hmpj2020 1
18 lutego 2020 Marta Gorczyńska Sport

Juniorskie nadzieje – relacja z HMP U18 i U20 w Toruniu


Mimo że tegoroczne mistrzostwa Polski U18 i U20 pod toruńskim dachem były dla części młodych zawodników jedynie sprawdzianem przed docelowym sezonem letnim, nie zabrakło światowych rezultatów. Popis formy dali młodzi biegacze. Padły dwa wyśmienite rekordy Polski juniorów młodszych – 38.00 Kornelii Lesiewicz na 300 m oraz 1:20:06 Kacpra Lewalskiego na 600 m. Obiecujący sprinter, Oliwer Wdowik zwyciężył na 200 m i został tym samym liderem tabel europejskich U20. Finał na 800 m, uzyskując drugi wynik w Europie, wygrał Jakub Augustyniak.

Choć Arena Toruń nie była zapełniona kibicami tak licznie, jak 8 lutego podczas rekordowego skoku Duplantisa na Orlen Copernicus Cup, to rodzaj emocji i wsparcia, jakie towarzyszyły zawodnikom podczas ich startów, były wyjątkowe. Od piątku do niedzieli, 14-16 lutego, na trybunach zasiadały całe rodziny i przyjaciele zawodników. Banery, trąbki, koszulki teamów i głośne oklaski przy prezentacjach – nie zabrakło niczego. Przez trzy dni o medale halowych mistrzostw kraju walczyli zawodnicy w kategorii poniżej 18 lat (U18 – juniorzy młodsi) oraz poniżej 20 lat (U20 – juniorzy).

Pia bez płotków i najszybsza 60-tka w historii

Już pierwszego, walentynkowego dnia halowych mistrzostw rozegrano dziewięć lekkoatletycznych finałów – głównie w konkurencjach technicznych. Dopiero następnego ranka polskie biegowe nadzieje stanęły do walki o medale.

W kategorii U20, w biegu na 60 m królowała niezwalniająca tempa Pia Skrzyszowska. Płotkarka z warszawskiej AWF zdecydowała się startować na płaskim dystansie, by zaoszczędzić siły na pokonywanie płotków w dalszej części sezonu halowego. W finale wyśrubowała rekord życiowy na 7.32, co jest jednocześnie ósmym wynikiem na świecie i drugim w Europie wśród juniorek.

– Na płotkach wystartuję podczas seniorskich Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu, gdzie bardzo chciałabym zawalczyć o złoto – zapowiadała Pia, która niedawnym 8.05 na Orlen Cup w Łodzi wywalczyła pozycję liderki na światowych listach U20 (na zdjęciu poniżej). 

0W5A7288

Srebro na płaską 60-tkę w Toruniu zdobyła Dominika Małkowska (7.55), która na tym dorobku nie poprzestała. Po brąz gnała Alicja Struzik (7.59), zaraz za podium znalazła się fioletowowłosa Zuza Borzewska (7.60). Wszystkie cztery zawodniczki pobiegły po swoje rekordy życiowe.

Wśród mężczyzn w kategorii U20 rozegrał się pierwszy tak dobry sprinterski finał w historii. Wszyscy finaliści pobiegli zdecydowanie poniżej 7 sekund. Złoto zdobył – nie najwyższy, ale najszybszy spośród stawki – Mateusz Górny (6.78). Zaraz za nim na mecie pojawił się Jakub Lempach (6.79), a zwycięsko z potyczki o brąz wyszedł Rafał Łupiński (6.81). Na pechowym czwartym miejscu, aczkolwiek z równie świetnym rezultatem, zameldował się Jakub Pietrusa (6.82). Finał odbył się bez udziału jednego z faworytów – Oliwera Wdowika, który zdecydował się na starty tylko na dystansie jednego, halowego okrążenia.

Przyjaźnie dopiero za metą

Wśród juniorów i juniorek, w biegach na 1500 m, nie brakowało emocji aż do ostatnich okrążeń i ostatnich prostych. Oliwia Sarnecka obroniła tytuł uzyskując 4:31.29 i pokonując Julitę Maniecką (4.35.17) oraz Michalinę Typer (4:36.72). Dziewczyny, choć na bieżni zacięcie rywalizowały, za metą ściskały się jak przyjaciółki. Wśród mężczyzn Adam Masaczyński (4:06.54), dosłownie na ostatnich metrach zdołał wyprzedzić złotego medalistę sprzed roku Mateusza Kuchmana (4:06.63). Trzecie miejsce wywalczył z czasem 4:07.21 Michał Pytel.

