21 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kastor, Lewy i Russell pobiegną w Pekinie

Deena Kastor, Magdalena Lewy-Boulet oraz Blake Russell zajęły pierwsze trzy miejsca w niedzielnym maratonie w Bostonie, uzyskując tym samym awans do reprezentacji Stanów Zjednoczonych na igrzyska w Pekinie. Bieg rozgrywany na trasie wzdłuż rzeki Charles ukończyły 124 zawodniczki.

Od początku rywalizacji na prowadzeniu znajdowała się pochodząca z Polski Magdalena Lewy-Boulet. Jej przewaga nad pozostałą grupą zawodniczek sięgała już ponad 2 minut, jednak ostatecznie to Deena Kastor, wyprzedzając Lewy na ostanich dwóch kilometrach, została zwyciężczynią. Wynik jaki osiągnęła brązowa medalistka igrzysk w Atenach to 2:29:35. Druga na mecie, Magdalena Lewy wynikiem 2:30:19 poprawiła swój rekord życiowy sprzed czterech lat. Trzecią pozycję z czasem 2:32:40 zajęła 32-letnia Blake Russell.

90 pozycję z czasem 2:49:08 zajęła Joan Samuelson (Benoit), mistrzyni olimpijska w maratonie z Los Angeles (rekord życiowy 2:21:21).

W listopadzie ubiegłego roku o prawo startu w Pekinie walczyli mężczyźni. Bieg kwalifikacyjny odbył się w przeddzień maratonu nowojorskiego, a najszybszym zawodnikiem okazał się wówczas Ryan Hall (2:09:02). Prócz niego awans uzyskał drugi na mecie Dathan Ritzenhein (2:11:07) oraz trzeci Brian Sell (2:11:40). O tym wydarzeniu można było przeczytać tutaj: Sukces i tragedia w Nowym Jorku.