9 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Już dziś w Bydgoszczy Mistrzostwa Polski w przełajach


Dzisiaj w Bydgoszczy odbywają się 85. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Zawody decydują o tym, kto będzie reprezentował nasz kraj na mistrzostwach świata, które już za dwa tygodnie odbędą się dokładnie na tej samej trasie w Myślęcinku.

Niedzielne mistrzostwa będą nie tylko najważniejszą, krajową imprezą przełajową dla polskich zawodników i szansą dla nich na uzyskanie kwalifikacji na mistrzostwa świata, ale także próbą generalną dla samych organizatorów. Ci bowiem dwa tygodnie później gościć będą najlepszych biegaczy z całego świata i wówczas nie powinno być miejsca na żadne niedociągnięcia.

pmp 2010

Wierzymy, że organizatorzy dadzą sobie radę. Mają już przecież doświadczenie przy organizacji podobnej imprezy w 2010 roku. Wierzymy też w naszych zawodników. Szkoda tylko, że nie ma ich zbyt wielu. Do czterech biegów w kategorii seniorów zgłosiło się łącznie 108 osób. Najmniej, bo tylko 15 znajdziemy na liście startowej biegu seniorek na dystansie 8 km. Jest to o tyle przykra informacja, że to właśnie 5 najlepszych zawodniczek z tego biegu wystartuje na mistrzostwach świata. Być może jednak nie ilość a jakość jest w tym przypadku najważniejsza. Prześledźmy zatem listy zgłoszeń i sprawdźmy kto będzie faworytem na poszczególnych dystansach.

Średniodystansowcy faworytami w biegach na 4 km?

W biegu kobiet na 4 km, do którego zgłosiło się 17 biegaczek o zwycięstwo powinny powalczyć przede wszystkim Angelika Cichocka i Sylwia Ejdys. Zawodniczki znane z występów na średnich dystansach w przeszłości z powodzeniem startowały już w biegach przełajowych. Ejdys posiada na swoim koncie m.in. srebrny medal przełajowych mistrzostw Europy wywalczony w drużynie w kategorii młodzieżowej (San Giorgio su Legnano, 2006), natomiast Angelika Cichocka była już mistrzynią Polski w tej konkurencji w Olszynie w 2009 roku. W walce o medal powinna liczyć się także Barbara Niewiedział – mistrzyni z ubiegłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w biegu na 1500 m.

mateusz demczyszak

Na krótszym dystansie wśród mężczyzn, do którego zgłosiło się 49 biegaczy, faworytem powinien być Mateusz Demczyszak (na zdjęciu powyżej). Zawodnik Śląska Wrocław bronić będzie tytułu wywalczonego przed rokiem, a jego głównymi rywalami powinni być m.in. Michał Breszka, Dawid Klaybor, Marek Kowalski, Tomasz Osmulski, Hubert Pokrop i Krzysztof Żebrowski.

Wśród zgłoszonych znajdziemy również nazwisko Marcina Lewandowskiego. Być może reprezentant bydgoskiego Zawiszy weźmie udział w zawodach, wszak wielokrotnie w przeszłości z powodzeniem startował w biegach przełajowych, przypominamy jednak, że nasz czołowy 800-metrowiec zmagał się ostatnio z gorączką, która dopadła go tuż przed Halowymi Mistrzostwami Europy i możliwe, że zrezygnował ze startu.

Walka o mistrzostwa świata

Rezygnację z udziału w mistrzostwach Polski i tym samym kwalifikacjach do mistrzostw świata dużo wcześniej potwierdzili inni czołowi polscy zawodnicy. Niektórzy zrezygnowali ze względu na inne plany startowe, a niektórzy z uwagi na zasady i warunki przygotowań do mistrzostw (pisaliśmy o tym w artykule: Uroki trenowania w kadrze). W tej sytuacji lista faworytów do zwycięstwa i wywalczenia prawa startu na MŚ nie wygląda tak oczekiwaliby tego kibice. Mimo to liczymy na zaciętą walkę i wysoki poziom rywalizacji.

katarzyna kowalska

Dobrą formą w biegu kobiet na 8 km powinny błysnąć zawodniczki, które przygotowywały się do mistrzostw na obozie w Portugalii. Katarzyna Kowalska (na zdjęciu powyżej), Agnieszka Ciołek-Mierzejewska, Urszula Nęcka, Dominika Napieraj i Aleksandra Brzezińska  dobrze spisały się podczas startu kontrolnego w Albufeirze (przeczytaj krótki raport: wysokie pozycje polskich biegaczy w Albufeirze) i to one powinny być faworytkami w walce o czołowe lokaty mistrzostw kraju. Ich główną konkurentką będzie Dominika Nowakowska, która także przygotowywała się w Portugalii, ale jej głównym celem w tej części sezonu nie są mistrzostwa świata, a udany start w Półmaratonie Warszawskim, gdzie zostaną rozdane medale mistrzostw Polski kobiet.

Wśród mężczyzn na dystansie 12 km (26 zgłoszonych) faworytami także będą zawodnicy, którzy mają za sobą zgrupowanie w Monte Gordo i dobry występ w biegu 36. Almond Blossom Cross Country: Tomasz Szymkowiak, Krystian Zalewski, Radosław Kłeczek i Łukasz Kujawski. Duże szanse na awans do reprezentacji powinni mieć także Błażej Brzeziński i Arkadiusz Gardzielewski, którzy przygotowywali się w Kenii. Poza nimi na trasie bydgoskich mistrzostw zobaczymy m.in. Emila Dobrowolskiego, Damiana Kabata, Jakuba Nowaka i Bartosza Nowickiego.

pmp 2012

Lepiej pod względem frekwencji wypadają biegi juniorów. Do tychże zgłosiło się 218 biegaczy, jednak to też nie jest imponujący wynik. W najliczniej obsadzonej konkurencji, biegu juniorów na 3 km, wystartuje 77 biegaczy, co jest przeciętnym wynikiem zważywszy na to, że nie tak dawno w tym biegu startowało zawsze ponad 100 zawodników.
Przypomnij, że Polacy prawo startu na mistrzostwach globu mogą zapewnić sobie w czterech kategoriach wiekowych: seniorów (12 km), seniorek (8 km), juniorów (8 km)  i juniorek (6 km). Pięciu najlepszych zawodników/zawodniczek na każdym z tych dystansów oraz jeden zawodnik/zawodniczka wskazany przez trenera kadry stanowić będą sześcioosobowy zespół w każdej kategorii wiekowej na Przełajowe Mistrzostwa Świata (łącznie 24 zawodników).

Program 85. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych
10:45 – Otwarcie zawodów
11:00 – Bieg juniorów na 4 km  
11:25 – Bieg juniorek na 2 km  
11:40 – Bieg seniorek na 4 km 
12:15 – Bieg seniorów na 4 km  
12:40 – Bieg juniorów na 8 km  
13:25 – Bieg juniorek na 6 km  
14:00 – Bieg seniorek na 8 km  
14:45 – Bieg seniorów na 12 km

Jak informują organizatorzy słoneczna pogoda, a także wiatr spowodowały, że w zdecydowanej większości rozpuścił się śnieg zalegający na trasie. W przypadku utrzymania się tych warunków pogoda powinna sprzyjać nie tylko zawodnikom, ale także kibicom, których gorąco do Bydgoszczy zapraszamy.