NB 1080v12
 
29 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

I Tatrzański Festiwal Biegowy za nami


Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar) z czasem 4h02:33 i Paula Korowaj (Navigatornia) z czasem 5h04:45 zwyciężyli w Ultramaratonie Tatrzański, który w sobotę (27 września) odbył się w Tatrach Zachodnich. Dzień później biegacze wystartowali w Tatrzańskiej Dziesiątce – zawodach, których trasa wiodła Pasmem Gubałowskim. Tu najlepsi okazali się Marcin Świerc oraz Ewelina Matula. 2 biegi złożyły się na I Tatrzański Festiwal Biegowy – imprezę, która cyklicznie odbywać się będzie w Tatrach i Zakopanem. 

IMG_9598.jpg

W miniony weekend w Zakopanem i Tatrach biegacze górscy wzięli udział w 2 imprezach w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego. Biegi – oprócz charakteru trasy – różniły przede wszystkim warunki, w jakim przyszło wystartować uczdestnikom. Ultramaraton odbył się w deszczu i błocie, a wyżej śniegu przechodzącym w deszcz. Nie zdreprymowało to jednak ani trochę uczestników. Biegacze wystartowali w Parku Miejskim w centrum Zakopanego. Trasa prowadziła Krupówkami, a następnie czarnym szlakiem na szczyt Gubałówki. Stamtąd czerwonym szlakiem na Butorowy Wierch, po czym szlakiem zielonym do Kir. Następnie dalej za zielonymi znakami doprowadzała kolejno do Polany Huciska i Polany Chochołowskiej. Ze względu na trudne warunki w partiach szczytowych organizatorzy zdecydowali się na zmianę ostatniego odcinka trasy – nie biegła ona na Wołowiec, lecz na Rakoń. Z powrotem trasa wiodła przez Długi Upłaz i Grześ do Doliny Chochołowskiej, dnem Doliny Chochołowskiej z powrotem do Kir. Stamtąd Drogą pod Reglami (czarny szlak) do wylotu Doliny Białego, i ulicą Grunwaldzką do mety w Parku Miejskim. Długość: ok. 47 km, przewyższenie: ok. 1600 metrów.

Natomiast uczestnicy Tatrzańskiej Dziesiątki, która odbyła się w niedzielę, mogli cieszyć się wspaniałą słoneczną pogodą. Trasa wiodła z Harendy „solindym” podbiegiem” na Pasmo Gubałowskie, i dalej  na Polanę Szymaszkową z metą w Parku Miejskim. 

Ultramaraton ukończyły 103 osoby, Tatrzańską Dziesiątkę – 74. To dobre początki jak na pierwszą edycję wydarzenia. 
Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. 
Współpraca i realizacja: Klub Wysokogórski w Zakopanem, MOSIR Zakopane, TOPR, TPN, PKL, Stacja Narciarska Harenda. 
Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopanego Pan Janusz Majcher, 
Główny partner sprzętowy: Dynafit
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl