New Balance 1080v12
 
16 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Granią Tatr – najbardziej ekscytujący bieg roku już w sobotę


W najbliższą sobotę, 17 sierpnia o 4 rano, w 5 grupach co 10 minut (wymóg TPN) wystartują uczestnicy pierwszego Biegu Ultra „Granią Tatr”. Będzie to prawdopodobnie najbardziej wymagający bieg górski w Polsce. Co dokładnie czeka uczestników? Przekonajmy się.

 

PLAKAT

 

Ekstremalnie trudna i długa trasa

Trasa prowadzi najpierw z Doliny Chochołowskiej, przez Wołowiec i Starorobociański Wierch do Schroniska Ornak, granią Czerwonych Wierchów na Kasprowy, stamtąd do Schroniska Murowaniec, dalej Krzyżne, Wodogrzmoty Mickiewicza, Polana Waksmundzka, koniec w Kuźnicach. To razem 70 km i potężne przewyższenie +5000/-4900 m. Dobremu turyście trasa ta zajmuje 2-3 dni, biegacze będą mieli na jej pokonanie zaledwie 17 godzin…

 

Kto może wziąć udział? Nie każdy

Żeby wziąć udział w zawodach trzeba było wcześniej ukończyć co najmniej jeden, 25 kilometrowy bieg górski, ale większość osób ma na swoim koncie przynajmniej kilka maratonów i biegów na ultra dystansach.

 

Bieg Marduly Mmale.Strojny 180

 

Elita biegu

 

Rekordzistą wśród uczestników jest Hiszpan Salvador Calvo, który zwyciężał w takich biegach jak Racing The Planet w Australii (250 km), Ultra Trail Chismes Dolpo-Annapurna w Nepalu (380 km) czy zajął II miejsce w Tor des Geant w Alpach (336 km).

Na starcie zobaczymy najlepszych Polaków, między innymi Marcina Świerca, start zapowiedzieli ponadto biegacze z Węgier, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wśród pań także nie zabraknie czołowych polskich i zagranicznych górskich ultrasek.

Najszybsi biegacze spodziewani są w Kuźnicach około godziny 15 – 16 i aż do wieczora będziemy witać najwytrwalszych na mecie. Serdecznie zapraszamy do kibicowania nie tylko na finiszu, ale także na szlakach i przy schroniskach. Na Ornaku zawodników spodziewamy się między 8 a 11 rano, a w Murowańcu między 11 a 15.

 

kopa kasprowy 006male Zadni Koscielec 151 male pa dziernik 12 064male

 

 

O bezpieczeństwo na trasie będą dbać lekarze, ratownicy oraz wolontariusze, którzy na zawody przyjeżdżają z całej Polski. 

 

"Na żywo" tylko u nas!

Pozycję ośmiu wybranych zawodników będzie można śledzić na mapie on-line dzięki nadajnikom GPS. Sponsorem tej relacji jest Bieganie.pl, będzie ją można śledzić tutaj:
http://orientrack.pl/event/view/bgt2013

Dodatkowo na łamach Bieganie.pl znajdziecie aktualne wieści z trasy.

 

mapa 

Trasa biegu (po kliknięciu grafika powiększa się)

Do zobaczenia w Tatrach!
 
Organizatorem Biegu jest TKN Tatra Team z Zakopanego, przy wsparciu TOPR i UKA.
 
Partnerem strategicznym zawodów jest LOTTO, zawody wspiera także firma Eutelsat, koszulki dla uczestników przygotowała firma Salomon, chusty pamiątkowe The Original Buff, a energię na trasie zapewnia zawodnikom Piekarnia Gałuszka z Żywca i producent odżywek dla sportowców- firma Enervit. Ponadto wspierają nas Trail.pl, Lider Animator, Fundacja Kukuczki, wolontariusze Z Biegiem Natury a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Zakopane Pan Janusz Majcher.


***