9 lipca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Frog Race – zapisy ruszają 16 lipca


 Datę 16 lipca warto zapisać w swoim biegowym kalendarzu, bo właśnie wtedy ruszają zapisy do unikalnego biegu FROG RACE, który 8 września z impetem startuje w Żabieńcu pod Warszawą. To impreza, na której panuje familiarna atmosfera, a jej organizatorami są Wiesław i Renata Paradowscy, zawodnicy, którzy mają za sobą wyczynową karierę biegową.

paradowscy.jpg

Renata Paradowska to trzykrotna mistrzyni Polski i szósta maratonka w historii polskiej LA w biegu maratońskim – 2:27:17, a Wiesław Paradowski to medalista Mistrzostw Polski na 800 m (rekord życiowy 1:47.14 ) i na 1500 m (3.41.16). O tym, dlaczego warto wybrać się na czwartą edycję FROG RACE, rozmawiamy z Wiesławem Paradowskim.

Czym różni się FROG RACE od innych biegów, że warto wziąć w nim udział?

Największą zaletą Biegu FROG RACE jest jego rodzinny klimat oraz okoliczności przyrody, w których się odbywa, czyli przepiękne tereny Parku Krajobrazowego Lasów Chojnowskich. W biegu uczestniczą całe rodziny począwszy od 3 lat do 100 lat (śmiech). W programie mamy aż siedem biegów od 100 m dla najmłodszych, skończywszy na biegach na 5 i 10 km. Oprócz biegaczy zadowoleni mogą się poczuć także amatorzy Nordic Walking, dla których zorganizowany jest specjalny marsz. Każdy z uczestników otrzymuje upominek na mecie. Dzięki temu, że klimat imprezy jest rodzinny, możemy pochwalić się większą frekwencją pań, które chętnie biorą udział w zawodach wraz z mężami i dziećmi. Dodatkową atrakcją dla kibiców jest start elity polskich i zagranicznych biegaczy.

To już kolejna edycja biegu. Jak się rozwijał przez lata i która edycja dała wam popalić organizacyjnie?

Każda edycja biegu FROG RACE jest niepowtarzalna i niesie ze sobą  nowe problemy i wyzwania. W sposób szczególny pamiętamy pierwszą edycję, bo wszystko było dla nas zupełnie nowe. Była to kameralna impreza w całości przeprowadzona własnymi siłami. Co roku cieszy nas progres wśród liczby startujących. W pierwszej edycji wystartowało 345 zawodników, a w drugiej już 420 zawodników, a w ostatniej blisko 600 zawodników!

Jest pan trenerem lekkoatletyki, a pana zawodniczki (m.in. siostry bliźniaczki Monika i Marta Jusińskie) świetnie prezentują się na bieżni i zdobywają medale. Jaki jest klucz do sukcesu w trenowaniu młodych zawodników?

Kluczem do sukcesu, jak w każdej dyscyplinie sportu, jest determinacja i ciężka praca, ale to jeszcze za mało. Potrzebna jest też pasja. Pomaga mi to, że w moich młodych zawodnikach dostrzegam właśnie tę pasje do biegania, która towarzyszyła mi od pierwszych lat mojej kariery zawodniczej. Zawodnicy, z którymi na co dzień trenuję, bardzo pozytywnie odróżniają się na tle współczesnej młodzieży. Dla nich bieganie to nie tylko sport, ale cały styl życia. Widoczne jest to również u dorosłych zawodników. Bieganie potrafi zmienić całe życie człowieka.

Pana żona Renata, to jedna z najlepszych polskich maratonek w historii LA . Pan ma także wspaniałą karierę zawodniczą w biegach średnich. Razem prowadzicie ścieżki biegowe. Jak wyczynowy sportowiec sprawdza się w roli trenera amatorów?

Współczesny trening zaawansowanych amatorów tak naprawdę niewiele się różni od treningu biegaczy elity. Na pewno są w nim mniejsze obciążenia, natomiast pozostałe elementy treningu specjalistycznego są bardzo podobne. Wiedza, jaką zdobyliśmy w trakcie naszej kariery zawodniczej, pozwala nam w sposób profesjonalny dostosować obciążenia treningowe do potrzeb i możliwości treningowych zawodników. Dlatego ludzie wracają z naszych zajęć zadowoleni i uśmiechnięci po każdym treningu.

Czym jest bieg dla społeczności Żabieńca?

Cykl biegów FROG RACE oprócz tego, że jest świetną promocja naszego regionu i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, jest formą czynnego wypoczynku i rekreacji ruchowej. To święto całej naszej biegowej społeczności.

Serdecznie zapraszamy na stronę biegu: www.abckondycja.pl !

Możliwość komentowania została wyłączona.