Trzeciego i ostatniego dnia HMP, który miał stać pod znakiem rekordów Polski, w biegu na 60 m przez płotki U18, bardzo dobrze zaprezentowała się Wiktoria Oko. Choć teraz zachwyceni jesteśmy wyczynami Skrzyszowskiej, Wiktoria pobiegła tylko 0.11 sekundy słabiej od rekordu Polski Pii. Czas 8.40 daje jej w tym momencie trzecie miejsce w światowych tabelach U18. Druga na mecie była Magdalena Tomczak–Gołowicz (8.63), a trzecia Julia Góreczna (8.70). Na płotkach u juniorów młodszych, z minimalną przewagą, niezauważalną bez pomocy fotofiniszu, zwyciężył Kornel Rybacki (8.01), przed Szymonem Juszczakiem (8.02). Trzeci na mecie był Dawid Swoboda (8.18).

Dwa rekordy Polski Kornelii

O niej na tych mistrzostwach było najgłośniej, bo niebywały błysk swojej formy pokazała już w eliminacjach. Kornelia Lesiewicz w sobotę pobiła na 300 m rekord Polski U18, uzyskując wynik 38.12. Sama Anna Kiełbasińska, do której poprzednio należał rekord, gratulowała przez media społecznościowe Kornelii. Gorzowianka po eliminacjach zdążyła tylko rzucić: „Obym tylko miała siły na finał”, jak się potem okazało, miała ich aż nadto. W finałowym niedzielnym biegu, poprawiła jeszcze własny rekord, absolutnie deklasując rywalki. Jej 38.00 to najlepszy wynik w historii w kategoriach U18, ale i U20 na dystansie 300 m.

hmpj2020 3

 O swoim wyczynie, urodzona w sierpniu 2003 roku sprinterka opowiadała nam chwilę po tym, jak opadło z niej większość emocji:

– Myślę, że byłam bardzo dobrze przygotowana pod to, aby ten rekord pobić. Nie spodziewałam się natomiast, że poprawię go aż o 80 setnych! Razem z trenerem postanowiliśmy powalczyć o to już w eliminacjach. Plan na finał był taki, by pobiec po swoje, po złoto. Nie myślałam o kolejnym rekordzie, ale podczas biegu czułam, że to jest to i po prostu biegłam, ile sił w nogach! Gdy zobaczyłam wynik, byłam szczęśliwa jak nigdy dotąd, w szczególności, jak dowiedziałam się, że jest to drugi wynik na świecie w mojej kategorii wiekowej. Miałam ogromne wsparcie od mojego trenera Sebastiana Papugi, trenerów kadrowych, rodziny i przyjaciół, którzy cały czas głęboko we mnie wierzyli i wspierali. To było niesamowite, gdy wszyscy, nawet obce mi osoby cieszyły się tym rekordem razem ze mną!

Zapytana o cel na 2020 odpowiadała:

– Moim priorytetem na ten sezon jest uzyskanie minimum na Mistrzostwa Europy U18 do Rieti i tam walka o jak najwyższe miejsce. Poza tym, marzy mi się rzecz jasna poprawienie rekordu życiowego na 400 m, który na ten moment wynosi 54.82.

Na mecie trzysetki jako druga pojawiła się Aleksandra Lis (40.18), trzecia Justyna Kuźmińska (40.61).

W biegu pełnym poświęcenia i pasji na 300 m mężczyzn, upadkiem na mecie i złotym medalem zakończyła się walka Damiana Sobóla (35.15). Drugi na mecie, nieodpuszczający aż do linii mety był Jakub Szczepaniak (35.18). Jako trzeci finiszował Piotr Dąbrowski (35.63).

Kacper się odwracał

Kolejny rekord Polski U18, już drugi raz w tym sezonie halowym, poprawił Kacper Lewalski na 600 m. Niespełna 17-letni zawodnik z Elbląga uzyskał w Toruniu rezultat 1:20.06, co czyni go liderem światowych list U18.

– Bieg toczył się pod moje dyktando, wiedziałem, że jestem liderem i muszę to potwierdzić podczas tych zawodów. Odwracałem się kilka razy pod koniec biegu, by mieć pewność, że złoto pojedzie do Elbląga. Jestem bardzo zadowolony z tego biegu. Miałem bardzo udany sezon przygotowawczy, solidnie go przepracowałem, bez przerw i kontuzji. Wprowadziliśmy z trenerem Czesławem Nagy kilka zmian, które z perspektywy czasu można ocenić na bardzo trafne. Nieocenione znaczenie ma też pomoc mojego fizjoterapeuty Marcina Spustka, który odpowiada też za przygotowanie motoryczne. Wiem jednak, że stać mnie na szybsze bieganie. Mam duże rezerwy i doskonale wiem, nad czym muszę pracować, by być lepszym biegaczem – opowiadał nam po biegu Kacper.

hmpj2020 2

 Lewalski podobnie jak Lesiewicz za cel obiera sobie awans na mistrzostwa Europy do włoskiego Rieti. Drugi, z równie dobrym wynikiem, był Filip Rak (1:20.76), natomiast brąz zdobył Szymon Cydejko – 1:22.76.

