1 maja 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Inauguracja sezonu lekkoatletycznego w Polsce

Ogólnopolskim Mityngiem Lekkoatletycznym w Policach, rozegranym w czwartek 24 kwietnia, rozpoczął się w naszym kraju nowy sezon startów na otwartym stadionie. Zawodnicy poza Policami startowali m.in. w Chorzowie, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Zgorzelcu i Hiszpanii. Najlepszy wynik ostatniego weekendu uzyskała Anna Rostkowska, która 1000 metrów pokonała w czasie 2:38.72. Najszybciej w tym roku na świecie.

Police (24.04)

W Policach autorem najwartościowszego rezultatu stał się Bartosz Nowicki, który zwyciężył w biegu na 3000 metrów z wynikiem 8:01.55. Ubiegłoroczny mistrz Polski na dystansie 1500 metrów i tegoroczny mistrz kraju na 1500 i 3000 metrów z hali wyprzedził m.in. Tomasza Szymkowiaka (8:10.40), który zajął drugie miejsce i trzeciego na mecie Mariusza Giżyńskiego (8:12.08). Biegu nie ukończył Mirosław Formela.

Przy okazji Polic warto wspomnieć o dobrym wyniku Marcina Lewandowskiego, reprezentanta klubu Ósemka Police, uzyskanego podczas sprawdzianu na dystansie 600 metrów. Młodzieżowy Mistrz Europy z ubiegłego roku uzyskał czas 1:16.5. Informacje o międzyczasach zawodnik podaje na swojej stronie internetowej: 100m – 12.0, 200m – 24.2, 300m – 36.8, 400m – 50.4 (prosta pod wiatr), 600m – I stoper – 1.16.4, II stoper – 1.16.5 (marcin-lewandowski.pl).

Zgorzelec (26.04)

Dwa dni później w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) odbył się Międzynarodowy Mityng o Memoriał im. W. Nowickiego. W kilku konkurencjach na starcie zobaczyliśmy reprezentantów naszego kraju. Najciekawsze wyniki padły w biegu na 1000 m kobiet, gdzie z najlepszym tegorocznym rezultatem na świecie zwyciężyła Anna Rostkowska – 2:38.55. Drugą pozycję z nowym rekordem życiowym 2:39.56 zajęła Sylwia Ejdys, a trzecią Litwinka Irina Krakowiak (2:42.51). Dla Rostkowskiej rola liderki list światowych nie jest nowym doświadczeniem. W ubiegłym roku jej wynik 2:36.95 także był przez pewien okres najlepszym na świecie.

Wśród mężczyzn na starcie zobaczyliśmy m.in. niedawnego mistrza Polski w przełajach Marcina Chabowskiego, który zwyciężył z przeciętnym wynikiem 8:16.68 na dystansie 3000 metrów. Prócz niego warte odnotowania zwycięstwa odnieśli Kamil Murzyn – pierwszy na 1000 m (2:26.59), Krystian Zalewski najlepszy na 1500 m (3:49.39) i Jakub Hoge zwycięzca biegu na 600 m (1:21.61).

Chorzów (26.04)

Na mityngu otwarcia sezonu w Chorzowie najlepsze wyniki padły na dystansie 1000 metrów. Na starcie zarówno wśród kobiet i mężczyzn zobaczyliśmy podopiecznych trenera Zbigniewa Króla: Renatę Pliś oraz Pawła Czapiewskiego. Oboje dość pewnie zwyciężyli w swoich konkurencjach.

Olsztyn (26.04)

W Olsztynie sezon rozpoczęto od awarii fotokomórki, w związku z czym czas w konkurencjach biegowych mierzony był ręcznie. Najlepsze wyniki podobnie jak w Chorzowie padły na nietypowym dystansie 1000 metrów. Najlepszymi w tej konkurencji okazali się Magdalena Figat oraz Tomasz Woliński.

Kielce (26.04)

Zawody w Kielcach rozgrywany były pod hasłem "dzień miotacza". Mimo to organizatorzy przygotowali także kilka konkurencji biegowych. Zawodnicy mogli sprawdzić się na nietypowych dystansach 300, 600 i 1000 metrów. Najlepsze wyniki padły na dystansie 600 metrów.

600 m K

1. Karolina Półrola 89 UKS Dziesiątka Radomsko 1:34.84

600 m M

1. Wojciech Jarosz 89 KLKS Juventa Kobex Starachowice 1:20.95

Ourense i Barcelona (26.04)

Nasi lekkoatleci startowali także w Hiszpanii reprezentując tamtejsze kluby podczas krajowej ligi lekkoatletycznej. Wszystkie reprezentantki naszego kraju biorące udział w konkurencjach biegowych odniosły pewne zwycięstwa. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć Igę Baumgart (nr 4), najlepszą w biegu na 400 metrów na zawodach w Barcelonie.