10 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jarzyńska i Nowakowska bez rekordów w upalnym Budapeszcie

Karolina Jarzyńska zajęła trzecie, a Dominika Nowakowska szóste miejsce w biegu na 5000 m rozegranym w środę podczas Memoriału Gyulaia Istvána w Budapeszcie. Na Węgrzech dobrze spisał się Mateusz Demczyszak, który w biegu na 3000 m pprz. był bliski uzyskania minimum na Mistrzostwa Świata.

domnikakarolina
Tym razem w bezpośrednim pojedynku lepsza okazała się Jarzyńska

Obie reprezentantki Polski mają już na swoim koncie uzyskane minima na Mistrzostwa Świata w Moskwie. Karolina Jarzyńska wskaźnik PZLA osiągnęła w Ostrawie na dystansie 10000 m (31:43.51 – rekord Polski), natomiast Dominika Nowakowska wymagany czas uzyskała w Watford na 5000 m (15:16.11). W Budapeszcie obie pobiegły słabiej od swoich rekordów życiowych. Warto jednak dodać, że bieg odbył się o godzinie 18:00, gdy na stadionie temperatura wynosiła ok. 35 stopni Celsjusza. Mimo złych warunków Karolina Jarzyńska próbowała nawiązać walkę z Afrykankami. Od 2 km, aż do ostatniego okrążenia utrzymywała się na prowadzeniu, by dopiero na ostatnich 400 m dać się wyprzedzić szybszym rywalkom.

Najlepszy rekord w karierze udało się za to uzyskać dziewiątej na mecie – Justynie Korytkowskiej. Zawodniczka trenująca – podobnie jak Dominika Nowakowska – pod okiem swojego męża uzyskała czas 16:33.51 poprawiając swój dotychczasowy rekord o blisko minutę.

– Janet Achola (Uganda) – DNF

W biegu na 3000 m z przeszkodami dobrze spisał się Mateusz Demczyszak. Polak zajął w nim siódme miejsce z czasem 8:27.16, zaledwie o 1.16 s słabszym od minimum na tegoroczne Mistrzostwa Świata. Na pierwszym miejscu uplasował się Jacob Araptany z Ugandy, który uzyskał wynik 8:16.43.

Na 800 m zwycięstwo z nowym rekordem życiowym (1:44.43) odniósł Białorusin Anis Ananenka. Dopiero szóstą pozycję zajął Jurij Borzakowski (1:45.89). Na 100 m wygrał Kim Collins. Mistrz Świata z 2003 drugi raz w tym sezonie uporał się z barierą 10 sekund (9.99, 0.2 m/s). Wśród kobiet na tym dystansie triumfowała Carmelita Jeter (11.07, 0.0 m/s), która wyraźnie wraca do formy po kontuzji. W Budapeszcie Amerykanka pokonała m.in. Kelly-Ann Baptiste – rekordzistkę Trynidadu i Tobago, rekord życiowy z tego roku – 10.83.

Ostrowski i Zalewski w Sotteville-lès-Rouen

W poniedziałek dwójka polskich biegaczy wystartowała we Francji podczas mityngu zaliczanego do European Athletics Classic Permit Meetings.

Artur Ostrowski zajął dziewiąte miejsce w biegu na dystansie 800 m z czasem 1:51.47. Zwyciężył Ananenka – 1:45.04, natomiast Krystian Zalewski z czasem 8:11.55 uplasował się na 14 miejscu w biegu na 3000 m. Zwyciężył Pierwsze miejsce zajął Collis Birmingham z Australii – 7:41.02.