27 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jak wypadły debiuty półmaratonów w Gdańsku i Krakowie?


Weekend minął nam pod znakiem biegów półmaratońskich. W ciągu ostatnich dwóch dni odbyło się w Polsce kilkanaście biegów na dystansie 21,097 km, w tym dwa debiutanckie – 1. PZU Cracovia Półmaraton Królewski i AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Jak wypadły? Gdzie pobiegło najwięcej osób i kto uzyskał najlepszy wynik? O tym w naszym podsumowaniu.

frankiewicz
Wioletta Frankiewicz

Cracovia Półmaraton to w pewnym sensie odpowiedź Krakowa na trend, który wytyczyli organizatorzy największych biegów maratońskich w Polsce. Teraz bowiem, po Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, także Kraków będzie mógł pochwalić się dużym półmaratonem bazującym na sukcesie organizowanym w tym mieście maratonie.

Czy w Krakowie był potrzebny kolejny półmaraton? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie frekwencja. Pierwszy w historii PZU Cracovia Półmaraton Królewski ukończyło 3738 osób, co jest wynikiem bardzo dobrym. Dla porównania dodajmy, że jest to rezultat zdecydowanie lepszy niż frekwencja odnotowana na tegorocznym Półmaratonie Marzanny (2461 osób), który dotychczas był największym półmaratonem organizowanym w Krakowie.

Także w Gdańsku frekwencja była dobra. Bieg ukończyło blisko 2 tysiące biegaczy, którzy na metę wbiegali w dość nietypowym miejscu – w hali AMBEREXPO. Z pierwszych opinii naszych użytkowników wynika, że był to pomysł udany. 

Czy równie udane były wszystkie pozostałe kwestie organizacyjne? Zachęcamy naszych czytelników i zarazem uczestników biegów w Gdańsku i Krakowie do oceny niedzielnych imprez w naszym kalendarzu.

ocena_cracoviapolmaraton.png       ocena_cgdanskpolmaraton.png

Debiutowali nie tylko organizatorzy

Półmaratony w Krakowie i Gdańsku to nie tylko debiuty organizatorów, ale także setek innych biegaczy. W gronie zawodników, którzy pierwszy raz mierzyli się z dystansem 21,097 km znalazła się m.in. Wioletta Frankiewicz.

Była specjalistka od biegania dystansu 3000 m z przeszkodami (w tej konkurencji zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Göteborgu) bardzo dobrze radzi sobie w biegach ulicznych. Po kilku wygranych w prestiżowych biegach na 10 km, teraz przyszedł bardzo udany i zwycięski debiut w półmaratonie. 

Polka w Krakowie okazała się lepsza od silnej koalicji zagranicznych biegaczek. Na mecie uzyskała czas 1:12:59, co daje jej 16 miejsce na polskich listach wszech czasów. 

Najlepszym Polakiem podczas Cracovia Półmaratonu okazał się Yared Shegumo. Srebrny medalista mistrzostw Europy w maratonie musiał uznać jednak wyższość trzech Kenijczyków. 

W Gdańsku obsada zwycięzców była podobna. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Polka – Monika Stefanowicz-Drybulska, natomiast wśród panów najlepszy był Kenijczyk – John Tanui.

1. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Mężczyźni
1. Moses Kipruti Kibire (Kenia) – 1:03:50

2. Abel Kibet Rop (Kenia) – 1:03:51
3. Martin Muia Mukule (Kenia) – 1:04:42
4. Yared Shegumo (Polska) – 1:04:42
5. Haron Sirma (Kenia) – 1:04:54
Kobiety
1. Wioletta Frankiewicz (Polska) – 1:12:59
2. Peris Jerono (Kenia) – 1:13:22
3. Tatiana Vilisova (Ukraina) – 1:13:39
4. Yadaa Consalater Chemtai (Kenia) – 1:14:32
5. Agnes Kiprotich (Kenia) – 1:14:57

Pełne wyniki: http://kalendarzbiegowy.pl/cracovia-polmaraton-krolewski

AmberExpo Półmaraton Gdańsk

Mężczyźni

1. John Tanui (Kenia) – 1:05:41
2. Mykhaylo Iveruk (Ukraina) – 1:05:45
3. Mykola Iukhymchuk (Ukraina) – 1:06:09
Kobiety
1. Monika Stefanowicz-Drybulska (Polska) – 1:14:40
2. Marta Krawczyńska (Polska) – 1:15:39
3. Małgorzata Tuwalska (Polska) – 1:28:26

Pełne wyniki: http://kalendarzbiegowy.pl/polmaraton-gdansk