne na każdą z rund: butelki PET, puszki ALU, szkło i papier. Podczas 1. rundy zebrano ponad 1500 pustych butelek PET, które zostały wywiezione do recyklingu.

Wszystkie biegi rozgrywane są w Lasku Bródnowskim na warszawskim Targówku, w godzinach 11:00 – 13:00. Biuro zawodów jest czynne od 09:30. Kolejne rundy odbędą się 7 i 21 lutego, finał – 7 marca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ToyotaEkoMaraton.pl .

Toyota EkoMaraton łączy w sobie pasję biegania z działaniami proekologicznymi. Ideę podchwycili partnerzy, którzy rozumieją potrzebę uczestniczenia w życiu sportowym społeczności, w których działają na co dzień. Sponsorem tytularnym została Toyota Motor Poland, sponsorami głównymi Webasto Petemar, Toyota Żerań, IKEA Sklep Warszawa– Targówek oraz Go Sport. Wsparcia udzielił Urząd Dzielnicy Targówek.

Fot: Marek Ceroń

Możliwość komentowania została wyłączona.