29 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

36 PZU Maraton Warszawski za nami [GALERIA ZDJĘĆ]

W niedzielę, 28 września ulicami Warszawy przebiegł 36 PZU Maraton Warszawski. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej został Victor Kipchirchir z Kenii, który dystans 42195 m pokonał w 2:09:59. Wśród kobiet pierwsza była Svitlana Stanko. Ukrainka na metę dotarła w czasie 2:33:04.

Pierwszy raz bez rekordu frekwencji

W 36 PZU Maratonie Warszawski wzięło udział 6794 osób z 54 krajów świata. Linię mety przekroczyło 6675 zawodników. Oznacza to, że frekwencja tegorocznej edycji imprezy była aż o 1,9 tys. niższa niż w 2013 roku!

Frekwencja MW w ostatnich latach:

2010 – 3323 osób na mecie
2011 – 4061 osób na mecie
2012 – 6796 osób na mecie
2013 – 8506 osób na mecie
2014 – 6675 osób na mecie

Powyższy obrót spraw zapewne martwi organizatorów, i wpędza w zakłopotanie nas – dziennikarzy – mimo wysokobudżetowej kampanii promującej imprezę, wsparciu silnego tytularnego sponsora (PZU), frekwencja daleko odbiegła od zakładanej. Być może Maraton przegrał z konkurencją w postaci niezliczonych biegów na krótszych dystansach?

Warto wspomnieć, że w odbywającym się tego samego dnia, w ramach PZU MW, Biegu na Piątkę wzięło udział 3100 zawodników. Do mety dobiegły 3084 osoby.

Poniżej 2:10 na mecie

Zwycięzcy Maratonu Warszawskiego, pierwszy raz od lat, udało się złamać barierę 2:10:00. Uczynił to triumfator – Victor Kipchirchir z Kenii, który dystans 42195 m pokonał w 2:09:59. Imprezy Fundacji Maraton Warszawski jawią się jako tegoroczna specjalność biegacza – Kenijczyk pewnie (bijąc przy tym rekord imprezy) wygrał również tegoroczny PZU Półmaraton Warszawski.