Lancerto
17 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jakościowa bielizna i jej kluczowe znaczenie w komforcie wykonywania ćwiczeń

Bielizna to warstwa odzieży przy ciele, zatem to właśnie ona powinna zapewniać najwyższy komfort. Szczególnie gdy ćwiczysz i jesteś w ciągłym ruchu. Czy podczas treningów powinniśmy mieć na sobie specjalną bieliznę? 

W przypadku kobiet nie ma najmniejszej wątpliwości – przynajmniej góra powinna być funkcyjna. Biustonosz sportowy jest niezbędny, by wygodnie ćwiczyć i dbać o kondycję piersi, które podczas uprawiania sportów narażone są na spore przeciążenia. A co z bielizną męską? Jaka powinna być, aby trening był przyjemny i wydajny? Kluczowa jest nie tyle specjalna konstrukcja, ile jakość materiału, z jakiego wykonane są podstawowe elementy stroju.

Lancerto

Co założyć na trening?

Kiedy wybieramy odzież treningową, zwracamy uwagę na cechy tkaniny i funkcyjność. Nie powinniśmy przy tym pomijać bielizny – jest ona równie ważna, jak odpowiednia koszulka czy spodnie treningowe. Majtki męskie powinny być odpowiednio dobrane, aby podczas wzmożonego wysiłku nie dochodziło do bolesnych otarć. Konstrukcja bielizny ma tu bardzo duże znaczenie – płaskie szwy i ściągacze to cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Grubsza guma lub wyraźnie wyczuwalny szew mogą przeszkadzać podczas wykonywania ćwiczeń z pozycji leżącej.

Dobrym rozwiązaniem będzie bielizna bezszwowa, ale nie jest ona niezbędna. W przypadku męskich bokserek i slipów takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Pod stój sportowy, najlepsze będą bokserki z bawełny z dodatkiem elastanu, które lekko opinają biodra. Płaski ściągacz nie będzie uciskał, za to pomoże utrzymać bokserki na właściwym miejscu, kiedy Ty będziesz w ruchu.

Lancerto

Bardzo istotna jest również tkanina, z której uszyto bokserki lub slipy. O ile pozostałe warstwy sportowego stroju mogą być wykonane z syntetyków, to bielizna, która chroni delikatne partie ciała, powinna być wytworzone z naturalnego materiału. Najtrafniejszym wyborem jest oddychająca i dobrze absorbująca wilgoć bawełna. Skóra będzie mieć stały dostęp powietrza, a naturalne włókna zapewnią komfort podczas ćwiczeń.

Skarpetki sportowe – na co zwracać uwagę?

Dla osób, które nie uprawiają sportu wyczynowo, wystarczą jakościowe skarpetki z bawełny z dodatkiem elastycznych włókien. Zawodowcy noszą skarpetki dopasowane konstrukcją do uprawianego sportu i specjalne skarpety kompresyjne. Osoba uprawiająca aktywność amatorsko nie musi od razu inwestować w takie gadżety. Trzeba pamiętać tylko o tym, by rozmiar i długość skarpetek były odpowiednie.

Choć stopki dobrze wyglądają do butów sportowych, unikaj ich podczas uprawiania sportu. Nie tylko buty, ale również skarpety mają za zadanie stabilizować staw skokowy. Mogłoby się wydawać, że dzianina bawełniana ze ściągaczami nie będzie chronić w dużym stopniu, to specjaliści zalecają uprawiać sport w skarpetkach sięgających za kostkę.

Lancerto

Nie polecamy ćwiczenia w skarpetkach wykonanych w całości z syntetycznych włókien. Stopa będzie się w nich obficie pocić. Bardzo ważne jest, by skóra miała stały dostęp powietrza, a ściągacz nie uciskał łydki nad kostką.

Lancerto

Właściwie dobrana bielizna do ćwiczeń zapewni komfort podczas wysiłku. Takie detale, jak krój czy tkanina mają niebagatelne znaczenie. Ważne jest również to, by rozmiar był odpowiednio dopasowany. Pomiędzy kontrolowaną kompresją na mięśnie a przypadkowym miejscowym uciskiem powodowanym przez ściągacz jest zasadnicza różnica. Nacisk w niewłaściwym miejscu może spowodować, że zmęczenie przyjdzie szybciej, a trening nie będzie wydajny. Należy o tym pamiętać, dobierając bieliznę sportową. 

Możliwość komentowania została wyłączona.