23 kwietnia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jak w Londynie promują maraton


celebrities_london_start.jpg
Jenni Falconer i Nell McAndrew startują w Londynie
Organizatorzy londyńskiego maratonu wiedzą, że aby zainteresować bieganiem i maratonem masy, trzeba użyć ich języka. Postanowiono, że dla dobra promocji trzeba wykorzystać całą tę koniunkturę na zainteresowanie gwiazdami, gwiazdkami, zwycięzcami reality show, często młodymi dziewczynami, chętnie pokazującymi się w niekompletnym ubraniu oraz gospodarzami różnych programów telewizyjnych.

Liczba tych tak zwanych „celebrities” startujących w Maratonie Londyńskim jest niesamowita. W porównaniu do nich wykorzystanie polskich celebrytów do promowania biegania właściwie się jeszcze nie rozpoczęło. Wiemy wprawdzie, że biegają Małgorzata Sadowska czy Maciej Kurzajewski ale jest to nadal mało.

Przyjrzyjmy się jednak brytyjskim. W maratonie w Londynie wystartuje ich około 100. Każdy z nich biegnie w jakimś celu, wspiera jakąś charytatywną ideę. Są to zdecydowanie brytyjscy celebryci, mało znani poza granicami swojego kraju chyba, że ktoś się akurat interesuje jakimś szczególnym zagadnieniem.

Np. kuchnią. Bo jednym z biegnących w Londynie celebrytów jest Gordon Ramsay.

gordon.jpg

Kucharz, właściciel restauracji, prowadzący telewizyjne programy o gotowaniu, jeden z najwyżej cenionych kucharzy na świecie wg przyznawanych przez Michelina gwiazdek. Biegł już w maratonie, życiówka 3:45. Nie jest to jedyny znany brytyjski kucharz, oprócz niego wystąpi przynajmniej jeszcze dwóch prowadzących telewizyjne programy o gotowaniu, w tym Michel Roux, właściciel dwóch restauracji obdarzonych „Michelinami" dla którego będzie to już osiemnasty maraton a jedenasty w Londynie.

helen_skelt.jpg

Helen Skelton – prezenterka popularnego programu dla dzieci Niebieski Piotruś. 12 kwietnia właśnie przebiegła swój pierwszy …..od razu Ultra Maraton. W Namibii, 78 mil w czasie nieco poniżej 24 godzin. W Londynie chyba nieco zbyt ambitnie planuje 3 godziny, ale zobaczymy.

charlie2.jpg

Charlie Webster – prezenterka telewizyjna, przeszła długą drogę od MTV, poprzez Hiszpanię i Real Madrid TV, prezentowanie wyścigów samochodowych, teraz znowu jest prezenterka w jednym z brytyjskich kanałów, biegła w maratonie, życiówka: 3:45

jenny_falconer.jpg

Jenni Falconer – prezenterka w loterii telewizyjnej, to będzie debiut, planowany czas: 4:00.

I na koniec jedna z najciekawszych postaci – Nell McAndrew.

neil.jpg

Neil McAndrew to była modelka, zasłynęła, jako pierwowzór Lary Croft do słynnej gry Tomb Rider, pozowała do Playboya, miała sesje do wielu magazynów fitness. Występowała w programach telewizyjnych jako prezenterka, jako gwiazda. W 2002 roku wyprodukowała swoje fitness video, które stało się absolutnym bestsellerem. Była i jest zaangażowana w wiele przedsięwzięć charytatywnych: Świadomość Raka Piersi, Pomóż starszym, Brytyjska Fundacja na rzecz serca. W zeszłym roku chcąc zwrócić uwagę na program brytyjskich Badań nad Rakiem wzięła udział w treningu biegowym w Regents Parku w Londynie obrana tylko w namalowany numer startowy. W 2005 roku pobiegła maraton w czasie 3:10.

Jak widać szczególnie sporo atrakcyjnych kobiet. Co ciekawe jeśli przyjrzeć się szczegółowo liście startujących celebrytów można odnieść wrażenie, że kobiety są tu średnio lepszymi biegaczkami niż mężczyźni. Organizatorzy wiedzą, że kobiety przyciągają. Przedmaratoński tydzień jest już przygotowaniem do startu, na miejscu są wszyscy zawodnicy elity, zjeżdżają się dziennikarze. W środę odbyła się konferencja prasowa z męską elitą, w czwartek będzie z damską. W piątek, kiedy będą już wszyscy dziennikarze w tak zwanym PrimeTime w samo południe odbędzie się konferencja …….właśnie z celebrytami.

Motywowanie innych poprzez bieganie z celebrytami nie jest w Polsce sprawą zupełnie nie znaną. Chyba najbardziej eksploatuje ten pomysł Paweł Januszewski, mistrz Europy na 400m ppł z 1998 roku, organizujący w każdy czwartek w Warszawie pod nazwą UrbanRunning bieganie z gwiazdami. Byli już Beata Sadowska, Maciej "Gleba" Florek, Robert Korzeniowski, Marcin "Despero" Dorociński. Może to jest jakiś pomysł także dla organizatorów imprez masowych w Polsce ? Chcecie, aby w waszym maratonie wystartowało 10000 osób ? Zorganizujcie na przykład start Dody. 🙂

Oto pełna lista londyńskich celebrytów.