W biegu na 60 m przez płotki juniorów (w kategorii U20 pokonują płotki na wysokości 99,1 cm) złoto zdobył Natan Frąckiewicz, poprawiając tym samym rekord życiowy i uzyskując wynik 7.84. Drugie miejsce zajął Jakub Czak – z rezultatem 7.94 tylko o 0.01 wyprzedził Jakuba Szymańskiego, faworyta zawodów, który w eliminacjach poprawił rekord życiowy uzyskując wynik 7.77.

Do wcześniejszego srebra, złoto w biegu na 200 m dorzuciła Dominika Małkowska (24.37), na ostatnich metrach wyprzedzając Julię Polak (24.56). Brąz zdobyła Alicja Struzik (24.85). Zaraz za metą wszystkie medalistki ze łzami w oczach gratulowały sobie ciepłym, grupowym uściskiem.

hmpj2020 5

Mocna dwusetka Wdowika i finisz Augustyniaka

W rywalizacji na 200 m mężczyzn poniżej 20 lat zdecydowanym faworytem do złota był Oliwer Wdowik, który już w poprzednim sezonie zasłynął ze swoich wybitnych rezultatów i rekordów Polski w kategorii U18. Zawodnik z Rzeszowa spełnił oczekiwania, wygrywając i osiągając rekord życiowy – 21.18, aczkolwiek sam z niedosytem spoglądał na tablicę, gdyż do pobicia kolejnego halowego rekordu Polski U20 Dominika Smosarskiego zabrakło mu tylko 0.08 sekundy. Wynik ten dał mu jednak miano lidera w tabelach europejskich U20. Wicemistrzem został Jakub Pająk (21.79), a brąz zdobył Łukasz Żok (21.92).

Alicja Kaczmarek, młodsza siostra Natalii, mistrzyni Europy U23 z zeszłego roku, została w Toruniu halową mistrzynią Polski U20 w biegu na 400 m (55.70) – odważnym rzutem na taśmę wyrywając złoto Wiktorii Drozd (55.74). Brązowy medal przypadł  Paulinie Kosikowskiej (55.67).

Bieg na 3000 metrów, meldując się jako pierwsza na wszystkich punktach kontrolnych, wygrała Olimpia Breza. Uzyskała przy tym drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w kategorii U20 – 9:36.78.

Po zaciętej rywalizacji i długim prowadzeniu biegu przez Jędrzeja Poczwardowskiego, efektownym finiszem w biegu na 800 m nieco starszy Jakub Augustyniak wygrał rywalizację z czasem 1:50.68, co stanowi drugi rezultat w europejskich tabelach U20. Drugie miejsce ostatecznie wywalczył Filip Ostrowski (1:52.33), a trzecie Maciej Wyderka (1:52.46). 

hmpj2020 4

Świetnych wyników i rekordów życiowych z pewnością padło znacznie więcej i można spekulować – czy jest to zasługa ocieplającego się klimatu, lepszych hal czy mocniejszych treningów. A może to nawał nastoletnich zawodników, o których trzeba dbać, byśmy to za ich sprawą słyszeli kiedyś na największych seniorskich imprezach lekkoatletycznych Mazurka Dąbrowskiego?

Mimo tego, że wśród nich mało kto ma szansę na kwalifikacje olimpijską, to czeka ich wiele okazji na zdobycie międzynarodowych tytułów – poza wspomnianymi Mistrzostwami Europy U18 w Rieti, w tym roku czekają ich też Mistrzostwa Świata U20 w Nairobi. Pierwszy sprawdzian już niedługo – ponieważ podczas HMP w Toruniu toczyła się walka nie tylko o medale, ale także o powołanie do reprezentacji Polski na Międzynarodowy Mecz U20 w Mińsku, który odbędzie się już 25–26 lutego. Pełny skład reprezentacji jest już na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

PEŁNE WYNIKI HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI U18 I U20 – TORUŃ 2020

Możliwość komentowania została wyłączona.

Marta Gorczyńska
Marta Gorczyńska

Biega szybko, biega długo, biega wszędzie, z tym, że głównie z aparatem. Porywa się z nim na słońce i próbuje robić wszystko naraz. Dla rozwijania pasji zbankrutuje, poleci na koniec świata, a i tak wróci z uśmiechem na twarzy, bo jak twierdzi - z pasją albo wcale.